România începe să se confrunte cu o problemă reală legată de forța de muncă, iar pentru companii este tot mai dificil să găsească angajați cu pregătirea profesională necesară, potrivit evaluării care stă la baza Cărții Albe a Competitivității, pregătite de Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Franceză (CCIFER) și Secția româna a Consilierilor de Comerț Exterior ai Franței ( CCEF) și care a fost prezentată public, în permieră, pe 7 mai, în cadrul unei conferințe de presă.
România are nevoie să se transforme dintr-o economie ”low cost”, adică o economie bazată doar pe costuri reduse cu forța de muncă, într-o economie competitivă, dacă vrea să se dezvolte și să atragă noi investiții, iar acest lucru se poate realiza prin punerea în practică a unor măsuri concrete în opt domenii prioritare, arată Cartea Albă a Competitivității.
Documentul cuprinde o abordare integrată de măsuri, în opt domenii prioritare, care pot face economia României să devină competitivă: formarea profesională, inovația, piața muncii, infrastructura, energia, agricultura, piața financiară, turismul. Documentul este rezultatul activității grupurilor de lucru din cadrul CCIFER, precum și al experienței concrete, din viața de zi cu zi, a companiilor membre ale Camerei.
“Dacă în trecut costul scăzut de producție reprezenta una dintre atracțiile majore pentru investitorii străini, acest lucru nu mai este valabil acum. România este în acel moment de dezvoltare în care ar trebui să pună în practică o strategie prin care să se transforme dintr-o țară low cost într-o țară competitivă. În felul acesta companiile vor dezvolta proiecte pe termen lung, vor crea locuri de muncă, vor mări salariile. Iar acest lucru este valabil și pentru companiile românești și pentru cele cu capital străin. Toate companiile vor dezvoltare pe termen lung”, a declarat astăzi presei Eric Faidy, președintele CCIFER, cu ocazia prezentării Cărții Albe.
Măsurile propuse provin din experiența concretă a companiilor membre CCIFER și pot fi aplicate rapid, generând schimbări de profunzime. Experții CCIFER pun la dispoziția autorităților române experiența lor, pentru a facilita implementarea acestora.
Cartea Albă a Competitivității este disponibilă AICI.
CaleaEuropeana.ro a transmis live evenimentul. Urmăriți, mai jos, înregistrarea video:
Preluarea materialului se va face doar cu menționarea sursei – CaleaEuropeana.ro
”Pentru ca România să devină competitivă, specialiștii noștri recomandă câteva schimbări punctuale în sistemul de educație, pentru a permite o formare profesională adaptată pieței muncii. Printre acestea, pe primul loc stă dezvoltarea învățământului profesional, a unor poli de formare profesională la nivel național, în colaborare cu companiile, precum și a unui bacaluareat tehnic, care ar permite tinerilor să se califice și să intre rapid pe piața muncii, fără să treacă printr-un învățământ teoretic, prea generalist, care nu le creează aptitudinile necesare performanței în întreprinderi. Învățământul profesional ar putea fi susținut chiar printr-o taxă plătită de companii, în funcție de masa salarială, după modelul francez. Pe lângă aceasta, este nevoie de introducerea stagiilor plătite, care ar permite formarea ucenicilor în întreprinderi”, a declarat Eric Faidy (foto), președintele CCIFER, în exclusivitate pentru CaleaEuropeană.ro înainte de lansarea Cărții Albe a Competitivității.
CCIFER reunește în prezent aproape 500 de companii, cu capital francez și românesc, atât mari întreprinderi, cât și IMM-uri. În total, membrii CCIFER reprezintă 15 % din PIB-ul României și peste 125 000 locuri de muncă.
.





