Connect with us

COMUNICATE DE PRESĂ

Banatul – șantier de proiecte culturale/antreprenoriale inovative în contextul revigorării Strategiei Regiunii Dunării

Published

on

În prezența și cu amabilul sprijin al noului Coordonator Național al Strategiei UE pentru Regiunea Dunării (SUERD), Consilierul Diplomatic Radu GORINCIOI și al Consiliului Județean Timiș prin Președintele instituției, Dr. Călin-Ionel DOBRA, la inițiativa și în coordonarea Ambasadorului Special al Regiunii Dunării, Dr. Bogdan DUMITRACHE, precum și cu participarea Președintelui Filialei Timișoara a Academiei Române, Acad. Prof. univ. dr. Ioan Păun OTIMAN, a reprezentanților autorităților publice – Instituția Prefectului Timiș, Primăria Municipiului Timișoara, a Directorului Executiv al Asociației „Timișoara Capitală Culturală 2021” – Dr. Simona NEUMANN, a reprezentanților rectoratelor principalelor universități și centre de cercetare din Timișoara și Arad, în după-amiaza zilei de 10 septembrie 2018 s-au desfășurat la Palatul Baroc – Muzeul de Artă lucrările celei de-a doua conferințe din cadrul campaniei naționale „Regional Danube Strategy Summit”, sub deviza „Pregătirea preluării statutului de Capitală Culturală Europeană în contextul transpunerii Strategiei Dunării”. Moderatorul dezbaterilor a fost Președintele Executiv al Asociației ”Comunitățile Locale Riverane Dunării” (CLDR), Prof. Sever AVRAM.    

Evenimentul a vizat atingerea anumitor componente-cheie care să stea, ulterior, la baza setului de propuneri și recomandări din partea mediului academic/societății civile către autoritățile centrale, în special Ministerul Afacerilor Externe, care coordonează Forumul Național SUERD, în ajunul preluării de către România a Președinției SUERD:  

  • promovarea și popularizarea noii structuri de coordonare a implementării SUERD
  • evidențierea rezultatelor celor mai de succes proiecte realizate prin Transnational Danube Programme, baza viitoarele proiecte hard (de infrastructură) UE
  • identificarea și agregarea căilor de cooperare transnațională în domeniul cercetării, dezvoltării și inovării macro-regionale
  • evaluarea posibilităților de valorificare a sprijinului oferit de China pentru România și alte țări dunărene prin formatul de cooperare economică Republica Populară Chineză și Europa Centrală și de Est („16+1”)
  • lansarea regională a noilor programe de studii de tip post-universitar sub auspiciile Academiei Dunărene a Inovării Integrale, proiect de internaționalizare educațională, inițiat în parteneriat cu Academia Română și cu amabilul sprijin al Ministerului Educației (2012)  

Printre cei care au prezentat bune practici și proiecte proprii sau teme de parteneriate emergente s-au numărat: Expert Urbanist Miruna DRAGHIA – URBASOFIA (Roma-București); Consilier Județean Marian Constantin VASILE; Președintele Uniunii Europene Banat-România, Lia Lucia EPURE; Av. Ovidiu DUMITRU – Președintele Asociației Cosmographia; Corneliu MARTIN – Președintele Asociației ”Dunărea – Moldova Noua” (Caraș-Severin); Prof. univ. dr. Vasile DOGARU – Universitatea de Vest din Timișoara, etc.

În același cadru, în partea a doua, a fost lansată oferta de cursuri și sesiuni de training de tip post-universitar, sub auspiciile Academiei Dunărene a Inovării Integrale, în contexul continuării în noul an acedmic 2018-2019 a Programului Comun de Formare al Catedrei Internaționale Onorifice ”Jean Bart” în sprijinul SUERD (CIO-SUERD), proiect fondat în anul 2012, în parteneriat cu Academia Română , prin Centrul de Biodiversitate ”Acad. David Davidescu”. Principalele specializări de vârf ce fac obiectul acestor cursuri sunt: studii dunărene avansate pentru formarea Ofițerilor și Comisarilor Dunăreni; Managementul Bioeconomiei, Inovării și Guvernanței; Formarea Experților Europeni în Dezvoltare și Inovare Urbană.

La final, în semn de răsplătire a contribuției unor personalități la promovarea cetățeniei pro-active dunărene au fost acordate Diplome de Excelență.  

