Comisia Europeană a trimis joi un aviz motivat României pentru netranspunerea în legislaţia naţională a Directivei privind calitatea benzinei şi a motorinei, care prevede normele privind emisiile de gaze cu efect de seră. Această directivă trebuia transpusă în legislaţia naţională încă de la data de 21 aprilie 2017.
România şi alte 9 state membre (Austria, Belgia, Cehia, Cipru, Finlanda, Grecia, Letonia, Marea Britanie şi Spania) au primit joi, 8 martie, un aviz motivat din partea Comisiei Europene referitor la netranspunerea în legislaţia lor naţională a directivei privind calitatea benzinei şi a motorinei (Directiva UE 2015/652 a Consiliului).
Directiva prevede normele pentru calcularea şi raportarea emisiilor de gaze cu efect de seră generate de carburanţi şi de alte forme de energie provenind din surse nebiologice. Regulamentul UE urmăreşte să genereze raportarea cu suficientă acurateţe, astfel încât Comisia sa poată evalua performanţele furnizorilor de carburanţi în ceea ce priveşte respectarea obligaţiilor care le revin în temeiul Directivei privind calitatea carburanţilor (Directiva 98/70/CE). Directiva privind calitatea carburanţilor are ca scop atingerea unei reduceri de cel puţin 6% a intensităţii emisiilor de gaze cu efect de seră a carburanţilor şi a energiei furnizate până la sfârşitul anului 2020. De asemenea, metoda de calcul are avantajul de a reduce sarcina administrativă atât pentru furnizori, cât şi pentru statele membre.
Dacă statele menționate nu iau măsuri în termen de două luni de la primirea avizului motivat, cazul poate fi trimis în fața Curții de Justiție a UE.
.




