Connect with us

SĂNĂTATE

Deputatul Alexandru Rogobete, apel la prioritizarea reală a sănătății: Sănătatea nu se negociază. Nu se amână. Nu se ignoră

Published

on

Președintele Comisiei pentru Sănătate din Camera Deputaților, Alexandru Rogobete, face apel la prioritizarea reală a sănătății în România pentru ca pacientul român să aibă acces echitabil al servicii medicale esențiale, de calitate, care să îi respecte demnitatea umană. 

„Sănătatea este o prioritate națională. Nu doar un serviciu public, ci o garanție a demnității umane. Sănătatea unui popor înseamnă acces rapid la servicii medicale de calitate, respect față de pacient, siguranță pentru medici, și o țară care are grijă de oamenii ei”, a scris deputatul într-un mesaj postat pe pagina de Facebook.


Acesta subliniază că sănătatea nu se negociază și îi invită pe ce cei care și-au pierdut umanitatea să și-o regăsească, stând câteva clipe într-o secție de terapie intensivă: „Îi invit, sincer, pe toți cei care și-au pierdut umanitatea – sau n-au cunoscut-o niciodată – să stea două minute în fața unui salon de terapie intensivă. Nu mai mult. Acolo, printre aparate și oameni care se luptă pentru viață, se vede ce înseamnă cu adevărat demnitatea umană. Acolo înveți, dacă nu din suflet, măcar din înțelepciune, că e bine să fii bun.”

„Suntem aici să apărăm nu doar un sistem, ci dreptul oamenilor la viață, la respect, la grijă. Sănătatea nu se negociază. Nu se amână. Nu se ignoră. Este un legământ pe care statul îl face cu cetățenii săi. (…) Luptăm pentru sănătatea românilor. Pentru demnitatea celor care nu pot striga, dar care așteaptă să fim, măcar o dată, Oameni”, a mai adăugat deputatul Alexandru Rogobete.

Citiți și: Alexandru Rogobete, mesaj din Varșovia: Un sistem de sănătate orientat către pacient, prioritatea absolută a Comisiei pentru Sănătate din Camera Deputaților


Dr. Alexandru Rogobete, cercetător în medicină, cu studii de masterat în chimie și managementul serviciilor sociale și de sănătate, este asistent universitar la Universitatea de medicină și Farmacie „Victor Babeș”. A activat ca secretar de stat (responsabil cu PNRR și coordonator al proiectelor Băncii Mondiale din România în cadrul Ministerului Sănătății) în perioada februarie 2023 – decembrie 2024, timp în care MS a atras 2,1 miliarde de euro din fondurile PNRR pentru sănătate. Acesta a coordonat inițiative care au vizat construcția de spitale noi, îmbunătățirea dotărilor spitalelor și formarea personalului medical. În prezent, Dr. Alexandru Rogobete, se află la primul mandat de deputat în Parlamentul României și conduce, în calitate de președinte, Comisia pentru Sănătate și Familie din Camera Deputaților.

Diana Zaim este foto jurnalist, câștigătoare a Premiul Publicului la European Youth Event 2020, cel mai mare eveniment pentru tineri organizat de Parlamentul European. Absolventă a secției germană-portugheză în cadrul Universității din București, Diana urmează în prezent programul de master ”Relații Internaționale și Integrare Europeană” în cadrul SNSPA. Pasionată de promovarea valorilor europene, Diana este parte a comunității Model European Union, cea mai amplă simulare la nivel european a procesului decizional din cadrul Uniunii Europene.

SĂNĂTATE

Comisia pentru Sănătate din Camera Deputaților va lansa o nouă lege unitară a screeningului, anunță deputatul Alexandru Rogobete cu ocazia lansării Alianței Naționale pentru combaterea hipertensiunii arteriale

Published

on

© Alexandru Rogobete/ Facebook

Deputatul Alexandru Rogobete a anunțat că o nouă lege unitară a screeningului, pe care comisia pe care o prezidează, Comisia pentru Sănătate din Camera Deputaților, o va lansa în perioada următoare.

Acesta a participat marți la evenimentul de lansare a Alianței Naționale pentru Prevenirea, Depistarea și Tratamentul Hipertensiunii în România (RO-ANPDT-HTA), organizat la Palatul Parlamentului de Societatea Română de Cardiologie și Fundația Română a Inimii, în colaborare cu Comisia pentru Sănătate din Camera Deputaților.

