Ministrul afacerilor interne, Marcel Vela, discuție telefonică cu omologul ungar, Sandor Pinter. La propunerea părții române, Ungaria a acceptat să mențină deschise 12 puncte de trecere a frontierei

Ministrul afacerilor interne, Marcel Vela, a avut luni dimineața o convorbire telefonică cu omologul ungar, Sandor Pinter, în contextul restricțiilor de circulație pentru cetățenii străini, anunțate de Budapesta, care urmează să intre în vigoare începând cu data de 1 septembrie.

Potrivit unui comunicat al MAI, ”la propunerea părții române, Ungaria a acceptat menținerea în funcțiune a încă patru puncte de trecere a frontierei, suplimentar față de cele opt comunicate iniția”.

În acest context, următoarele puncte de trecere a frontierei sunt deschise pentru tranzitul cetățenilor români:

  1. PETEA – CSENGERSIMA, destinat traficului internaţional de persoane şi marfă (tranzit);
  2. URZICENI – VÁLLAJ, destinat traficului internaţional de persoane (tranzit);
  3. VALEA LUI MIHAI – NYÍRÁBRÁNY, destinat traficului internaţional de persoane şi marfă (tranzit)
  4. BORŞ – ÁRTÁND, destinat traficului internaţional de persoane şi marfă (tranzit)
  5. VĂRŞAND – GYULA, destinat traficului internaţional de persoane şi marfă (tranzit)
  6. TURNU – BATONYA, destinat traficului internaţional de persoane şi marfă (tranzit)
  7. NĂDLAC – NAGYLAK, destinat traficului internaţional de persoane şi marfă (tranzit)
  8. NĂDLAC 2 (autostradă) – CSANÁDPALOTA, destinat traficului internaţional de persoane şi marfă (tranzit).
  9. CENAD – KISZOMBOR – destinat inclusiv tranzitului lucrătorilor transfrontalieri
  10. CURTICI – LOKOSHAZA (feroviar)
  11. SĂCUIENI – LETAVERTES – destinat tuturor tipurilor de trafic
  12. SALONTA – MEHKERE – destinat inclusiv tranzitului lucrătorilor transfrontalieri.

În comunicatul amintit mai sus se precizează că Traficul internaţional de marfă NU va fi restricţionat, acesta se va desfăşura în aceleaşi condiţii ca şi până acum.

Cei doi miniștrii au agreat, de asemenea,  și operaționalizarea în cel mai scurt timp a noului PTF Borș II, ce va fi inaugurat în data de 4 septembrie 2020.

La invitația ministrului Ion Marcel Vela, cei doi demnitari au stabilit ca la sfârșitul lunii septembrie să aibă o întrevedere în România pentru a discuta aspecte care țin de relațiile bilaterale dintre cele două ministere.

Această convorbire telefonică se înscrie în eforturile întreprinse de autoritățile române de a asigura cetățenilor români dreptul la libera circulație.

Amintim că și ministrul de externe, Bogdan Aurescu, a avut a avut sâmbătă o discuție telefonică cu omologul maghiar, Péter Szijjártó, în continuarea demersurilor întreprinse de Ministerul Afacerilor Externe pentru obținerea din partea autorităților ungare a clarificărilor privind informațiile apărute în spațiul public referitoare la adoptarea în perioada următoare de noi măsuri restrictive pentru gestionarea pandemiei de COVID-19.

Astfel, ”ministrul Bogdan Aurescu a solicitat interlocutorului informații privind conținutul exact al măsurilor vizate, insistând asupra luării în considerare a impactului acestora asupra cetățenilor români care tranzitează Ungaria, precum și în privința cetățenilor români – lucrători transfrontalieri”.

Oficialul român a obținut confirmarea din partea ministrului Péter Szijjártó că ”tranzitul cetățenilor români prin Ungaria, respectiv accesul cetățenilor români – lucrători transfrontalieri nu vor fi afectate”.

Așadar, conform oficialului ungar, tranzitarea teritoriului Ungariei va fi permisă în continuare în aceleași condiții și se va face prin aceleași puncte de trecere ale frontierei și pe aceleași culoare rutiere stabilite. A arătat că regulile preconizat a fi schimbate se referă la intrarea în Ungaria ca destinație finală a călătoriei.

De asemenea, a sugerat ca autoritățile polițienești de resort din cele două state să mențină un contact apropiat în perioada imediat următoare pentru eventuale clarificări tehnice.

Ministerul Afacerilor Externe anunță că va păstra situația în atenție și va informa cu celeritate asupra oricăror evoluții de interes. Detalii suplimentare vor fi transmise ulterior adoptării formale a deciziilor autorităților ungare.

MAE reamintește că, în prezent, sunt aplicabile următoarele condiții de tranzit pentru pasageri:

–     durata tranzitului să nu depășească 24 de ore;

–     persoanele nu prezintă simptome specifice infecției cu COVID-19;

–     să prezinte un document din care să rezulte fără echivoc scopul deplasării şi ţara de destinaţie, respectiv să aibă asigurată intrarea pe teritoriul statului vecin Ungariei, aflat pe ruta de tranzit către ţara de destinaţie.

Condiții de călătorie pentru Ungaria actualizate periodic sunt disponibile la următorul link: http://www.mae.ro/node/51934.

Tranzitul se va efectua doar pe traseele desemnate şi publicate pe pagina web a poliţiei ungare, fiind indicate în mod explicit locurile de oprire/odihnă (http://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/hatarinfo?field_hat_rszakasz_value=rom%C3%A1n+hat%C3%A1rszakasz) . 

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Teodora Ion
Teodora Ionhttp://www.caleaeuropeana.ro
Teodora Mirel este redactor-șef adjunct și specialistă în domeniul relațiilor internaționale. Ariile sale de interes includ reconfigurarea relației dintre Uniunea Europeană și Marea Britanie în epoca post-Brexit, promovarea multilateralismului în contextul reașezării raporturilor de putere la nivel global și combaterea dezinformării ca acțiune de protejare a democrațiilor.

Articole Populare