Criza migrației. Frontex cere statelor membre UE și din Schengen 1.500 de polițiști în ajutorul Greciei

rp_greece-flag-300x201.jpgFrontex, agenția pentru controlul frontierelor externe ale Uniunii Europene, a cerut luni statelor membre UE și celor asociate din Spațiul Schengen să pună la dispoziție 1.500 de polițiști și 50 de experți în readmisie pentru a ajuta Grecia să gestioneze criza migranților, transmite AFP, potrivit Agerpres.

Aceștia vor face parte din cei 4.000 de funcționari prevăzuți să pună în practică acordul UE-Turcia încheiat vineri la Bruxelles, a indicat o purtătoare de cuvânt a Frontex, Ewa Moncure.

”Este important de subliniat că Frontex poate returna persoane numai după ce autoritățile elene au analizat cu atenție fiecare caz individual și au luat decizia finală de retrimitere”, a precizat directorul executiv al Frontex, Fabrice Leggeri, citat într-un comunicat.

”Returnarea persoanelor care nu au dreptul la protecție internațională se va desfășura în deplin acord cu legea internațională și europeană”, a indicat el.

.

.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Articole Populare