Cu ocazia organizării de către Ambasada Franței la București a recepției cu prilejul Zilei Naționale a Franței, Ambasadoarea Laurence Auer a reiterat importanța relației uncie dintre Franța și România.
„Țările noastre au înfruntat împreună această perioadă de pandemie și continuă să consolideze relațiile bilaterale. Parteneriatul nostru Strategic unic a deschis noi domenii de cooperare, conturând perspectivele pentru Europa de mâine.Franța și România sunt unite printr-un destin istoric comun și prin legături umane execepționale care se reflectă zilnic în toate doomeniile. Așa cum o dovedește și prezența dumneavoastră aici”, a transmis Ambasadoarea Franței la București în cadrul evenimentului.
Parteneriatul strategic cu Republica Franceză a fost lansat la 4 februarie 2008, ca urmare a semnării a unei Declaraţii comune de către Preşedinţii României şi Republicii Franceze. Parteneriatul presupune consultări permanente şi concertare în baza unui mecanism de cooperare şi schimb de informaţii, asupra principalelor dosare europene de actualitate, cu accent pe domeniile: protecţia mediului, transporturi, energie, dezvoltare regională. În februarie 2013, Parteneriatul Strategic dintre România şi Republica Franceză a fost actualizat, prin semnarea, de către Prim-miniştrii celor două ţări, a unei Foi de Parcurs pentru perioada 2013 – 2017.
Relaţiile dintre români si francezi sunt străvechi: în 1396, cavalerii lui Jean Nevers, fiul ducelui de Bourgogne, au luptat împotriva turcilor alături de soldaţii prinţului Valahiei Mircea cel Bătrân.
În secolele al XVII-lea şi al XVIII-lea, relaţiile franco-române s-au intensificat, în special datorită numeroşilor comercianţi şi intelectuali francezi care au călătorit în Principatele Române.




