Ovidiu Ioan SILAGHI

Ovidiu Ioan SILAGHI este un europarlamentar PNL.

IOAN_SILAGHI

  • Institutul Diplomatic Român (2008). Colegiul Național de Apărare din cadrul Ministerului Apărării Naționale (2007). Masterat “Drept administrativ, funcția și funcționarul public”, Universitatea de Vest “Vasile Goldiș” din Arad (2003-2004). Studii postuniversitare de specializare: “Management și relații economice internaționale”, Academia de Studii Economice din București (2004-2005). Facultatea de Mecanică Fină, Universitatea Transilvania din Brașov (1987). Colegiul Național “Mihai Eminescu” Satu Mare, matematică-fizică (1981).
  • Stagiar la IPSUIC (1987-1990). Manager întreprinderi mici și mijlocii: S.C. PATRICIA S.R.L., S.C. TV QUATRO S.R.L., S.C.ONIX RS S.R.L., S.C. STILL S.R.L., S.C. GESCO S.R.L., S.C.EUROWORKS S.R.L., S.C. GENERALICONS S.R.L., S.C. SEVERALIS S.R.L. (1990-2013).
  • Membru al Consiliului Județean Satu Mare din partea PNL (2000-2004).
  • Președinte TNL Satu Mare (1190-1996). Vicepreședinte al Biroului Permanent Teritorial al PNL Satu Mare (1990-1996). Membru al Biroului Permanent Teritorial al PNL Satu Mare (1997-2001). Președintele PNL filiala Satu Mare (2001-prezent). Membru al Comisiei de politică externă și al Comisiei economice PNL (2001). Membru al Biroului Politic Central al PNL (2010-2013). Vicepreședinte executiv al Partidului Național Liberal cu atribuții privind relațiile externe (2013).
  • Deputat al Partidului Național Liberal în Parlamentul României, ales în circumscripția electorală nr.32 Satu Mare (decembrie 2004 – decembrie 2008); membru al următoarelor comisii: Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor (din septembrie 2005), Comisia pentru industrie și servicii (februarie 2007 – februarie 2008), Comisia pentru buget, finanțe și bănci (până în septembrie 2005). Deputat al Partidului Național Liberal în Parlamentul României, ales deputat în circumscripția electorală nr.32 Satu Mare, colegiul uninominal nr.2. (decembrie 2012 – septembrie 2013); Președinte al Comisiei pentru afaceri europene.
  • Ministru pentru IMM-uri, Comerț, Turism și Profesii Liberale (aprilie 2007 – decembrie 2008). Ministru al Transporturilor și Infrastructurii (mai – decembrie 2012).
  • Observator la Parlamentul European, Grupul Alianței Liberalilor și Democraților pentru Europa (septembrie 2005 – decembrie 2006). Membru al Parlamentului European, Grupul Alianței Liberalilor și Democraților pentru Europa (ianuarie – aprilie 2007) – vicepreședinte al Comisiei pentru Control Bugetar; membru al Comisiei pentru piața internă și protecția consumatorilor.
  • Președinte de Onoare al Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură din Satu Mare (1997-prezent). Membru al Colegiului de conducere, Camera de Comerț și Industrie a României (februarie 2004).
  • “Liga Pro Europa”. Cavaler al Ordinului Steaua Polară, conferit de Regele Suediei (2008). Premiul “International Life Award” oferit de Camera Deputaților din Italia (septembrie 2008). Comandor al Ordinului Steaua Solidarității Italiene (2008).
Share daca ti-a placut articolul:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *