Eurodeputatul Corina Crețu (Pro Românnia, S&D) a transmis un mesaj de apreciere militarilor români cu prilejul zilei Armatei Române.
”Pe data 25 octombrie a fiecărui an îi onorăm și le aducem un omagiu tuturor celor care, prin sacrificiile lor, au apărat și apără în continuare destinele țării noastre. Tot respectul eroilor noștri cărora le datorăm integritatea şi suveranitatea ţării noastre”, a scris parlamentarul european pe pagina oficială de Facebook.
Citiți și: 25 octombrie – Ziua Armatei Române, instituția în care românii au cea mai mare încredere la nivel național
Potrivit barometrului INSCOP, publicat în luna septembrie, la nivel națioanl, Armata este instituția în care românii au cel mai ridicat nivel de încredere, 64% declarând că au încredere mare și foarte mare în această instituție, urmată de Biserica cu 55,2%.
Armata României participă cu efective la diverse misiuni internaţionale de sprijinire a păcii sau umanitare, şi de combatere a terorismului. Misiunile sunt desfăşurate sub egida NATO, UE şi ONU, sau fac parte din angajamente de tip coaliţie internaţională.
În prezent, 1.222 de militari români sunt implicaţi în misiuni internaţionale, sub egida NATO, UE, ONU, OSCE şi tip coaliţie, conform http://www.defense.ro/misiuni-internationale. Cel mai mare contingent, respectiv 775 de militari, este dislocat în Afganistan, sub egida NATO, în cadrul misiunii Resolute Support, relatează Agerpres.
Corina Crețu a fost membru al Parlamentului European din 2007, anul aderării României la UE, și până în 2014.
Din noiembrie 2014 a fost comisar pentru politică regională din partea României în Comisia Europeană condusă de Jean-Claude Juncker.
La 1 iulie 2019 a demisionat din funcție pentru a reveni în Parlamentul European ca urmare a alegerilor europene. În legislativul actual, Crețu este membră în Comisiile REGI și CONT, precum și membru supleant în Comisia AGRI.




