Connect with us

ROMÂNIA

Lovitură dură pentru suveraniștii din Europa, consemnează presa internațională victoria pro-europeanului Nicușor Dan la alegerile prezidențiale din România

Published

on

© Nicușor Dan/ Facebook

Presa internațională a relatat pe larg despre victoria lui Nicușor Dan în alegerile prezidențiale din România, evidențiind semnificația acesteia pentru direcția pro-europeană a țării și respingerea extremismului.

Primarul general al Bucureștiului, Nicușor Dan, a fost ales președinte al României, devenind primul lider al republicii care obține funcția supremă în stat din postura de candidat independent, devansându-l pe contracandidatul său George Simion, liderul partidului naționalist Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), după ce a surmontat o diferență de aproape 2 milioane de voturi diferență în favoarea candidatului izolaționist în primul tur de scrutin. Potrivit rezultatelor turului al doilea al alegerilor prezidențiale, după centralizarea tuturor voturilor, Nicușor Dan a obținut 6,17 milioane de voturi (53,6%), iar George Simion a primit 5,33 milioane de voturi (46,4%).

“Primarul centrist și proeuropean al Bucureștiului a învins duminică un eurosceptic de dreapta în alegerile prezidențiale pe care analiștii le-au numit cele mai importante din România de la căderea comunismului în 1989”, a notat publicația americană The Washington Post.

„Nicușor Dan, un primar centrist și fost profesor de matematică, a câștigat duminică alegerile prezidențiale din România, învingând un candidat de extremă-dreapta, susținător al președintelui Trump și opozant al ajutorului militar pentru Ucraina”, a scris The New York Times.

Următorul preşedinte al României nu va fi până la urmă un populist MAGA, a scris și The Economist.

“Primarul liberal și pro-european al Bucureștiului, Nicușor Dan, a făcut față unei provocări puternice din partea unui naționalist român de dreapta, câștigând președinția după luni de turbulențe politice”, a scris BBC.

George Simion, liderul partidului de extremă dreapta AUR, a obținut o victorie dramatică în primul tur, la începutul acestei luni, profitând de un val de furie din partea românilor care au văzut cursa prezidențială anulată la sfârșitul anului trecut din cauza unor acuzații de interferență rusească. Însă Nicușor Dan a fost cel care a câștigat, obținând 54% din voturi în România, chiar dacă Simion a avut mai mult succes în diaspora, a mai notat BBC, potrivit Euronews.

The Guardian a notat că Dan, primarul centrist al Bucureștiului, a câștigat alegerile cu 54% din voturi, învingându-l pe candidatul de extremă dreapta George Simion. Victoria sa marchează o orientare clară către valorile democratice și reforme instituționale.

El País a subliniat că alegerile au fost considerate cele mai importante din era democratică a României, determinând cursul geopolitic al țării. Participarea ridicată, de aproape 65%, reflectă mobilizarea societății împotriva extremismului

HuffPost España a remarcat că Dan, susținător al integrării europene, a obținut 55,1% din voturi, depășindu-l pe Simion, care a contestat rezultatul fără dovezi. Victoria lui Dan este văzută ca un sprijin pentru statul de drept și continuarea sprijinului pentru Ucraina.

Die Welt din Germania a evidențiat că Dan, un candidat pro-european, a învins un adversar ultranaționalist, ceea ce indică o respingere a extremismului și o susținere pentru continuarea integrării europene.

Politico Europe a titrat că “moderatul pro-european Nicușor Dan a obținut o victorie de răsunet în alegerile prezidențiale din România”, în timp ce CNN a scris că “Nicușor Dan, candidatul pro-Uniunea Europeană la președinția României, a câștigat duminică alegerile prezidențiale din țară, învingându-l pe rivalul său ultranaționalist”.

Imediat după primele exit poll-uri care îl dădeau câştigător cu 8-9 puncte avans, au ieşit în stradă într-o noapte care pare deja consemnată în istorie: este prima lovitură dură pentru suveranişti în Europa, a relatat și cotidianul italian Corrriere della Sera.

