Dezvoltarea competențelor de bază în învățământul obligatoriu, formare pe tot parcursul vieții și reconversie oricând e nevoie să ne adaptăm la progresul tehnologic sau la evoluția pieței muncii reprezintă elemente-cheie pe care trebuie să le avem în vedere pe tot parcursul vieții, a subliniat ministrul Educației, Ligia Deca, în cadrul Summitului Global al Competențelor organizat sub umbrela OCDE.
Într-o postare publicată pe Facebook, aceasta a subliniat că ”este nevoie să investim în dezvoltarea de competențe adecvate pentru viitor, cu un accent clar pe competențe-cheie imposibil de replicat de noile tehnologii de tipul generative AI (ex: empatie, spirit critic, managementul schimbării etc.)”, amintind că, la fel ca multe state, ”România a fost afectată de schimbările rapide și continue pe care întreaga lumea le-a suferit în ultimii ani, cu precădere cele datorate pandemiei de COVID-19”.
Așadar, ”în tot acest proces, foarte importante sunt acțiunile noastre pentru creșterea atractivității proceselor de învățare pe tot parcursul vieții”, consideră Ligia Deca.
”Învățarea este un proces continuu, care, pentru tinerii noștri, trebuie să asigure cadrul necesar pentru însușirea competențelor transversale, iar pentru adulți, posibilitatea de a își adapta abilitățile deja însușite la nevoile actuale ale societății”, a evidențiat ministrul Educației.
Așadar, ”în tot acest proces, foarte importante sunt acțiunile noastre pentru creșterea atractivității proceselor de învățare pe tot parcursul vieții”, consideră Ligia Deca.
”Învățarea este un proces continuu, care, pentru tinerii noștri, trebuie să asigure cadrul necesar pentru însușirea competențelor transversale, iar pentru adulți, posibilitatea de a își adapta abilitățile deja însușite la nevoile actuale ale societății”, a evidențiat ministrul Educației.
Acestea sunt unele dintre motivele pentru care, în perioada următoare, ”trebuie să fie dedicată identificării unor ținte clare, fezabile, orientate către regândirea sistemului de guvernanță a competențelor și către colaborarea între toți cei care trebuie să fie implicați în acest proces – autorități centrale, locale, angajatori și reprezentanți ai angajaților”, a continuat Ligia Deca.
”Creșterea calității educației și formării profesionale, ca urmare a măsurilor ce urmează a fi implementate prin noile legi ale educației ne va duce mai aproape de acest deziderat”, a conchis ministrul Educației într-o notă optimistă.




