Candidatul social-democrat la funcţia de cancelar în perspectiva alegerilor parlamentare din Germania, Olaf Scholz, a anunţat că este pregătit să conducă guvernul într-o coaliţie cu Verzii, informează Agerpres.
„Mi-ar plăcea să guvernez împreună cu Verzii. Niciodată nu am lăsat vreun dubiu legat de acest lucru. Am lucrat deja cu Verzii în diverse guverne, atât în guvernul federal, cât şi la Hamburg”, a declarat liderul social-democrat pentru publicaţia Tagesspiegel.
„Suntem în partide diferite, avem obiective diferite, dar şi o mulţime de puncte comune’”, a explicat acesta.
Olaf Scholz (62 de ani) conduce campania SPD la alegerile generale de luna aceasta– înfruntând-o pe Annalena Baerbock din partea Verzilor și pe Armin Laschet din partea CDU în cursa pentru înlocuirea Angelei Merkel. Candidatul social-democraților este vice-cancelar și ministru de finanțe în guvernul de coaliție CDU – SPD, anterior deținând poziția de primar al Hamburgului.
Într-un sondaj flash realizat de institutul de sondaje Forsa imediat după dezbatere, 36% dintre cei 2.500 de respondenți au spus că Scholz a ieșit învingător, 30% au văzut-o pe Baerbock în frunte și doar 25% au spus același lucru despre Laschet, candidatul conservator aflându-se într-o cădere liberă după ce a fost surprins că râdea în timpul unei vizite în zonele afectate de inundații.
Mai mult, într-un ipotetic vot direct pentru cancelarul federal, sondajul INSA arată că ministrul de finanţe Olaf Scholz, candidatul SPD, ar primi 31% din voturi, comparativ cu numai 10% pentru Laschet şi 14% pentru candidata Verzilor, Annalena Baerbock.
Germanii sunt chemaţi la urne pe 26 septembrie, când Angela Merkel se va retrage din funcţia de cancelar federal după 16 ani şi după patru victorii în alegeri naţionale. Plecarea iminentă a Angelei Merkel a slăbit sprijinul pentru alianţa sa conservatoare, fapt ce ar putea însemna revendicarea poziției de cancelar al Germaniei de către social-democrați după 16 ani, când Merkel l-a înlocuit pe social-democratul Gerhard Schröder.