Citiți și Toată Europa a stat cu ochii pe alegerile din România, afirmă Nicușor Dan: Vom continua să fim parteneri de încredere în Uniunea Europeană

Victoria lui Nicușor Dan a fost salutată de lideri din întreaga Europă, de la liderii instituțiilor UE – președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, președintele Consiliului European, Antonio Costa, și președinta Parlamentului European, Roberta Metsola – la președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, premierul polonez Donald Tusk, președintele ucrainean Volodimir Zelenski și prim-ministrul spaniol Pedro Sanchez.

În același timp, președintele francez Emmanuel Macron a fost primul lider european care l-a sunat pe Nicușor Dan pentru a-l felicita. “În pofida numeroaselor încercări de manipulare, românii au ales în această seară democrația, statul de drept și Uniunea Europeană”, a spus Macron.

Robert Lupițu este redactor-șef, specialist în relații internaționale, jurnalist în afaceri europene și NATO. Robert este laureat al concursului ”Reporter și Blogger European” la categoria Editorial și co-autor al volumelor ”România transatlantică” și ”100 de pași pentru o cetățenie europeană activă”. Face parte din Global Shapers Community, o inițiativă World Economic Forum, și este Young Strategic Leader în cadrul inițiativelor The Aspen Institute. Din 2019, Robert este membru al programului #TT27 Leadership Academy organizat de European Political Strategy Center, think tank-ul Comisiei Europene.

ROMÂNIA

ICI București este partener academic la programul 1Health Biotech Startup Bootcamp

Published

on

© Biomentorhub

ICI București este partener academic la programul 1Health Biotech Startup Bootcamp, un demers dedicat sprijinirii cercetătorilor, inovatorilor și inginerilor din domeniile științelor naturale în transformarea rezultatelor lor științifice în startup-uri viabile.

Organizat de Biomentorhub și 1Health Incubator, acest bootcamp intensiv de 3 săptămâni oferă o curriculă aplicată care acoperă aspecte esențiale precum dezvoltarea unui model de afacere, strategii de reglementare, protecția proprietății intelectuale și atragerea de finanțare. Programul culminează cu o zi dedicată pitch-urilor în fața investitorilor, oferind participanților o oportunitate reală de validare și susținere.

 

ICI București se alătură unui consorțiu academic solid, din care mai fac parte Universitatea Babeș-Bolyai, Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava, Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Electrochimie și Materie Condensată (INCEMC), Universitatea Politehnica Timișoara.

În calitate de partener academic, ICI București promovează transferul tehnologic și susține ecosistemul antreprenorial în domeniul biotehnologiilor, în concordanță cu direcțiile strategice europene și naționale privind digitalizarea și inovarea în sănătate.

Înscrierile sunt deschise până în data de 26 iunie 2025 AICI.

Continue Reading

NATO

Sea Breeze 2025: România găzduiește un exercițiu militar condus de Flota a Șasea a SUA pentru a consolida măsurile de descurajare pe flancul estic al NATO

Published

on

© navy.ro

Statele Unite și România își consolidează cooperarea în cadrul exercițiului multinațional SEA BREEZE 25, informează MApN într-un comunicat în care precizează că exercițiul militar, condus de Flota a Șasea a SUA și găzduit de Forțele Navale Române, se desfășoară în perioada 9-20 iunie la Brăila.

Manevrele militare reunesc forțe destinate pentru operațiuni integrate de comandă și control maritim, aerian și terestru, cu accent pe misiuni de deminare, operațiuni de scufundare și acțiuni amfibii.

Militari din Bulgaria, Republica Moldova, România, Statele Unite ale Americii și Turcia participă la antrenamente care includ trageri reale și simularea unui raid amfibiu în regiunea Mării Negre.

Exercițiul SEA BREEZE 25 contribuie la dezvoltarea parteneriatului dintre Statele Unite și România, precum și la consolidarea măsurilor de descurajare pe flancul estic al NATO.

