Ludovic Orban, întrevedere cu Ambasadorul Germaniei la București: Am pledat pentru continuarea relațiilor speciale dintre România și Germania

Președintele Camerei Deputaților, Ludovic Orban, l-a primit astăzi, 19 februarie, la Parlament pe Ambasadorul Republicii Federale Germania în România, Cord Meier-Klodt.

„În cadrul întrevederii, am discutat despre intensificarea relațiilor economice dintre România și Germania, și despre interesul investitorilor germani, de a intra pe piața românească”, a menționat Ludovic Orban într-un mesaj postat pe pagina de Facebook.

De asemenea, fostul premier a pledat pentru continuarea relațiilor speciale dintre România și Germania: „Am vorbit despre programul ambițios de dezvoltare economică și reformă al noii coaliții de guvernare”, a mai adăugat acesta.

Reamintim că Ambasadorul Germaniei la București, Cord Meier-Klodt, a declarat că țara sa și Franța s-ar bucura să întâmpine România în rândul statelor membre ale zonei euro atunci când Bucureștiul va îndeplini toate criteriile.

„Ne-am bucura, în calitate de țări din zona euro, să întâmpinăm România în rândul nostru, de îndată ce sunt îndeplinite toate condițiile, fiindcă asta va consolida zona euro. Faptul că România este foarte intens preocupată de aderarea la zona euro reprezintă o premisă foarte bună pentru toate celelalte etape”, a afirmat Meier-Klodt într-un interviu acordat în exclusivitate pentru CaleaEuropeană.ro alături de omoloaga sa franceză, Laurence Auer, cu ocazia Zilei reconcilierii franco-germane.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Diana Zaim
Diana Zaimhttp://www.caleaeuropeana.ro
Diana Zaim este fotojurnalist și coordonator al rubricii de sănătate, preocupată de politici de sănătate și acces la servicii medicale în România și la nivel european. Este câștigătoare a Premiului Publicului la European Youth Event 2020, cel mai mare eveniment pentru tineri organizat de Parlamentul European. Absolventă a secției germană-portugheză în cadrul Universității din București, Diana a urmat programul de master „Relații Internaționale și Integrare Europeană” în cadrul SNSPA. În activitatea sa jurnalistică, acoperă, inclusiv din teren, activitatea principalelor instituții ale Uniunii Europene.

Articole Populare