1.700 de soldați americani ajung în Polonia, fiind conduși de generalul Christopher Donahue, ultimul militar SUA care a părăsit Afganistanul

Cei 1.700 de militari de elită americani pe care SUA au decis să-i disloce în Polonia pe fondul tensiunilor dintre Rusia și Ucraina ajung în aceste zile în Polonia, forțele americane fiind conduse de generalul-maior Christopher Donahue, ultimul militar al Statelor Unite care a părăsit Afganistanul în cadrul procesului de retragere militară americană și a condus operațiunile Diviziei 82 Aeropurtate în cadrul prezenței acesteia în Afganistan.

Sosirea de duminică a aeronavei C17 a precedat un avion care-l transporta pe generalul comandant al Diviziei 82 Aeropurtate, generalul-maior al armatei americane Christopher Donahue, care a aterizat sâmbătă pe aeroportul Rzeszow-Jasionka, și alte câteva avioane cu echipament militar american, inclusiv un ”grup de avans”, a relatat Reuters duminică, actualizând informațiile luni.

“AM AJUNS! Soldații noștri continuă să vină în Europa pentru a-i liniști și apăra pe aliații noștri”, au transmis forțele militară din cadrul Diviziei 82 Aeropurtată, cu sediul în Fort Bragg.

Ca parte a angajamentului SUA față de articolul 5 din Tratatul NATO privind apărarea colectivă, președintele Joe Biden a aprobat miercuri decizia prin care Statele Unite vor muta în curând forțe suplimentare în România, Polonia și Germania. Astfel, Pentagonul a anunțat desfăşurarea a aproape 3.000 de militari americani în estul Europei în zilele următoare, decizie menită să protejeze aliaţii din cadrul NATO de o eventuală extindere a violenţelor în cazul în care Rusia va ataca Ucraina.

Dintre cei 3.000 de soldați, aproximativ 1.000 vor fi dislocați din Germania în România.

1.700 de militari din Divizia 82 Aeropurtată și unități esențiale de sprijin vor fi dislocați în Polonia de la Fort Bragg, Carolina de Nord.

Aproximativ 300 de militari din Corpul de Armată 18 Aeropurtat, care se vor deplasa de la Fort Bragg în Germania. 

În prezent sunt circa 60.000 de militari americani instalaţi în bazele SUA din Europa. Aproximativ 4.000 de militari americani sunt staționați în prezent în Polonia, parte dintre aceștia fiind parte a grupului de luptă al NATO din această țară, condus de SUA și din care mai fac parte forțele armate polone, britanice și române.

Acum, guvernul de la Varșovia a anunțat că ministrul de externe Zbigniew Rau a folosit vizita sa în SUA și cu scopul de a face lobby ca trupele suplimentare americane care vor fi desfăşurate în Polonia să rămână în ţară permanent în baza unei rotaţii.

Varşovia a solicitat în mod repetat Washingtonului să trimită mai multe trupe în Polonia, ca măsură de descurajare în faţa Rusiei. În anul 2018, preşedintele polonez Andrzej Duda a anunţat că ţara sa este dispusă să plătească două miliarde de dolari pentru construirea unei mari baze permanente a SUA în Polonia şi a propus ca aceasta să fie denumită ”Fort Trump”, în onoarea preşedintelui SUA de la acea vreme.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Robert Lupițu
Robert Lupițuhttp://www.caleaeuropeana.ro
Robert Lupițu este redactor-șef, specialist în relații internaționale, jurnalist în afaceri europene și NATO. Robert este laureat al concursului ”Reporter și Blogger European” la categoria Editorial și co-autor al volumelor ”România transatlantică” și ”100 de pași pentru o cetățenie europeană activă”. Face parte din Global Shapers Community, o inițiativă World Economic Forum. Din 2019, Robert este membru al programului #TT27 Leadership Academy organizat de European Political Strategy Center, think tank-ul Comisiei Europene.

Articole Populare