Ultima zi a Festivalului Enescu 2017. Care este programul evenimentelor din 24 septembrie și ce artiști vor performa

Festivalul Enescu ediția 2017 a ajuns la final, în ultima zi fiind programate  cinci concerte, alături de evenimentele din Piața George Enescu.

Ediția 2017 a Festivalului Internațional George Enescu (2-24 septembrie, București, România) a adus lucruri inedite prin mai multe premiere: muzica clasică  a făcut pact cu tehnologia în trei opere cu proiecții multimedia live, muzica contemporană devinit vedeta ediției și 30 dintre cei mai bine cotați compozitori contemporani ai momentului din lume au venit la București pentru un dialog fără precedent între public, artiști români și artiști străini de anvergură, în timp ce un număr record de 37 de lucrări de George Enescu au fost interpretate în Festival, iar relația dintre matematică și muzică este prezentată într-o expoziție în premieră în România. 


CONCERTE

Seria Recitaluri și concerte camerale

MEMBRI AI MAHLER CHAMBER ORCHESTRA

Dirijor și solist: PATRICIA KOPATCHINSKAJA – vioară

Solistă: POLINA LESCHENKO – pian

Program:                   

Ligeti – Şase bagatele pentru cvintet de suflători

Ligeti – Trio pentru vioară, corn şi pian

Webern – Patru piese pentru vioară și pian

Kurtag – Extrase din din „Semne, Jocuri și Mesaje” și din „Kafka-Fragmente”

Kurtag – Cvintet pentru suflători

Enescu – Cvartetul nr. 2 cu pian în re minor op. 30 (1943-1944)

ORA ÎNCEPERII: 11.00

ORA SOSIRII PRESEI: 10.30

LOC: Sala Auditorium 

Seria Muzica secolului al XXI-lea

SOLISTEN DER WÜRTH PHILHARMONIKER

Dirijor și solist: FACUNDO AGUDIN

Program:

Mihaela Vosganian –„Ciaccona con Canone”  pentru vioară, orchestră şi sunete procesate
Solist: JÓZSEF LENDVAY – vioară 
Mladen Tarbuk –  Simfonia de Cameră
Ulpiu Vlad – „Flori de Câmp” pentru cvartet și orchestră de cameră (Cvartetul Würth Philharmoniker)
Elmar Lampson – Concertul pentru orchestră de coarde şi percuție
Ari Ben-Shabetai – Musica Concertante – „Mahler doesn’t live here anymore, but his spirit lingers on…”, lucrare pentru orchestră și vioară 
François Nicolas – Ricercare hétérophonique
Solist: HORIA MAXIM – pian

ORA ÎNCEPERII: 13.00

ORA SOSIRII PRESEI: 12.30

LOC: Sala Radio

Seria Forumul Internațional al Compozitorilor

ZIUA A VI-A

Moderator: RUMON GAMBA (UK)

XI. RECONECTAREA CU PUBLICUL (II)

Conferința Ars Poetica: ROLF MARTINSSON (Suedia)

  • Compunând un opus concertant astăzi. Procesul compunerii Concertului pentru clarinet

XII. ECHILIBRU ȘI EXCES ÎN COMPOZIȚIE (VI)

Masă rotundă cu SVEN HELBIG (Germania), VALENTIN GHEORGHIU (Romania), ROLF MARTINSSON (Suedia), LIVIA TEODORESCU-CIOCĂNEA (România), MLADEN TARBUK (Croația)

ORA ÎNCEPERII: 16.00

LOC: UNMB 

Seria Recitaluri și concerte camerale

MAXIM VENGEROV – vioară

VAG PAPIAN – pian

Program:                   

Brahms – Scherzo în do minor din Sonata „F.A.E.”

Brahms – Sonata a III-a pentru vioară și pian în re minor op. 108

Enescu – Sonata a III-a pentru vioară și pian în la minor op. 25 (1926)

Franck – Sonata pentru vioară și pian în La major

Seria Mari orchestre ale lumii

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Dirijor: DANIELE GATTI

Solist: LIVIU PRUNARU – vioară

Program:                   

Weber – Uvertură la opera „Euryanthe” (Lucrare prezentată în cadrul programului „Side by Side” împreună cu membrii Orchestrei Naționale de Tineret a României)

Enescu – Capriciul Român pentru vioară şi orchestră (1925-1949) (aranjament de Cornel Țăranu, după schițele compozitorului)

Prokofiev – Simfonia a V-a în Si bemol major op. 100

ORA ÎNCEPERII: 19.30

ORA SOSIRII PRESEI: 19.00

LOC: Sala Palatului 

 


În Piața George Enescu vor avea loc și concerte ale elevilor şcolilor şi liceelor de muzică din Bucureşti, ale studenților de la Universitatea de Muzică din Bucureşti şi de la Conservatoarele din țară pe parcursul înregii zile.

ANA RAICU – vioară

G. Enescu – Baladă

RALUCA GABRIELA HARTAC – vioară

C. Saint-Saëns – Concert, p. I

ALIN TANEA – vioară

C. Saint-Saëns – Concert, p. III

MIHAIL CALOIANU – pian

F. Chopin – Balada nr. 1 în Sol minor, op. 23

G. Enescu –Suita pentru pian nr. 2 în Re major, op. 10 – Bourée  

MONICA DANIELA LUCA – soprană

IOANA DEMETRA GIRLEANU – pian

A. Dvorak – Aria Rusalkai din opera „Rusalka”

G. Puccini – Aria Musettei din opera „Boema”

CRISTINA FIERARU – soprană

IOANA GIRLEANU – pian

G. Puccini – Aria Musettei din opera „Boema” 

G. Dendrino – Aria Berthei din opereta „Lăsați-mă să cânt”

TEODORA ȚEPEȘ – pian

J. S. Bach – Partita nr.1 pentru pian, BWV 825

G. Enescu – Suita nr. 2 pentru pian, op.10 – Pavana

ELENA GEORGIAN – soprană

T. Brediceanu – Liedul „Floricica de pe apă”

T. Brediceanu – Liedul „Vai, bădiță, dragi ne-avem”

T. Brediceanu – Doina Stăncuței

G. Puccini – Aria „O, mio bambino caro”

A. Alabiev – Liedul „Privighetoarea”

G. Enescu – Liedul „Bonjour”

SILVIU STRATULAT – tenor

G. Verdi – Aria lui Alfredo din opera „Traviata”

G. Donizetti – Aria lui Nemorino din opera „Elixirul dragostei”

F. P. Tosti – Canțoneta Marechiare

E. di Capua – Canțoneta „O, sole mio”

H. Duparc – Chanson triste

La pian profesorii: OTILIA COSTEA, LAURA SMĂRĂNDESCU, CEZARA PETRESCU, ADINA COCARGEANU

Profesori îndrumători – ROXANA FURTUNA, RODICA DRAGOLICI, VLAD DIMULESCU, DELIA PAVLOVICI, DOINA DIMITRIU

Participă tineri soliști de la: Colegiul Național de Arte „Dinu Lipatti”, Colegiul de Arte „Carmen Sylva” Ploiești, Colegiul Național de Muzică „George Enescu”, Universitatea Națională de Muzică București, Universitatea „Spiru Haret”, Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași

 

Share daca ti-a placut articolul:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *