Cancelarul german Angela Merkel a făcut luni apel la cooperare internațională, precizând că pandemia de coroanvirus va fi depășită mai repede dacă lumea colaborează pentru a o combate, completând că este nevoie să se analizeze dacă procedurile Organizației Mondiale a Sănătății pot fi ameliorate, anunță Reuters, citat de Agerpres.
”Organizaţia Mondială a Sănătăţii este instituţia globală, legitimă unde toate firele se unesc. Din acest motiv trebuie să continuăm să încercăm să-i îmbunătăţim funcţionarea”, precizat Angela Merkel într-un mesaj video în cadrul primei reuniuni a Adunării Organizației Mondiale a Sănătății după izbucnirea pandemiei de COVID-19, adăugând că asta include asigurarea faptului că organizaţia dispune de o finanţare sustenabilă.
Subliniind că nicio ţară nu poate anihila coronavirusul de una singură, aceasta și-a arătat convingerea că ”vom depăşi pandemia. Cu cât colaborăm mai mult la nivel internaţional, cu atât mai repede vom realiza asta”.
Cancelarul german a mai declarat cu acest prilej că toată lumea trebuie să aibă acces şi să-şi poată permite un viitor vaccin pentru COVID-19.
De altfel, și Comisia Europeană a precizat săptămâna trecută că accesul la un vaccin împotriva coronavirus trebuie să fie ”echitabil și universal”.
”Vaccinul împotriva COVID-19 trebuie să fie o utilitate publică, iar accesul la el trebuie să fie echitabil şi universal. Pentru noi, este foarte important, deoarece virusul este un virus global, să lucrăm (pe această temă) la nivel mondial”, a declarat un purtător de cuvânt al Comisiei, Stefan de Keersmaecker, dublând mesajul președintelui francez Emmanuel Macron de acum câteva săptămâni, dar și pe cel al Papei Francisc.
La începtul lunii mai, Uniunea Europeană a preluat rolul de lider în această luptă împotriva pandemiei de SARS-CoV-2 și a organizat un teledon mondial în vederea finanțării cercetării și dezvoltării unui vaccin împotriva COVID-19, Bruxelles-ul reușit atunci să strângă contribuții de 7,4 miliarde de euro.
Marele absent al acestui moment au fost Statele Unite, care au încercat să minimalizeze importanța maratonului donațiilor, califcându-l o conferință ”printre atâtea altele”.




