Aeroportul internațional din Bruxelles urmează să fie redeschis duminică, la 12 zile după atentatele din 22 martie din capitala belgiană, cu trei zboruri operate de compania Brussels Airlines, a anunțat sâmbătă președintele-director general Arnaud Feist, transmite AFP.
Anunțul inițial pentru redeschiderea aeroportului Zaventem fusese data de 31 martie.
‘Începând de mâine, duminică, Brussels Airport ar urma să fie parțial operațional. Ar trebui să mai primim astăzi autorizația oficială de a opera’, a declarat Feist într-o conferință de presă, potrivit Agerpres.
Redeschiderea aeroportului este ‘un semnal de speranță care demonstrează voința și forța noastră de a depăși această încercare și de a nu ceda’, a adăugat președintele-director general al Brussels Airport.
Compania Brussels Airlines va opera duminică după-amiază trei zboruri, spre destinațiile Atena, Faro (Portugalia) și Torino.
.




