Ministrul apărării naționale, Nicolae-Ionel Ciucă, l-a primit marți, la sediul Ministerului Apărării Naționale, pe ambasadorul Republicii Federale Germania în România, Cord Meier-Klodt, context în care cei doi oficiali au discutat despre contribuția Germaniei la structurile NATO de pe teritoriul României, informează un comunicat MApN remis CaleaEuropeană.ro.
În cadrul întrevederii au fost abordate teme din sfera apărării, în același timp fiind explorate modalități de creștere a capacităților de contracarare a amenințărilor de securitate, inclusiv din perspectiva adaptării mecanismelor la actualul context pandemic.
Având în vedere importanța strategică a Mării Negre pentru stabilitatea NATO și UE, discuțiile s-au concentrat în special asupra provocărilor securitare din regiune, inclusiv din perspectiva contribuţiei Germaniei la structurile aliate de pe teritoriul României, precum şi la misiunea de Poliţie Aeriană Întărită (enhanced Air Policing) pentru anul în curs.
Pe parcursul convorbirilor, ambii oficiali au subliniat importanța consolidării cooperării, atât în context NATO și UE, cât și în plan bilateral.
România găzduiește pe teritoriul național Comandamentul Multinațional de Divizie Sud-Est de la București, Brigada Multinațională NATO de la Craiova, Unitatea NATO de Integrare a Forțelor și urmează să operaționalizeze Corpul Multinațional Sud-Est de la Sibiu.
În ce privește misiunile de poliție aeriană NATO, Forțele Aeriene Române au fost sprijinite în aceste operații, din 2014 încoace, de avioane ale forțelor canadiene, britanice, italiene și, în premieră anul acesta, spaniole.




