Ministrul Economiei, Antreprenorialului și Turismului, Ștefan-Radu Oprea, a subliniat poziția geografică avantajoasă a României ce o poate transforma într-un centru logistic pentru reconstrucția Ucrainei, informează Agerpres.
Prezent la cea de-a 10-a ediție a evenimentului ”CFA CEE Investment Conference”, oficialul român a amintit că 70-80% din transportul de grâne din statul vecin către întreaga lume se face prin țara noastră.
”Sunt convins că România poate să fie un centru logistic pentru reconstrucţia Ucrainei. De ce spun asta? Pentru că, dacă ştim cum să folosim acest transport al grânelor din Ucraina către întreaga lume, pentru că 70 – 80% din aceste grâne merg prin România, e clar că reconstrucţia Ucrainei trebuie să înceapă şi de la noi. Noi o începem de aici şi dumneavoastră trebuie să o începeţi din centrul Donbas, când vine momentul”, a susţinut Oprea.
Ministrul Economiei, Antreprenorialului și Turismului readuce în actualitate mesajul transmis de premierul Marcel Ciolacu în cadrul unei întâlniri pe care prim-ministrul a avut-o în luna aprilie cu reprezentantul special al SUA pentru redresarea economică a Ucrainei.
Cele mai mari nevoi de redresare și reconstrucție estimate se referă la locuințe (17% din total), urmate de transporturi (15%), comerț și industrie (14%), agricultură (12%), energie (10%), protecție socială și mijloace de trai (9%) și gestionarea riscurilor de explozie (7%). În toate sectoarele, costul de îndepărtare și gestionare a molozului (și de demolare acolo unde este necesar) a atins aproape 11 miliarde de dolari (10,2 miliarde de euro).
Pe 11-12 iunie Germania ar urma să organizeze o Conferință privind reconstrucția Ucrainei, eveniment la care a fost invitat și premierul Marcel Ciolacu.