”Prevenția bolilor cronice, în special a celor cardiovasculare, trebuie să devină o prioritate națională. Nu putem vorbi despre un sistem de sănătate performant fără o cultură a screeningului – extinsă, accesibilă și coerentă. Astăzi, avem zeci de reglementări diferite privind depistarea precoce, multe dintre ele incoerente sau greu de aplicat, ceea ce afectează accesul real al oamenilor la prevenție”, a subliniat Rogobete.

În această realitate, deputatul a anunțat că noua lege unitară a screeningului va acoperi ”toate marile specialități – de la cardiologie, oncologie, boli rare, nutriție, diabet, până la sănătate mintală”.

Citiți și: Deputatul Alexandru Rogobete: Încrederea românilor în sistemul de sănătate trebuie recuperată, iar legătura medic-pacient, restabilită

Deputatul Alexandru Rogobete, apel la prioritizarea reală a sănătății: Sănătatea nu se negociază. Nu se amână. Nu se ignoră

Raport comun OCDE-CE: România investește cel mai puțin din UE pentru îngrijirea pacienților oncologici și are cea mai scăzută participare la programele de screening

”Scopul este simplu: să avem un cadru legislativ clar, aplicabil și predictibil. Beneficiile? O mai bună coordonare între specialități. Un acces mai rapid și mai echitabil la diagnostic timpuriu. Costuri reduse pentru sistemul sanitar, prin tratarea bolilor în stadii incipiente. Și, mai ales, șanse mai mari la viață pentru fiecare român”, a subliniat președintele Comisiei pentru Sănătate din Camera Deputaților.

Acesta a reafirmat angajamentul pentru ”consultare reală cu specialiștii și pentru politici de sănătate construite împreună, nu impuse”.

”Prevenția nu e un moft – este cea mai bună investiție pe care o putem face în sănătatea unei națiuni”, a conchis Alexandru Rogobete.

Potrivit Societății Române de Cardiologie, hipertensiunea arterială este supranumită ”ucigașul tăcut”. Din cele 144 000 decese de cauză cardiovasculară în 2019, aproape 88 000 (61%) au fost datorate hipertensiunii arteriale prin complicațiile pe care aceasta le-a determinat!

6,6 milioane de români au hipertensiune arterială, însă peste 4,5 milioane sunt diagnosticați, iar 70% nu știu sau nu țin sub control valorile tensionale!

România se află în zona roșu închis a riscului cardiovascular în Europa (însemnând o populație la risc foarte înalt), cu o incidență crescută a bolilor cardiovasculare și un nivel redus de tratament eficient.

Continue Reading

CHINA

UE va limita participarea firmelor chineze la licitațiile publice de dispozitive medicale

Published

on

© European Union, 2022

Uniunea Europeană este pe punctul de a limita participarea firmelor chineze la contractele de achiziții publice de dispozitive mediale din blocul european, a menționat pentru Bloomberg o sursă din proximitatea acestui dosar, conform Agerpres.

Țările UE ar urma să voteze asupra acestei propuneri încă de luni, a precizat sursa care a dorit să își păstreze anonimatul.

În luna aprilie a anului trecut, Comisia Europeană a lansat o investigație privind piața chineză a achizițiilor publice de dispozitive medicale care discriminează în mod inechitabil companiile și produsele europene.

Citiți și: Comisia Europeană lansează o investigație privind piața chineză a achizițiilor publice de dispozitive medicale care discriminează în mod inechitabil companiile și produsele europene

La începutul acestui an, instituția europeană a concluzionat că Beijingul a a instituit mai multe forme diferite de discriminare directă și indirectă împotriva dispozitivelor medicale și a furnizorilor din UE, ceea ce a dus la o deteriorare gravă și recurentă a accesului lor la această piață pe întregul teritoriu al Chinei. Această discriminare afectează toate categoriile de dispozitive medicale.  

Citiți și: China a limitat în mod inechitabil accesul dispozitivelor medicale din UE pe piața achizițiilor publice, semnalează CE

Piața achizițiilor publice din UE este una dintre cele mai mari și mai accesibile din lume. În plus, exporturile chineze de dispozitive medicale către UE au cunoscut o creștere de peste 100 % între 2015 și 2023, ceea ce demonstrează deschiderea globală a pieței UE. 