Participarea Forțelor Navale Române confirmă angajamentul constant al României față de securitatea colectivă și de stabilitatea regională.

Continue Reading

ENERGIE

Parlamentul European pledează pentru creșterea investițiilor și simplificarea procedurilor de autorizare pentru modernizarea rețelelor electrice europene

Published

on

© European Union, 2023/Source: EC - Audiovisual Service

Parlamentul European a adoptat propuneri de modernizare a rețelei de energie electrică a UE, de creștere a rezilienței, de integrare a surselor regenerabile de energie și de simplificare a autorizațiilor pentru a îndeplini obiectivele energetice ale UE.

Textul adoptat joi, 19 iunie, solicită punerea în aplicare a planului de acțiune al UE privind rețeaua electrică și subliniază necesitatea unor investiții semnificative și a îmbunătățirii infrastructurii pentru modernizarea și creșterea capacității de transport transfrontaliere.

O mai bună integrare a infrastructurilor energetice naționale

Eurodeputații spun că sunt necesare investiții și modernizări semnificative pentru a crește capacitatea rețelei la nivel transfrontalier și național și pentru a moderniza infrastructura. Acest lucru include necesitatea unei supravegheri mai atente din partea autorităților pentru a asigura un sistem electric decarbonizat, flexibil și rezistent.

Citiți și: Lacunele în interconexiunile energetice pun în pericol o Uniune energetică, avertizează 25 de țări UE. România insistă pentru măsuri de reducere a volatilității prețurilor la energie

Documentul solicită norme și proceduri mai clare și mai eficiente pentru a atrage investiții private suplimentar față de finanțarea publică și pentru a garanta că tarifele de rețea reflectă costurile reale.

El subliniază nevoia de investiții pentru a aborda blocajele din rețea și pentru a preveni restricționarea – reducerea deliberată a producției din cauza limitelor capacității rețelei – energiei regenerabile.

Eurodeputații subliniază importanța unei planificări la nivel european pentru a lega frontierele, sectoarele și regiunile. Ei spun că sursele de energie regenerabilă trebuie să fie mai bine integrate în rețelele electrice și că ar trebui să existe mai multe interconexiuni transfrontaliere. Eurodeputații susțin că pentru implementarea cu succes a noilor proiecte de rețea sunt esențiale asigurarea acceptării publice și comunicarea eficientă cu cetățenii.

Documentul a fost adoptat cu 418 voturi pentru, 112 împotrivă și 45 de abțineri. La 2 iunie, Comisia Europeană a publicat un document de orientare și urmează să propună un pachet european privind rețelele electrice până la sfârșitul anului 2025.

La sfârșitul anului 2023, Comisia Europeană a propus un plan de acțiune pentru a se asigura că rețelele de energie electrică din Uniunea Europeană vor funcționa mai eficient și vor fi dezvoltate mai rapid, în contextul în care rețelele energetice interconectate și stabile reprezintă coloana vertebrală a pieței interne a energiei din UE și sunt esențiale pentru a permite tranziția ecologică.

Citiți și: Comisia Europeană prezintă un plan de acțiune pentru abordarea verigilor lipsă ale tranziției către o energie curată. Sunt necesare investiții de 584 de miliarde de euro pentru modernizarea rețelelor electrice din UE

Instituția preconiza atunci că până în 2030, consumul de energie electrică în UE va crește cu aproximativ 60%. Rețelele vor trebui astfel să se adapteze la un sistem mai digitalizat, mai descentralizat și mai flexibil, cu milioane de panouri solare pe acoperișuri, pompe de căldură și comunități energetice locale care își împart resursele, cu mai multe surse regenerabile offshore care vor fi puse în funcțiune, cu mai multe vehicule electrice care trebuie încărcate și cu nevoi tot mai mari de producție de hidrogen.

Având în vedere că 40% din rețelele noastre de distribuție au o vechime mai mare de 40 de ani, iar capacitatea de transport transfrontalier urmează să se dubleze până în 2030, sunt necesare investiții în valoare de 584 de miliarde de euro.

