Guvernul Ciolacu a depus jurământul de învestitură. Klaus Iohannis a salutat rotația premierilor, spunând că „acest fel de a face politică arată stabilitate, seriozitate și că politicienii implicați sunt hotărâți să-și ia mandatele foarte în serios”

În cadrul ceremoniei de depunere a jurământului de învestitură de către membri Guvernului Ciolacu, președintele Klaus Iohannis a salutat rotația premierilor, o procedură în premieră în politica românească, și a evidențiat faptul că Coaliția a dovedit că „știe să gestioneze treburile publice”. Totodată, șeful statului i-a îndemnat pe miniștri să „nu piardă din vedere pentru ce au jurat” și a adăugat că „cel mai important este să se străduiască să rezolve problemele României”.

„Vă felicit și vă doresc mult succes. Cel mai discutat subiect a fost rotația premierilor. Iată că în timp record, fără sincope, cu rezultate foarte bune, această procedură s-a încheiat. Nu este puțin lucru și este prima dată în România când se întâmplă într-o coaliție o astfel de mișcare. Este important pentru politica românească, pentru România și pentru români, pentru că acest fel de a face politică arată stabilitate, seriozitate și că politicienii implicați sunt hotărâți să-și ia mandatele foarte în serios. S-a încheiat prima parte sub conducerea guvernamentală a premierului Ciucă și a dovedit Coaliția că știe să gestioneze treburile publice”, a spus Klaus Iohannis.

Președintele a mai adăugat că „dacă ar fi să descrie prima parte a acestui mandat al Coaliției în câteva cuvinte acestea ar fi seriozitate, stabilitate, securitate, eficiență și eficacitate”.

„La acestea se poate adăuga că România a avut cu toate crizele o creștere economică, că populația a fost ferită de efectele crizei energetice, că inflația este sub control și în ansamblu rezultatele sunt foarte bune. Îl felicit pe fostul premier Ciucă și echipa cu care a lucrat, o echipă care se regăsește într-o măsură rezonabilă și în noua echipă guvernamentală. Domnule prim-ministru Ciolacu ați fost parte din echipă, ați lucrat într-o adevărată echipă în conducerea Coaliției. Sunt încredințat că în această nouă postură și cu această echipă veți continua munca începută de Coaliție acum un an și jumătate. Sunt multe de rezolvat. Avem încă o jumătate de an în care să rezolvăm foarte multe lucruri și intrăm într-un an electoral care va fi o provocare pentru societate, cu patru rânduri de alegeri și trebuie ca țara să fie guvernată responsabil. Vă doresc să nu pierdeți din vedere pentru ce ați jurat. Cel mai important este să vă străduiți să rezolvați problemele României. Vă doresc un mandat bun”, a declarat Klaus Iohannis, la finalul ceremoniei.

Membrii Guvernului condus de prim-ministrul Marcel Ciolacu au depus jurământul de învestitură, joi, în faţa preşedintelui Klaus Iohannis, într-o ceremonie desfăşurată la Palatul Cotroceni. Anterior, Guvernul Ciolacu a primit trecut votul de învestitură din Parlament cu 290 voturi pentru, 95 voturi împotrivă, 0 abțineri dintr-un total de 411 parlamentari prezenți.

Componenţa Guvernului este următoarea:

* Marcel Ciolacu – prim-ministru;

* viceprim-ministru – Marian Neacşu;

* viceprim-ministru şi ministrul Afacerilor Interne – Cătălin Predoiu;

* ministrul Afacerilor Externe – Luminiţa Odobescu;

* ministrul Apărării Naţionale – Angel Tîlvâr;

* ministrul Justiţiei – Alina Gorghiu;

* ministrul Transporturilor şi Infrastructurii – Sorin Grindeanu;

* ministrul Finanţelor – Marcel Boloş;

* ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene – Adrian Câciu;

* ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale – Florin Barbu;

* ministrul Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului – Radu Oprea;

* ministrul Energiei – Sebastian Burduja;

* ministrul Mediului – Mircea Fechet;

* ministrul Dezvoltării – Adrian Veştea;

* ministrul Cercetării, Inovării şi Digitalizării – Ivan Bogdan-Gruia;

* ministrul Muncii şi Solidarităţii Sociale – Marius Budăi;

* ministrul Sănătăţii – Alexandru Rafila;

* ministrul Educaţiei – Ligia Deca;

* ministrul Familiei, Tineretului şi Egalităţii de Şanse – Gabriela Firea;

* ministrul Culturii – Raluca Turcan.

La ceremonia de la Palatul Cotroceni au fost prezenţi preşedintele Senatului, Nicolae Ciucă, preşedintele interimar al Camerei Deputaţilor, Alfred Simonis, preşedintele CCR, Marian Enache, liderul deputaţilor minorităţilor naţionale, Varujan Pambuccian, secretarul general al PSD, Paul Stănescu, secretarul general al PNL, Lucian Bode, consilieri prezidenţiali şi de stat. 

Top 5 în această săptămână

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Postări Conexe

Alexandra Loy
Alexandra Loy
Alexandra Loy este redactor și specialistă în afaceri europene. Deține un doctorat în domeniul științe politice, dobândit în anul 2018, cu tema analizării impactului președinției României la Consiliul Uniunii Europene asupra sistemului național de coordonare a afacerilor europene. Alexandra este membru al comunității academice din cadrul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole Populare