Președintele american, Donald Trump, a criticat din nou acordul pe care Germania l-a încheiat cu Rusia pentru construcția gazoductului Nord Stream II, calificându-l drept ”ridicol” și ”nepotrivit”, informează DPA, citat de Agerpres.

Foto: captură foto/White House
”Germania plăteşte miliarde şi miliarde de dolari Rusiei, ceea ce, sincer vorbind, nu credem că este potrivit. Nu am crezut niciodată că este potrivit. Cred că este ridicol”, a declarat Trump înaintea unei conferinţe de presă susţinute alături de preşedintele polonez Andrzej Duda, aflat în vizită în SUA. ”Cred că acesta este un lucru foarte rău pentru poporul Germaniei. Spun aceasta în mod clar şi răspicat”, a subliniat preşedintele american.
Cu o lungime de 1.200 de kilometri, Nord Stream 2 va permite dublarea capacităţii de transport a Nord Stream 1, până la 110 miliarde de metri cubi pe an, astfel că o cantitate mai mare de gaze naturale ruseşti va ajunge direct în Germania via Marea Baltică, fără a mai trece prin Ucraina.
În prezent, cea mai mare parte a gazului rusesc ajunge în Germania prin conducte ce traversează state precum Polonia și Ucraina. Acestea vor fi grav afectate în eventualitatea în care apar rute alternative deoarece vor pierde sumele achitate pentru tranzit.
De altfel, cele două state au semnalat în repetate rânduri că proiectul Nord Stream 2 nu reprezintă decât o armă a Rusiei prin care dorește să submineze securitatea energetică și geopolitică a Uniunii Europene.
Citiți și:
Președintele Ucrainei, Petro Poroșenko: Proiectul Nord Stream 2 este ”calul troian” al Rusiei împotriva securității energetice și geopolitice a UE
De la pupitrul Adunării Parlamentare a NATO, premierul Poloniei atrage atenția: Nord Stream 2 reprezintă o ”armă hibridă” a Rusiei îndreptată împotriva UE și NATO
Trump a pus de asemenea la îndoială acest acord, întrebând în ce mod ţări precum Germania pot în acelaşi timp să fie îngrijorate de influenţa Rusiei în regiune şi să demareze o afacere de anvergură cu acest stat.
Donald Trump a provocat mare agitaţie în timpul summitului NATO din iulie, acuzând Germania că se află ”total sub controlul” Rusiei şi apoi întrebând de ce li se solicită SUA să finanţeze apărarea împotriva Rusiei prin intermediul NATO dacă ţări precum Germania plătesc bani Rusiei.
”Cred că este foarte trist atunci când Germania încheie un acord de proporţii pentru gaz şi petrol cu Rusia, atunci când se presupune că trebuie să iei măsuri de apărare împotriva Rusiei, iar Germania vine şi plăteşte miliarde şi miliarde de dolari pe an Rusiei”, i-a spus Trump cu acea ocazie secretarului general al NATO, Jens Stoltenberg.
Citiți și:
Germania preferă gazul rusesc și avertizează SUA: Dacă este „America First”, atunci Europa trebuie să-şi definească propriile interese
Lucrările premergătoare construcţiei secţiunii offshore a gazoductului Nord Stream 2 au debutat la 15 mai în Germania, a anunţat consorţiul condus de grupul rus Gazprom care este responsabil pentru acest proiect.
Citiți și:
Statele Unite avertizează că Moscova s-ar putea folosi de proiectul Nord Stream 2 pentru acțiuni de spionaj în Marea Baltică
Donald Trump, un nou val de acuze la adresa Germaniei, înaintea deschiderii oficiale a summitului NATO: Este prizoniera Rusiei
Nord Stream este un proiect deținut în majoritate de Rusia prin intermediul companiei de stat Gazprom și implică și actori energetici din Uniunea Europeană, precum Basf, E.ON, Engie, OMV și Shell. Proiectul în valoare de 10 miliarde de dolari vine în sprijinul relației sensibile dintre Rusia şi Germania și ar putea aduce Berlinul în poziţia de punct central al pieţei europene a gazelor. În prezent, Rusia furnizează 34% din gazele consumate în Europa, iar Nord Stream 2 ar aduce cota la 40%. Polonia, țările baltice și SUA sunt doar câteva din vocile împotriva construcției acestui gazoduct.
În 2017, Gazprom şi-a majorat exporturile de gaze naturale spre Europa cu 8,1%, până la valoarea record de 193,9 miliarde de metri cubi.