Ambasadorul României în Statele Unite ale Americii, Andrei Muraru, a avut miercuri o primă întâlnire cu Eric Stewart, preşedintele executiv al Romanian-American Business Council (AMRO), cu care a discutat creșterea legăturilor economice dintre România și SUA.
“I-am mulțumit domnului Stewart pentru rolul important al AMRO în promovarea României și modul în care contribuie la stimularea investiţiilor şi a schimburilor comerciale dintre România și Statele Unite”, a scris Muraru, pe pagina sa de Facebook, cunoscut fiind faptul că unul dintre obiectivele României este consolidarea relațiilor economice cu SUA.
Potrivit diplomatului român, companiile americane de primă mărime care formează acest consiliu sunt unii dintre cei mai puternici avocați ai României la Washington, menționând și sprijinul acestora pentru candidatura României la OCDE
“Am apreciat susținerea mediului american de afaceri pentru candidatura României la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE), demers cu beneficii indiscutabile în ceea ce privește dezvoltarea competitivității economiei românești”, a mai afirmat Andrei Muraru.
“Creșterea legăturii economice dintre țările noastre, prin aprofundarea şi dinamizarea dimensiunii investiționale a Parteneriatului Strategic, reprezintă una dintre prioritățile mandatului meu de ambasador”, a conchis ambasadorul român.
Aflat la debutul mandatului de ambasador la Washington, Andrei Muraru a avut deja o serie de întrevederi și discuții importante, fiind primit la Departamentul de Stat în prima zi a mandatului său de Philip T. Reeker, Asistentul Secretarului de Stat pentru Afaceri Europene și Eurasiatice din cadrul Departamentului de Stat al SUA, și Matthew Boyse, Adjunctul Asistentului Secretarului de Stat pentru Europa Centrală.
Ulterior, Muraru a participat alături de ambasadorii statelor formatului de securitate București 9 la o convorbire telefonică cu consilierul pentru securitate națională al președintelui SUA, Jake Sullivan.
Ambasadorul român a avut săptămâna trecută și o întrevedere cu omologul său polonez, Piotr Wilczek, în spiritul cooperării româno-poloneze în raport cu aliatul strategic american.
Nu în ultimul rând, Andrei Muraru a avut și o convorbire telefonică cu congresmanul republican Mike Rogers, în care a pledat pentru creșterea prezenței militare americane pe teritoriul României.




