Florin Cîțu, de Ziua Veteranilor de Război: Îi putem răsplăti ducând mai departe exemplele lor și purtându-le de grijă când vârsta îi face mai vulnerabili

Îi putem răsplăti ducând mai departe exemplele lor și purtându-le de grijă când vârsta îi face mai vulnerabili, a declarat premierul Florin Cîțu, cu ocazia Zilei Veteranilor de Război. De asemenea, șeful Guvernului a apreciat exemplul veteranilor care au ales să se imunizeze împotriva COVID-19, dovedind astfel responsabilitate și grijă față de sănătatea proprie și a celor din jur.

„Ziua de 29 aprilie o dedicăm veteranilor de război, de fiecare dată cu sentimentul că faptele lor de arme, curajul cu care au luptat pe front reflectă profilul unor generații pentru care datoria împlinită față de țară și popor reprezenta un gest de onoare supremă.
Cei pe care încă mai avem privilegiul de a-i avea printre noi, ajunși la vârste venerabile, păstrează încă vii amintirile de pe front și le împărtășesc generațiilor mai tinere. Nimeni nu le mai poate da înapoi anii de tinerețe petrecuți în tranșee pentru eliberarea teritoriului național, nimeni nu poate șterge suferința din vremurile de război, dar îi putem răsplăti ducând mai departe exemplele lor și purtându-le de grijă acum, când vârsta îi face mai vulnerabili. Ne bucurăm să-i avem printre noi cât mai mult de acum înainte și apreciez exemplul veteranilor de război care au ales să se imunizeze anti-COVID-19, dovedind prin acest gest că au grijă de viața lor, dar se simt responsabili și față de cei din jurul lor”, a transmis premierul României, într-un comunicat.

Citiți și Ziua Veteranilor de Război. Klaus Iohannis: Veteranii de război reprezintă expresia vie a onoarei şi demnităţii Armatei României

Florin Cîțu a punctat că poveștile de viață ale acestor oameni sunt capitole ale unei pagini importante din istoria României, iar Guvernul dorește să fie cunoscute de cât mai mulți dintre români. De aceea, premierul a salutat campania ”Alături de veterani”, inițiată de Ministerul Apărării Naționale în parteneriat cu Asociația „Alături de eroi”, cu mediul de afaceri și societatea civilă.

„Prin lansarea unei platforme online dedicată veteranilor din cel de-Al Doilea Război Mondial și toate celelalte manifestări incluse în această campanie vrem să ne exprimăm recunoștința față de ceea ce ei reprezintă pentru noi: niște eroi. Celor puțin peste 2.600 de veterani supraviețuitori ai celui de-Al Doilea Război Mondial, cărora mă simt onorat să le transmit cele mai bune gânduri cu prilejul Zilei Veteranilor de Război, le urez ani mulți și sănătate!”, a încheiat Florin Cîțu.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Alexandra Loy
Alexandra Loy
Alexandra Loy este redactor și specialistă în afaceri europene. Deține un doctorat în domeniul științe politice, dobândit în anul 2018, cu tema analizării impactului președinției României la Consiliul Uniunii Europene asupra sistemului național de coordonare a afacerilor europene. Alexandra este membru al comunității academice din cadrul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative.

Articole Populare