Ministrul energiei, Sebastian Burduja, a avut marți, 8 august 2023, o întrevedere cu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Secretar de Stat, Reprezentant Plenipotențiar al Guvernului pentru Infrastructura Energetică Strategică, Cancelaria Prim-Ministrului din Republica Polonă, însoțită de o delegație a companiei OGP Gaz-System S.A., informează un comunicat remis caleaeuropeana.ro.
La întâlnire au participat de asemenea Directorii Generali din cadrul Transgaz și Romgaz.
În cadrul întrevederii, Łukaszewska-Trzeciakowska a menționat interesul de a continua colaborarea dintre cele două state în domeniul energiei. În acest sens, ministrul Energiei,a menționat existența unui real potențial de cooperare în domeniul energiei din perspectiva angajamentelor la nivel european, evidențiind mix-ul echilibrat de energie al României.
De asemenea, discuțiile au vizat multiple subiecte de interes la nivel guvernamental, precum: creșterea capacităților de stocare de gaz și dezvoltarea interconectărilor la nivel european, respectiv țările baltice.
Vicepreședintele OGP Gaz-System S.A., Andrzej Kensbok, a prezentat proiectul de interes comun la nivelul Uniunii Europene privind terminalul de Gaz Natural Lichefiat denumit Floating Storage Regasification Unit din Gdańsk, în vederea asigurării securității aprovizionării cu gaze la nivelul UE. La rândul său, directorul general Transgaz, domnul Ion Sterian, a menționat necesitatea de a implementa prevederile Memorandumului de înțelegere pe hidrogen, semnat în anul 2022.