Continue Reading

Facebook

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Advertisement
NATO8 hours ago

Spania ar putea bloca adoptarea noii ținte de cheltuieli pentru apărare a NATO: Ar fi nerezonabilă și contraproductivă

PARLAMENTUL EUROPEAN9 hours ago

Dan Motreanu: Grupul PPE respinge orice încercare de centralizare a bugetelor pentru coeziune și agricultură inspirată de PNRR-uri

ROMÂNIA10 hours ago

ICI București este partener academic la programul 1Health Biotech Startup Bootcamp

PARLAMENTUL EUROPEAN11 hours ago

PE dă undă verde pentru începerea negocierilor interinstituționale privind prima lege a UE pentru bunăstarea câinilor și pisicilor

NATO11 hours ago

Sea Breeze 2025: România găzduiește un exercițiu militar condus de Flota a Șasea a SUA pentru a consolida măsurile de descurajare pe flancul estic al NATO

PARLAMENTUL EUROPEAN11 hours ago

Parlamentul European susține un Pact Industrial Curat care să unească competitivitatea industrială cu acțiunea climatică

ENERGIE12 hours ago

Parlamentul European pledează pentru creșterea investițiilor și simplificarea procedurilor de autorizare pentru modernizarea rețelelor electrice europene

BUSINESS12 hours ago

Volumul schimburilor comerciale între România și Germania a scăzut cu 6,1% în primul trimestru al acestui an, arată AHK România

ROMÂNIA13 hours ago

Eurostat: România, printre țările UE cu cel mai mare avans al lucrărilor în construcții în aprilie

INTERNAȚIONAL13 hours ago

Parlamentul Finlandei a votat în favoarea retragerii țării din tratatul care interzice utilizarea minelor antipersonal, pe fondul îngrijorărilor legate de „statul agresiv și imperialist numit Rusia”

ROMÂNIA16 hours ago

Predoiu: Legăturile economice și comerciale româno-germane au ajuns la cel mai înalt nivel din ultimii 20 de ani

U.E.1 day ago

UE nu susține o schimbare de regim în Iran și insistă asupra unei soluții diplomatice: Securitatea durabilă nu se construiește prin acțiune militară

INTERNAȚIONAL7 days ago

Premierul Spaniei le cere scuze cetățenilor pentru scandalul de corupție din Partidul Socialist: Sunt „profund indignat”. Trebuie să existe toleranță zero față de corupție

INTERNAȚIONAL1 week ago

Zelenski, după trilaterala cu Maia Sandu și Nicușor Dan: Împreună cu România vom ajuta Moldova să reziste influenței distructive a Rusiei

COMISIA EUROPEANA2 weeks ago

Sebastian Burduja i-a transmis comisarului european pentru Energie că închiderea centralelor pe cărbune în 2026 nu este fezabilă în lipsa unor alternative solide: Ar vulnerabiliza sistemul energetic național

ROMÂNIA2 weeks ago

Premierul interimar Cătălin Predoiu: Italia și România dau împreună voce unei Europe coerente, hotărâte și solidare

ROMÂNIA3 weeks ago

Marcel Boloș anunță că trei jaloane suspendate din PNRR au termen de soluționare luna noiembrie: Negociem cu Comisia Europeană pentru a crește la 5,7 miliarde de euro valoarea cererii de plată patru

U.E.3 weeks ago

Slovacia nu acceptă „să primească lecții” din partea Germaniei. Fico: Poziția suverană se bazează pe interesele naționale. Nimeni nu ne poate amenința

ADERAREA ROMÂNIEI LA OCDE3 weeks ago

Aderarea României la OCDE este un proces ”extrem de important”, subliniază ministrul Daniel David: Educația este domeniul fundamental într-o societate

NATO4 weeks ago

”Revizionismul agresiv al Rusiei amenință nu doar securitatea și integritatea teritorială a Ucrainei, ci și securitatea noastră comună în Europa”, subliniază Friedrich Merz din Lituania

Trending