Ministrul Bogdan Aurescu, întrevedere cu Ambasadorul Germaniei la finalul misiunii sale la București: Relațiile româno-germane au devenit mai puternice

Ministrul afacerilor externe Bogdan Aurescu l-a primit miercuri, 14 iulie 2021, pe ambasadorul Republicii Federale Germania la București, Cord Meier-Klodt, cu ocazia încheierii misiunii sale la Bucureşti, potrivit comunicatului oficial al MAE.

Șeful diplomației române a evidențiat contribuția pozitivă și solidă a ambasadorului Cord Meier-Klodt în beneficiul relațiilor bilaterale româno-germane, care au devenit mai puternice și dinamice, inclusiv prin consolidarea dialogului politic, la toate nivelurile, şi extinderea cooperării sectoriale.

În acest context, ministrul Bogdan Aurescu a evidențiat relațiile bilaterale excelente, de natură strategică, dintre cele două state, care se bazează pe legături puternice la nivel interuman, social și economic, Germania fiind de mulţi ani primul partener comercial al României și al treilea investitor în țara noastră.

Cei doi oficiali au reconfirmat interesul pentru o coordonare sporită la nivel european, în baza intereselor și valorilor comune.

Întrevederea a prilejuit un schimb aprofundat de opinii privind rezultatul, apreciat ca foarte bun de către cei doi interlocutori, al alegerilor parlamentare anticipate din Republica Moldova, desfășurate la 11 iulie, ministrul român de externe evidențiind că acestea reprezintă o victorie clară a forțelor democratice și pro-reformă și o dovadă a maturității electoratului, marcând un pas important în direcția avansării parcursului european al Republicii Moldova, proces pe care România l-a susținut constant și substanțial și pe care îl va susține în continuare. Cu această ocazie, a pledat, în linie cu mesajul pe care l-a prezentat la reuniunea Consiliului Afaceri Externe de luni, de la Bruxelles, ca UE și statele membre să susțină puternic eforturile noului guvern, ale noii majorități parlamentare și ale Președintelui Maia Sandu îndreptate spre reformarea statului, inclusiv a administrației, spre consolidarea statului de drept și spre eficientizarea luptei anticorupție. A subliniat că următorii ani vor reprezenta pentru Republica Moldova și, în egală măsură pentru UE, o oportunitate care nu poate fi ratată pentru întărirea și avansarea procesului de reformă și a parcursului european al Chișinăului, care poate deveni un veritabil model în acest sens în cadrul Vecinătății Estice a UE, care are importanță strategică.

La final, ministrul Bogdan Aurescu a adresat mulțumiri deosebite ambasadorului german pentru întreaga sa activitate în România, urându-i succes în misiunile sale viitoare.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Diana Zaim
Diana Zaimhttp://www.caleaeuropeana.ro
Diana Zaim este fotojurnalist și coordonator al rubricii de sănătate, preocupată de politici de sănătate și acces la servicii medicale în România și la nivel european. Este câștigătoare a Premiului Publicului la European Youth Event 2020, cel mai mare eveniment pentru tineri organizat de Parlamentul European. Absolventă a secției germană-portugheză în cadrul Universității din București, Diana a urmat programul de master „Relații Internaționale și Integrare Europeană” în cadrul SNSPA. În activitatea sa jurnalistică, acoperă, inclusiv din teren, activitatea principalelor instituții ale Uniunii Europene.

Articole Populare