Corespondență de la Bruxelles – Dan Cărbunaru, Robert Lupițu
În 16 septembrie Adina Vălean, europarlamentar PNL/PPE și vicepreședinte al Parlamentului European va participa alături de comisarul pentru Energie și Climă, Miguel Arias Canete, Rokas Masiulis, ministrul Energiei lituanian, Stephan Singer, director pe Politici Globale Energetice la WWF International, Dick Benshop, director la Shell Olanda și Klaus Schäfer, membru al Board-ului E.ON si CEO desemnat al Uniper la conferința “Energy Visions: Dash for Gas” (Viziuni energetice: Goana către gaz). Această dezbatere, a doua din seria Energy Visions, va fi organizată de POLITICO Europe și va fi dedicată evaluării riscurilor pe care le întâmpină Uniunea în eforturile de a diversifica sursele de aprovizionare cu gaz. Evenimentul va începe la ora 18.00, ora locală (19.00 în România).
La întoarcerea dintr-un turneu în țările care ar putea furniza gaz Uniunii Europene, comisarul responsabil pentru politica energetică, Miguel Arias Cañete va dezbate alături de Adina Vălean si ceilalți invitați șansele de reușită ale acestui efort diplomatic de a diversifica sursele de aprovizionare cu energie și de a reduce dependența de un număr restrâns de țări care includ Rusia.
CaleaEuropeana.ro va avea corespondență specială în exclusivitate pentru România de la evenimentul care își propune identificarea oportunităților, evaluarea riscurilor și a potențialului pe care domeniul energetic le relevă pentru viitorul Uniunii.
Diversificarea poate avea succes numai în cazul în care UE va putea asigura aprovizionarea cu gaz la prețuri competitive, în cazul în care noi conducte vor fi construite pentru a aduce gaz din est la vest și în cazul în care rețelele de gaze național vor fi interconectate. Aceasta va depinde, de asemenea, de construirea unui sistem interconectat european care sa permită creșterea livrărilor de gaze naturale lichefiate (LNG). Criticii susțin că soluția securizării aprovizionării cu energie rezida in stimularea utilizării surselor regenerabile de energie și îmbunătățirea eficienței energetice, mai degrabă decât menținerea unei dependențe de gaz.
”Mă bucur că astfel de dezbateri au loc și că putem discuta împreună cu industria și reprezentanții societății civile despre oportunitățile și riscurile aprovizionării cu energie în Europa. În această perioadă Uniunea Europeană propune o noua strategie-cadru pentru crearea unei uniuni energetice robuste”, a declarat Adina Vălean în preziua conferinței.
”Aceasta stabilește, obiectivele, precum și etapele detaliate pe care Comisia Juncker si Parlamentul European le vor întreprinde, inclusiv adoptarea a 15 acte normative menite să: redefinească și să reformeze piața energiei electrice, să asigure transparența sporită în ceea ce privește contractele pentru gaze, și să dezvolte cooperarea regională ca un pas important în vederea creării unei piețe integrate. Este pentru prima dată când întreaga politica energetică a Uniunii este cristalizată într-un document director, ce inițiază o strategie pe termen scurt, mediu si lung. România se află de asemenea pentru prima dată în postura de a construi – din interior – un nou vector de prim rang al procesului de integrare europeană – anume Piața Unică a Energiei”, a mai spus vicepreședintele Parlamentului European.
”Fie ca vorbim de prioritizarea investițiilor pentru Proiectele de Interes Comun sau de utilizarea de noi metode de finanțare, sau de cooperarea regională pentru sincronizarea proiectelor și eforturilor de integrare – rezultatele sunt deja vizibile în Europa. Uniunea Energetică Europeană se construiește mai departe pe aceste baze stabilite prin Mecanismul Conectarea Europei al cărui raportor am fost în 2014. Eforturile noastre în Parlamentul European, a celor care văd energia ca un vector de competitivitate, integrare și performanță în Europa produc rezultate tangibile, iar România trebuie să fructifice aceste șanse oferite conectându-se la schimbare si reformând viziunea asupra energiei”, consideră eurodeputatul PNL/PPE, Adina Vălean.
—
Adina Ioana Vălean este vicepreședinte al Parlamentului European începând cu iulie 2014 din partea grupului politic al Partidului Popular European. Este membru al Parlamentului European din 2007, odată cu aderarea României la Uniunea Europeană.
Acesta este membru al Biroului Parlamentului European, Comisiei pentru industrie, cercetare și energiei, dar și al delegației pentru relațiile cu Statele Unite. Totodată, eurodeputatul PNL face parte ca membru supleant din Comisia pentru comerț internațional și din Delegația pentru relațiile cu Elveția și Norvegia, la Comisia parlamentară mixtă UE-Islanda și la Comisia parlamentară mixtă a Spațiului Economic European (SEE).
Adina Vălean a fost aleasă ”Europarlamentarul Anului 2015” la categoria Energie.
.