 

.

COMUNICATE DE PRESĂ

ICI București a organizat în 2024 peste 10 workshop-uri dedicate celor mai relevante teme din zona de tehnologie ale momentului

Published

on

© ICI București - Facebook

În 2024, ICI București a fost un catalizator al cunoașterii și colaborării prin organizarea a peste 10 workshop-uri dedicate celor mai relevante teme din zona de tehnologie ale momentului. Aceste workshop-uri au adus împreună experți, profesioniști și pasionați de tehnologie, consolidând competențele digitale și colaborările între sectoare.

Printre acestea se numără: 

  • Securitate Cibernetică în Domeniul HoReCa: Protecția datelor și prevenirea amenințărilor digitale.
  • Industria de apărare: Tehnologii duale și cerințe NATO.
  • Harnessing HPC and AI: Open source innovations and real-world applications.
  • Societatea 5.0.
  • Lupta împotriva dezinformării.
  • Introducere în Supercomputing și High Performance Computing (HPC): Inclusiv utilizarea Python pentru industrie.
  • Viitorul tehnologiilor imersive în România.
  • Comunicaţii pentru viitor: Cercetare și inovație în era digitală.

   Citiți și: ICI București, bilanț de activitate pentru 2024: 15 proiecte inovatoare esențiale au contribuit la un viitor mai sigur și digitalizat în România

Continue Reading

COMUNICATE DE PRESĂ

Rectorul SNSPA: ”Libertatea presei nu este un privilegiu, ci un drept fundamental, care trebuie apărat cu orice preț”

Published

on

© Remus Pricopie / Facebook

Rectorul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative (SNSPA), prof. univ. dr. Remus Pricopie, a transmis un apel ferm la responsabilitate și acțiune din partea clasei politice și a autorităților, pentru apărarea libertății presei, condamnând incidentele recente, care i-au vizat în mod direct pe reprezentanții mass-media.

”Recentele incidente, amenințări și gesturi ostile care au vizat în mod direct jurnaliști reprezintă un atac la adresa libertății presei și a valorilor fundamentale ale democrației. Acțiunile și declarațiile recente ale unor parlamentari, care au inclus agresiuni fizice, verbale și incitări la ură împotriva reprezentanților mass-media, sunt inadmisibile și reprezintă un atac direct asupra dreptului la informare și a libertății presei, drepturi consfințite de Constituția României și de convențiile internaționale la care țara noastră este parte”, a evidențiat rectorul SNSPA într-un comunicat

El a arătat că ”aceste atacuri simultane împotriva presei, în general, și a Antenei 3, în mod particular, fac parte tot din războiul hibrid declanșat cu ocazia alegerilor prezidenţiale, iar jurnaliștii care au încercat să expună influențele Federației Ruse în politica românească au devenit ținte directe”.

”Prin astfel de atacuri, se încearcă reducerea la tăcere a vocilor independente din presă, promovarea dezinformării și crearea unui climat de frică, ostil libertății de exprimare”, a transmis Pricopie.

El a lansat un apel către jurnaliști ”să condamne public, fără echivoc, orice comportament abuziv sau extremist îndreptat împotriva jurnaliștilor și să promoveze un climat de respect și responsabilitate în spațiul public”.

”Este esențial ca reprezentanții clasei politice să demonstreze integritate și să respecte standardele morale și profesionale, fundamentale pentru menținerea încrederii cetățenilor în instituțiile democratice”, a subliniat acesta.

În egală măsură, ”solicit autorităților competente să aplice cu strictețe legea și să sancționeze prompt orice derapaj, pentru a preveni precedente periculoase”.

”Totodată, îndemn societatea civilă și comunitatea academică să manifeste solidaritate față de breasla jurnalistică și să protejeze acest pilon esențial al democrației. Libertatea presei nu este un privilegiu, ci un drept fundamental, care trebuie apărat cu orice preț pentru a construi o societate bazată pe respect, toleranță și dialog”, conchide rectorul SNSPA.

Într-un mesaj similar, Calea Europeană și-a exprimat solidaritatea cu jurnaliștii agresați de către reprezentanți ai forțelor extremiste în Parlamentul României și a făcut apel la instituțiile statului român să protejeze libertatea presei, având datoria de a apăra valorile democratice și ale statului de drept într-o țară membră a Uniunii Europene și a NATO.

Continue Reading

COMUNICATE DE PRESĂ

IDR și ANR au organizat Conferința academică ”Spectrul extremismului în România. Ce învățăm din istorie?”

Published

on

© CaleaEuropeana/ Zaim Diana

Institutul Diplomatic Român și Agenția Națională pentru Romi au organizat ieri, 18 decembrie, Conferința academică „Spectrul extremismului în România. Ce învățăm din istorie?” cu scopul de a populariza perspective riguros documentate referitoare la Holocaustul din România, în contextul recrudescenței discursului urii îndreptat împotriva minorităților romă și evreiască.

Prezentările academice susținute au fost legate de deportarea romilor în Transnistria în timpul celui de-al Doilea Război Mondial – tragedie care a marcat până astăzi mentalitatea colectivă a minorității rome.

Conferința a fost transmis LIVE pe pagina de Facebook CaleaEuropeana:

„Ziua de 18 decembrie a fost declarată de Organizația Națiunilor Unite drept Ziua Internațională a Migrației. România este o țară puternic afectată de fenomenul migrației, având în vedere că peste 4 milioane de români au plecat peste granițe în ultimii ani. De asemenea, comunitățile de romi și evrei din România au rezultat din valuri migratorii. Din păcate, mulți dintre concetățenii noștri diferiți etnic sau religios sunt percepuți ca fiind „diferiți” în mod negativ, stigmatizați. Avem datoria, învățând din lecțiile istoriei, să construim o societate incluzivă, care să promoveze respectul pentru drepturile fundamentale ale omului, indiferent de gen, etnie, religie sau orientare sexuală. Vă invit să comunicăm aceste teme mai departe și să depășim diviziunile și diferențele din societate”, a declarat Liliana Popescu-Bîrlan, director general al Institutului Diplomatic Român

„Romii din România sunt subiect al rasismului nu de acum, când avem o polarizare în rândul societății, ci de-a lungul istoriei. Genul acesta de dezbateri le organizăm de multă vreme, însă fără prea mult interes în mass-media mainstream. O bună parte a populației achiesează la ideile legionarilor, comemorează criminalii de război ori îi glorifică, în ciuda legislației existente care sancționează astfel de fapte penale și în ciuda pașilor pe care îi facem în direcția educației pentru studiul Holocaustului, a strategiilor ori instituțiilor specializate. Acest tip de manifestare a intoleranței în societate nu poate fi combătut decât ferm și frontal. Perspectiva pentru societatea noastră este una în care, paradoxal, 76-80% dintre cetățeni sunt de acord cu apartenența la NATO, însă 41% dintre tinerii cu vârste între 18-35 de ani afirmă că ar fi de acord cu un sistem totalitar și acestea sunt provocările cărora trebuie să le facem față, în prezent”, a declarat Iulian Paraschiv, președinte al Agenției Naționale pentru Romi.

Dr. Viorel Achim, cercetător științific în cadrul Institutului de Istorie „Nicolae Iorga”, a subliniat, în prezentarea pe care a susținut-o, contextul ideologic în care au avut loc acțiunile împotriva romilor din cadrul guvernării antonesciene.

Dr. Marius Cazan, cercetător științific, Institutul Național pentru Studierea Holocaustului în România „Elie Wiesel”, a prezentat elemente specifice legate de modul în care s-a făcut deportarea, caracterul arbitrar al discriminării și faptul că se poate extinde către diverse categorii sociale.

Dr. Codrin Tăut, cercetător, Institutul Auschwitz pentru Prevenirea Genocidului și a Atrocităților în Masă, a scos în evidență faptul că atrocitățile la care s-a ajuns în Al Doilea Război Mondial reprezintă un rezultat al mai multor etape preliminare. În acest sens, este foarte importantă identificarea similarităților semnalelor din prezent cu evenimentele istorice și acțiunea fermă și rapidă, astfel încât atrocitățile să fie oprite înainte de a debuta efectiv.

Nu în ultimul rând, drd. Nicolae Furtună, membru al Institutului de Cercetare a Calității Vieții, Academia Română, a prezentat o perspectivă sociologică asupra acelor vremuri punând accent pe politicile prin care se încerca o purificare etnică, pe bazele eugeniei.

Toate intervențiile din cadrul conferinței au adus în atenție circumstanțele și factorii care au contribuit la dezvoltarea extremismului în România, în perioada celui de-Al Doilea Război Mondial și modul în care minoritatea romă, alături de cea evreiască, au fost ținta politicilor rasiale, de exterminare, ale regimului Antonescu.

Continue Reading

Facebook

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Advertisement
G74 minutes ago

Șase țări din UE solicită Comisiei Europene să reducă plafonul de preț al G7 pentru petrolul rusesc: Este momentul să sporim și mai mult impactul sancțiunilor noastre

PARLAMENTUL EUROPEAN21 minutes ago

Eurodeputatul Dan Motreanu, apel la combaterea minciunilor răspândite de extremiști: Dezvoltarea României, posibilă doar alături de lumea democratică, UE și NATO

ROMÂNIA1 hour ago

Autoritatea pentru Digitalizarea României a finalizat interconectarea Sistemului Electronic de Achiziţii Publice (SEAP) cu alte baze de date naţionale, jalon din PNRR

ROMÂNIA1 hour ago

România înregistrează cel mai mare deficit de cont curent din UE în trimestrul al treilea din 2024 (Eurostat)

SUA2 hours ago

Șeful diplomației daneze admite că Statele Unite au interese de securitate legitime în Arctica: „Suntem pregătiți să continuăm discuțiile cu noul președinte”

ENERGIE2 hours ago

Ministrul Energiei demontează încă un fake news: Furnizăm energie R. Moldova în termeni comerciali. Oricine poate verifica datele publice

NATO2 hours ago

Polonia, singurul aliat NATO care și-a asumat un buget al apărării de 5% din PIB, susține apelul lui Trump în acest sens: Putem fi “legătura transatlantică” între Europa și SUA

MAREA BRITANIE2 hours ago

Keir Starmer îl numește pe Michael Ellam pentru a conduce negocierile de resetare a relațiilor dintre Marea Britanie și UE

COMISIA EUROPEANA2 hours ago

UE alocă încă 148 milioane de euro sub formă de ajutor umanitar pentru Ucraina și Republica Moldova

INTERNAȚIONAL3 hours ago

Nivelul de încredere a ucrainenilor în Volodimir Zelenski a scăzut cu 25% în decursul lui 2024 (sondaj KIIS)

INTERNAȚIONAL6 days ago

Mark Zuckerberg anunță că “va reduce drastic cenzura” pe Facebook și Instagram și va acorda “prioritate libertății de exprimare”, criticând guvernele, presa tradițională și UE

U.E.1 week ago

Președintele Austriei se va întâlni cu liderul extremei-drepte pentru a-i încredința formarea unui guvern

U.E.1 week ago

Susținători ai Ucrainei au protestat la Bratislava împotriva politicilor pro-ruse ale premierului Fico: Slovacia e Europa

CONSILIUL UE1 week ago

Donald Tusk, la debutul președinției Poloniei la Consiliul UE: “Suntem pregătiți să pornim din nou pe calea europeană a măreției, forței și suveranității”

CONSILIUL EUROPEAN1 week ago

“Securitate, Europa!”. Președintele Consiliului European consideră că președinția Poloniei la Consiliul UE va dovedi că “patriotismul și integrarea europeană sunt interconectate”

ROMÂNIA2 weeks ago

În acordurile imnului UE, Cătălin Predoiu și omologul bulgar au ridicat simbolic ultima barieră de frontieră în primul minut al anului 2025, marcând aderarea deplină a României și a Bulgariei la Schengen

ROMÂNIA2 weeks ago

Guvernul adoptă Ordonanța „Trenuleț”, un set de măsuri fiscal-bugetare pentru reducerea deficitului la 7% în 2025 și menținerea accesului României la fondurile europene și din PNRR

POLITICĂ3 weeks ago

Guvernul a depus jurământul. Klaus Iohannis: Oamenii așteaptă să mențineți ferm traiectoria pro-europeană și euro-atlantică din ultimii 35 de ani. Vă rog să acţionaţi aşa

POLITICĂ3 weeks ago

Guvernul “Ciolacu 2” a primit la limită votul de încredere al Parlamentului României. Cabinetul coaliției PSD-PNL-UDMR va depune jurământul la Cotroceni

U.E.3 weeks ago

După 200 de reuniuni de negociere, UE și Elveția au ajuns la un ”acord istoric” de modernizare a cooperării dintre cele două părți

Trending