Nicolae Ciucă, bilanț la 6 luni de guvernare: Așa cum am promis, cetățeanul este în centrul Programului nostru Guvernamental

Premierul României a prezentat un bilanț al Guvernului după primele șase luni de mandat, care a fost definit prin „reziliență, dezvoltare și prosperitate.”

„Reziliență, dezvoltare, prosperitate. Acesta este angajamentul Coaliției, prin Programul de Guvernare asumat în urmă cu șase luni, când pandemia de Covid-19 punea, încă, la grea încercare România, ca și întreaga lume. Am preluat responsabilitatea guvernării pentru că românii aveau nevoie de siguranță și de măsuri ferme, rapide, care să treacă țara, economia, peste încercările crizei pandemice”, a transmis prim-ministrul Nicolae Ciucă, potrivit comunicatului oficial. 

Potrivit oficialului, astăzi, după o jumătate de an de guvernare, România are cea mai mare creștere economică din Uniunea Europeană și peste 90 de miliarde de euro la dispoziție pentru dezvoltarea sa: „Avem o țară sigură, cu cele mai puternice garanții de securitate, care se dovedesc cu atât mai importante cu cât la granița noastră invazia militară rusă a generat un război devastator. Siguranța de care ne bucurăm, dată de apartenența la NATO și UE, dar mai ales de Parteneriatul strategic cu SUA, oferă României protecția teritoriului, a economiei și, mai ales, a cetățenilor. Și nu doar a noastră, a românilor.”

Nicolae Ciucă a prezentat toate măsurile economice luate pentru fiecare categorie de români.

”Sprijin pentru România” este mecanismul pe care l-am gândit, la nivelul Coaliției, pentru a oferi Guvernului instrumentele de lucru care să facă față noilor efecte ale crizei generate de creșterea prețurilor, mai ales pe fondul războiului din regiune. Milioane de români aflați în zona categoriilor vulnerabile beneficiază de o bună parte din cele 17,3 miliarde de lei din acest pachet, inclusiv prin intermediul voucherelor pentru alimente și produse de bază. Dar, pentru că dezvoltarea noastră economică depinde de evoluția mediului de afaceri, am alocat mai bine de jumătate din acești bani măsurilor economice, care să permită antreprenorilor susținerea activităților. Pentru a consolida securitatea noastră alimentară, am oferit bonusuri de sute de milioane de euro pentru procesarea produselor agricole românești și alte 300 de milioane de euro fermierilor noștri. Cea mai mare parte dintre aceste măsuri, luate din timp, după consultări cu partenerii sociali, sindicate, patronate, sunt deja în implementare și generează efecte concrete.

În această săptămână, un al treilea pachet de măsuri a fost decis la nivelul Coaliției. Venind în completarea demersurilor de până acum, vom sprijini românii și companiile care au dificultăți în a-și plăti ratele, pe care le vor putea amâna cu nouă luni. Pensionarii cu venituri mici vor primi un ajutor de 700 de lei, iar salariații din sistemul public vor primi un sfert din diferența salarială cuvenită conform Legii salarizării unitare.

„Așa cum am promis, cetățeanul este în centrul Programului nostru Guvernamental, iar pentru ca noi să menținem siguranța și dezvoltarea acestei țări folosim toate resursele pe care le putem accesa”, a mai adăugat acesta.

Premierul Nicoale Ciucă a asigurat că stabilitatea generată în plan politic de Coaliția de guvernare va continua să genereze României cea mai puternică formă de garantare a atingerii obiectivelor pe care cetățenii le au, bazată pe siguranță și dezvoltare: „Am dat deja dovada capacității noastre de a acționa responsabil, decis, sustenabil, oferind reziliență și speranță într-o perioadă atât de complicată.”

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Diana Zaim
Diana Zaimhttp://www.caleaeuropeana.ro
Diana Zaim este fotojurnalist și coordonator al rubricii de sănătate, preocupată de politici de sănătate și acces la servicii medicale în România și la nivel european. Este câștigătoare a Premiului Publicului la European Youth Event 2020, cel mai mare eveniment pentru tineri organizat de Parlamentul European. Absolventă a secției germană-portugheză în cadrul Universității din București, Diana a urmat programul de master „Relații Internaționale și Integrare Europeană” în cadrul SNSPA. În activitatea sa jurnalistică, acoperă, inclusiv din teren, activitatea principalelor instituții ale Uniunii Europene.

Articole Populare