ICI București, prezent la conferința aniversară organizată de Institutul European din România cu tema „Împreună pentru o Europă mai puternică! IER25”, a subliniat prin intervențiile reprezentanților săi, rolul esențial al tehnologiei în susținerea unei Uniuni Europene mai unite și mai eficiente.
Conferința aniversară a fost organizată de Institutul European din România – European Institute of Romania (IER) cu ocazia împlinirii a 25 de ani de activitate. Evenimentul, desfășurat joi, 12 decembrie 2024, cu tema „Împreună pentru o Europă mai puternică! IER25”, a reunit oficiali guvernamentali, experți, jurnaliști și membri ai mediului academic, consolidând dialogul privind viitorul României în Uniunea Europeană.
Conferința a oferit ocazia de a reflecta asupra parcursului instituțional al IER, dar și asupra temelor esențiale pentru viitorul Europei: reziliența instituțiilor publice, tehnologie și democrație, provocări globale, România în UE. Dezbaterile au evidențiat importanța unui dialog deschis pentru consolidarea poziției țării noastre în Uniunea Europeană, în contextul aniversării a 18 ani de apartenență la UE în 2025.
De asemenea, ICI București a subliniat rolul important pe care digitalizarea îl are în promovarea transparenței, eficienței și incluziunii în politicile publice europene: „Prin colaborări și proiecte internaționale, institutul contribuie activ la dezvoltarea unei societăți bazate pe cunoaștere.”




