Românii stau în locuințe mai luminoase decât spaniolii sau francezii, ceea ce contribuie la o mai bună dispoziție, dar și la îmbunătățirea eficienței energetice, arată datele publicate luni, 1 noiembrie, de Eurostat.
În 2020, 5,9 % dintre persoanele din UE au declarat că nu au suficientă lumină naturală în locuința lor, ceea ce înseamnă că locuința lor părea prea întunecată și era considerată o problemă pentru gospodărie.

În 2020, peste 10 % dintre persoanele care locuiau în Spania considerau că locuința lor este prea întunecată (10,6 %), ceea ce reprezintă cea mai mare pondere înregistrată în rândul statelor membre ale UE. Spania a fost urmată de Franța (9,5%; date provizorii), Malta (9,4%) și Ungaria (7,7%).
În schimb, cele mai mici ponderi au fost înregistrate în Slovacia (2,6%; date provizorii), Italia (2,6%; date din 2019), Cipru (2,8%) și Cehia (3,1%).

România este aproape de media din UE, astfel că, în 2020, 5,2% dintre români apreciau că nu beneficiază de suficientă lumină naturală în locuinţa lor, în creştere faţă de 4,5% în 2019.
Accesul la lumina zilei în locuințe contribuie la îmbunătățirea sănătății și a stării de bine, în timp ce poate contribui, de asemenea, la îmbunătățirea eficienței energetice prin reducerea nevoii de iluminat artificial.