Instrumentul pentru achiziții publice internaționale a intrat în vigoare la 29 august 2022. Acest instrument a fost conceput pentru a restabili echilibrul de oportunități pentru întreprinderile din UE care participă la licitații în afara UE, precum și pentru a promova un acces deschis și echitabil la piețele de achiziții publice din întreaga lume.

Principalul său obiectiv este de a încuraja deschiderea reciprocă a piețelor de achiziții publice pentru operatorii economici din UE, precum și pentru livrările provenite din UE.  

Continue Reading

SĂNĂTATE

Deputatul Alexandru Rogobete: Încrederea românilor în sistemul de sănătate trebuie recuperată, iar legătura medic-pacient, restabilită

Published

on

© Calea Europeana/ Zaim Diana

România se află într-un moment crucial pentru redresarea sistemului său de sănătate, în care dialogul, colaborarea și adaptarea la realitățile actuale devin necesare. Într-un context complicat din punct de vedere politic la nivel național, dar marcat și de oportunități (fonduri europene dedicate sănătății și aderarea țării noastre la OCDE), comunicarea între toți actorii implicați – de la profesioniștii din domeniul medical până la autorități și experți în dezolvarea de politici de sănătate solide – devine un pilon fundamenteal pentru progres, dar și pentru un sistem de sănătate rezilient.

Președintele Comisiei pentru Sănătate din Camera Deputaților, Alexandru Rogobete, reiterează importanța restabilirii legăturii umane între medic și pacient, în contextul în care încrederea oamenilor în sistemul de sănătate și în autorități a scăzut semnificativ: „Sistemul de sănătate a fost zguduit destul de puternic în ultima perioadă și încrederea oamenilor în autorități în general. Aici ar trebui să acționăm cu toții – de la zona politică la zona de profesioniști în sănătate și foarte important la zona de comunicare, zona media – ar trebui să restabilim această încredere între oameni și sistemul de sănătate, între oameni și medici pentru că, până la urmă, cel mai important, din punctul meu de vedere, vector de comunicare este emoția, iar în sănătate avem multă emoție pe care ar trebui să o fructificăm și ar trebui să restabilim această legătură umană de altfel între medic și omul suferind”, a transmis deputatul Alexandrul Rogobete în cadrul evenimentului „Comunicarea în Sănătate – Un pas spre excelență”, organizat de MED EVOLUTION ACADEMY în parteneriat cu ANMCS. 

Totodată, deputatul Alexandru Rogobete a subliniat oportunitatea de relansare a sistemului de sănătate din România prin ajutorul finanțărilor europene dedicate sănătății: „În ultimii ani, în România, s-a întâmplat cu adevărat o transformare a sistemului de sănătate care nu cred că poate fi contestată. (…) Este pentru prima dată când, în ultimii 30 de ani, se construiesc spitale noi în România. Pentru prima dată când am avut un program sau când avem un program dedicat investițiilor în sănătate cu o valoare atât de mare. Niciodată sănătatea, de la aderarea la Uniunea Europeană, nu a avut programe pentru sănătate dedicate cu un buget atât de mare.”

Potrivit acestuia, finanțările dedicate sistemului de sănătate, prin PNRR, proiecte cu Banca Mondială, Programul Operațional de Sănătate și programul național de investiții în infrastructura de sănătate vor schimba înfățișarea sistemului de sănătate atât din punctul de vedere al infrastructurii, dar și din punctul de vedere al digitalizării.”

Evenimentul „Comunicarea în Sănătate – Un pas spre excelență”, organizat de MED EVOLUTION ACADEMY în parteneriat cu ANMCS, a reunit specialiști din domeniul sănătății, autorități și experți în digitalizare pentru a promova importanța comunicării eficiente în sistemul medical. Principalele teme abordate au fost: relația medic-pacient, digitalizarea sistemului și respectarea eticii și confidențialității. În cadrul mesei rotunde s-a accentuat necesitatea unei legislații clare, educației medicale moderne și investițiilor în comunicare empatică.


Dr. Alexandru Rogobete, cercetător în medicină, cu studii de masterat în chimie și managementul serviciilor sociale și de sănătate, este asistent universitar la Universitatea de medicină și Farmacie „Victor Babeș”. A activat ca secretar de stat (responsabil cu PNRR și coordonator al proiectelor Băncii Mondiale din România în cadrul Ministerului Sănătății) în perioada februarie 2023 – decembrie 2024, timp în care MS a atras 2,1 miliarde de euro din fondurile PNRR pentru sănătate. Acesta a coordonat inițiative care au vizat construcția de spitale noi, îmbunătățirea dotărilor spitalelor și formarea personalului medical. În prezent, Dr. Alexandru Rogobete, se află la primul mandat de deputat în Parlamentul României și conduce, în calitate de președinte, Comisia pentru Sănătate și Familie din Camera Deputaților.

