Eurodeputatul Eugen Tomac i-a solicitat șefului diplomației UE să intervină pentru a-i apăra pe românii din Transnistria

Europarlamentarul Eugen Tomac (PMP, PPE), prezent la sesiunea plenară a Parlamentului European din Strasbourg, i-a solicitat Șefului Diplomației UE, Josep Borrell, să intervină pentru a-i apăra pe românii din Transnistria pe fondul tensiunilor crescute dintre Rusia și Ucraina.

„I-am cerut astăzi vicepreședintelui Comisiei Europene, Josep Borrell, să intervină pentru a-i apăra pe românii din Transnistria. Am mai făcut-o și acum 2 ani, si anul trecut. Și voi continua să insist asupra acestui subiect până când UE își va îndrepta privirea către o regiune în care Federația Rusă își menține ilegal trupele, unde procesul de rusificare este în toi, unde elevii și profesorii școlilor cu predare în limba română sunt prigoniți, unde oamenii nici nu mai îndrăznesc să spere la respectarea drepturilor firești”, a transmis deputatul european în intervenția sa din Parlamentului European. 

Acesta a subliniat că „este revoltător”, iar UE are obligația să susțină lupta pentru libertate și democrație.

Astăzi, 16 februarie, Parlamentul European dezbate cu  vicepreședintele Comisiei Europene, Josep Borrell, cele mai recente încercări diplomatice de dezamorsare a tensiunilor dintre Rusia și Vest în ceea ce privește Ucraina.

Dezbaterea în plen are loc în contextul unei intensificări a activității diplomatice pentru a diminua amenințarea reprezentată de războiul din estul Ucrainei.

Citiți și: Eurodeputatul Eugen Tomac, în plenul Parlamentului European: Am solicitat Serviciului European de Acțiune Externă să elaboreze un raport privind situația drepturilor omului în Transnistria

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Diana Zaim
Diana Zaimhttp://www.caleaeuropeana.ro
Diana Zaim este fotojurnalist și coordonator al rubricii de sănătate, preocupată de politici de sănătate și acces la servicii medicale în România și la nivel european. Este câștigătoare a Premiului Publicului la European Youth Event 2020, cel mai mare eveniment pentru tineri organizat de Parlamentul European. Absolventă a secției germană-portugheză în cadrul Universității din București, Diana a urmat programul de master „Relații Internaționale și Integrare Europeană” în cadrul SNSPA. În activitatea sa jurnalistică, acoperă, inclusiv din teren, activitatea principalelor instituții ale Uniunii Europene.

Articole Populare