Londra alocă peste 3 milioane de euro care vor permite cetăţenilor britanici în UE ”să primească ajutoarele de care au nevoie pentru a-şi proteja drepturile de reşedinţă şi acces la servicii”

Guvernul britanic a anunțat joi că va aloca 3 milioane de lire sterline (3.3 milioane de euro) pentru programe de asistență care vor permite celor peste un milion de cetățeni britanici care trăiesc în state UE să-și protejeze drepturile după Brexit, anunță EFE, citat de Agerpres.

Londra va distribui aceste fonduri prin intermediul organizaţiilor non-profit cărora le va reveni sarcina de a-i informa pe cetăţenii britanici cu privire la nevoia de a solicita un permis de reşedinţă, de a se înregistra în sistemul de sănătate al ”ţării gazdă” şi de a-şi echivala permisul auto. Aceste organizaţii vor asista persoanele care solicită ajutor în obţinerea acestor documente.

”Regatul Unit va părăsi UE la 31 octombrie şi doreşte să-i ajute pe britanicii care trăiesc în Uniune să fie total pregătiţi pentru Brexit. Aceste fonduri le vor permite cetăţenilor să primească ajutoarele de care au nevoie pentru a-şi proteja drepturile de reşedinţă şi acces la servicii”, a declarat ministrul de externe britanic, Dominic Raab, citat într-un comunicat de presă.

Guvernul de la Londra a punctat că acest program vine în completarea serviciilor de care britanicii pot beneficia prin reprezentanțele diplomatice ale Regatului Unit în UE.

Ambasadele şi consulatele britanice au organizat 541 de sesiuni informative începând din noiembrie 2017 pentru a-i ţine la curent pe britanicii rezidenţi în străinătate cu privire la situaţia lor post-Brexit.

Joi, ministrul pentru Brexit, David Frost, a anunțat că negociatorii europeni și cei britanici se vor întâlni de două ori pe săptămână în luna septembrie pentru a încerca obținerea unei înțelegeri privind condițiile de ieșire a Regatului Unit din Uniunea Europeană, la 31 octombrie.

”Reuniuni tehnice” vor putea fi adăugate celor două întâlniri săptămânale, care vor continua în perioada suspendării Parlamentului de la Westminster între a doua săptămână din septembrie şi 14 octombrie, a precizat ministerul britanic.

”Dacă am fost încurajat în ultimele săptămâni de discuţiile mele cu lideri europeni legate de dorinţa de a aborda soluţii alternative la plasa de siguranţă antidemocratică, a sosit vremea ca cele două părţi să accelereze ritmul”, a declarat premierul Boris Johnson într-un comunicat.

Anunțul său vine după ce ministrul pentru Brexit, David Frost, a avut miercuri o întrevedere, la Bruxelles, cu oficiali europeani, unul dintre aceștia precizând că întâlnirile de săptămâna viitoare vor avea loc marți, pentru a discuta despre evenimentele recente din luna august, și joi, pentru a dezbate pregătirile în cazul unui Brexit fără acord.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Teodora Ion
Teodora Ionhttp://www.caleaeuropeana.ro
Teodora Mirel este redactor-șef adjunct și specialistă în domeniul relațiilor internaționale. Ariile sale de interes includ reconfigurarea relației dintre Uniunea Europeană și Marea Britanie în epoca post-Brexit, promovarea multilateralismului în contextul reașezării raporturilor de putere la nivel global și combaterea dezinformării ca acțiune de protejare a democrațiilor.

Articole Populare