Continue Reading

Facebook

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Advertisement
INTERNAȚIONAL2 hours ago

Guvernul României, ”pregătit” să intensifice cooperarea cu SUA în domeniul apărării și securității

ROMÂNIA2 hours ago

Premierul Cătălin Predoiu, la aniversarea a 40 de ani de la Acordul Schengen: România se bucură acum de apartenența la acest cadru esențial al integrării europene

ROMÂNIA2 hours ago

145 de ani de relații diplomatice România – SUA. Nicușor Dan: Sunt pregătit să colaborez cu președintele Trump pentru a atinge întregul potențial al parteneriatului nostru

INTERNAȚIONAL5 hours ago

Ministrul Emil Hurezeanu: România și SUA, un parteneriat de 145 de ani, în care ”voința noastră comună rămâne neschimbată”

INTERNAȚIONAL6 hours ago

Apelul premierului Poloniei: Europa și SUA trebuie să-și unească eforturile pentru a opri escaladarea conflictului în Orientul Mijlociu

INTERNAȚIONAL6 hours ago

Poziția Franței privind situația din Orientul Mijlociu: Susținem pacea și stabilitatea, dar nu vrem un Iran dotat cu arme nucleare

INTERNAȚIONAL6 hours ago

Într-un apel cu președintele Israelului, Ursula von der Leyen a îndemnat toate părțile să acționeze cu ”maximă reținere”

COMISIA EUROPEANA1 day ago

Comisar european: Energia nucleară are un rol de jucat în construirea unui sistem energetic mai rezilient și mai curat

G71 day ago

În preambulul summitului G7, Ucraina primește din partea Comisiei Europene o nouă tranșă de un miliard de euro, parte din contribuția UE la inițiativa G7

ENERGIE1 day ago

Burduja, la inaugurarea parcului fotovoltaic de la Albina, unul dintre cele mai mari din România: Adăugăm încă 60 MW pentru producția energetică verde, locală și accesibilă

INTERNAȚIONAL1 day ago

Premierul Spaniei le cere scuze cetățenilor pentru scandalul de corupție din Partidul Socialist: Sunt „profund indignat”. Trebuie să existe toleranță zero față de corupție

INTERNAȚIONAL2 days ago

Zelenski, după trilaterala cu Maia Sandu și Nicușor Dan: Împreună cu România vom ajuta Moldova să reziste influenței distructive a Rusiei

COMISIA EUROPEANA1 week ago

Sebastian Burduja i-a transmis comisarului european pentru Energie că închiderea centralelor pe cărbune în 2026 nu este fezabilă în lipsa unor alternative solide: Ar vulnerabiliza sistemul energetic național

ROMÂNIA2 weeks ago

Premierul interimar Cătălin Predoiu: Italia și România dau împreună voce unei Europe coerente, hotărâte și solidare

ROMÂNIA2 weeks ago

Marcel Boloș anunță că trei jaloane suspendate din PNRR au termen de soluționare luna noiembrie: Negociem cu Comisia Europeană pentru a crește la 5,7 miliarde de euro valoarea cererii de plată patru

U.E.3 weeks ago

Slovacia nu acceptă „să primească lecții” din partea Germaniei. Fico: Poziția suverană se bazează pe interesele naționale. Nimeni nu ne poate amenința

ADERAREA ROMÂNIEI LA OCDE3 weeks ago

Aderarea României la OCDE este un proces ”extrem de important”, subliniază ministrul Daniel David: Educația este domeniul fundamental într-o societate

NATO3 weeks ago

”Revizionismul agresiv al Rusiei amenință nu doar securitatea și integritatea teritorială a Ucrainei, ci și securitatea noastră comună în Europa”, subliniază Friedrich Merz din Lituania

ROMÂNIA3 weeks ago

Boloș: Renegocierea PNRR va fi finalizată până la finalul lunii mai. Cererile de plată vor fi restructurate pentru a asigura absorbția fondurilor până în 2026

U.E.4 weeks ago

Von der Leyen: Bugetul actual al UE a fost proiectat pentru o lume care nu mai există. Următorul trebuie să fie flexibil, coerent, descentralizat și simplificat

Trending