Connect with us

U.E.

Olaf Scholz cere celorlalte țări UE să-și sporească sprijinul pentru Ucraina: Europa trebuie să facă mai mult

Published

on

© Bundesregierung

Cancelarul german Olaf Scholz a cerut miercuri țărilor membre UE să facă mai mult pentru a sprijini Ucraina în a se apăra de invadatorii ruși, anunță DPA, citat de Agerpres.

Acesta a acordat un interviu publicației Die Zeit în care a semnalat că fondurile pe care țările europene le-au alocat până acum pentru 2024 nu sunt suficiente.

”Europa trebuie să discute cu ce poate contribui fiecare ţară, astfel încât sa ne putem spori semnificativ sprijinul”, a apreciat cancelarul german.

Apelul său la finanțare suplimentară este pentru a sprijini Ucraina să-și apere teritoriul. Pentru a face acest lucru, Kievul are nevoie de ”apărare aeriană, artilerie, tancuri sau muniţie”.

”Este convingerea mea fermă că Europa trebuie să facă mai mult pentru a sprijini Ucraina în apărarea propriei ţări”, a declarat el pentru publicația mai sus amintită.

De altfel, cancelarul german a avut o discuție telefonică cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski, acesta din urmă mulțumindu-i lui Scholz pentru dublarea sprijinului pentru Ucraina în anul 2024 și pentru apelurile la adresa celorlalte țări membre de a-i urma exemplul.

”L-am informat pe cancelarul federal cu privire la situația actuală de pe front și la nevoile prioritare ale apărătorilor ucraineni. Ne-am concentrat pe extinderea cooperării în domeniul apărării, inclusiv pe consolidarea capacităților Ucrainei în materie de apărare aeriană, artilerie și vehicule blindate”, a precizat Zelenski într-un mesaj publicat pe platforma X, fostă Twitter.

Conform declarațiilor unui oficial al Pentagonului, soldații ucraineni de pe linia frontului rămân fără muniție și alte arme necesare pentru a lupta împotriva invadatorilor ruși, acum că finanțarea americană pentru sprijinirea Kievului a încetat complet.

Comisarul european pentru piață internă, Thierry Breton, a anunțat că UE va avea capacitatea de a produce cel puţin 1,3 milioane de obuze până la sfârşitul anului, mare parte din această producție mergând în Ucraina, în vreme ce NATO a încheiat contracte pentru muniție de artilerie în valoare de 1,2 miliarde de dolari pentru a spori capacitatea de descurajare și apărare a NATO și pentru a sprijini Ucraina.

Șefii de stat sau de guvern din UE urmească să aibă o întâlnire la 1 februarie pentru a discuta aspectele legate de revizuirea bugetului multianual al UE, respectiv despre mecanismul de sprijin pentru Ucraina în valoare de 50 de miliarde de euro.

Teodora Ion este redactor-șef adjunct și specialistă în domeniul relațiilor internaționale. Aria sa de expertiză include procesul retragerii Marii Britanii din Uniunea Europeană, relațiile comerciale globale și competiția pentru supremație dintre marile puteri ale lumii. Teodora este corespondent în cadrul summit-urilor Consiliului European și al celorlalte reuniuni decizionale de la nivelul UE.

CHINA

Emmanuel Macron a discutat cu Xi Jinping despre tensiunile comerciale și războaiele din Ucraina și Gaza: Companiile noastre au nevoie de condiții de concurență echitabilă în ambele țări

Published

on

© Minister of Foreign Affairs of the People's Republic of China

Președintele francez Emmanuel Macron a discutat joi cu președintele chinez Xi Jinping despre tensiunile comerciale și războaiele din Ucraina și Gaza, informează Politico Europe.

Macron i-a cerut lui Xi să acorde companiilor franceze un acces mai mare pe piața chineză și să nu impună tarife producătorilor francezi de coniac, care sunt ținta unei anchete comerciale chineze în curs.

”Investițiile chineze sunt binevenite în Franța. Dar companiile noastre au nevoie de condiții de concurență echitabilă în ambele noastre țări”, a scris Macron într-o postare pe rețelele sociale.

”Am convenit să avansăm cât mai rapid cu putință în problema coniacului, care este esențială pentru producătorii noștri”, a adăugat el.

Săptămâna trecută, ministrul economiei, Eric Lombard, a ridicat, de asemenea, problema cu vicepremierul chinez He Lifeng în timpul unei întâlniri la Paris. Discuția lor de șase ore nu a condus la o rezolvare a disputei legate de coniac, He subliniind că autoritățile chineze vor decide asupra fondului cazului.

Ancheta privind alcoolul este văzută în general ca o răzbunare pentru a pedepsi Franța pentru că a fost principalul sponsor al tarifelor UE impuse în octombrie anul trecut asupra mașinilor electrice chinezești. Aceasta ar trebui să se încheie în iulie.

Macron se va deplasa săptămâna viitoare în Vietnam, Indonezia și Singapore, într-o vizită pe care un oficial de la Elysee a descris-o ca fiind o oportunitate de a-și spori influența în regiunea Indo-Pacific, într-un moment în care ”China devine din ce în ce mai agresivă, în special în disputele comerciale și teritoriale”.

De asemenea, Macron s-a angajat să colaboreze cu China pentru a ajunge la o ”încetare imediată și necondiționată a focului” în Ucraina.

Făcând apel la pace și securitate în Orientul Mijlociu, Macron a declarat că Franța și China vor lucra împreună la pregătirea unei conferințe care va avea loc în iunie la New York pentru o soluție cu două state.

La rândul său, președintele chinez Xi Jinping a declarat că țara sa este pregătită ”să lucreze cot la cot cu Europa pentru a face față provocărilor globale și pentru a obține mai multe rezultate benefice atât pentru cele două părți, cât și pentru lume”, informează AFP și EFE, citate de Agerpres.

China și Franța ”trebuie să valorifice oportunitățile de aprofundare a cooperării în domeniile tradiționale” (aeronautică și energie nucleară) și ”să extindă cooperarea în domeniile emergente, cum ar fi tehnologia digitală, dezvoltarea verde, biomedicina și economia de argint (care îi vizează pe seniori, n.r.)”, a continuat liderul chinez.

Dialogul dintre cei doi președinți are loc înainte de summitul dintre Uniunea Europeană și China, programat pentru luna iulie și pe fondul tensiunilor comerciale apărute ca urmare a tarifelor impuse de Trump.

În timp ce Trump a decretat o pauză în aplicarea celui mai sever regim tarifar pentru alte țări din lume – inclusiv UE – China caută parteneri care să o ajute să contracareze imensele presiuni comerciale venite din partea Casei Albe.

Unii dintre liderii blocului european susțin îndepărtarea de SUA și crearea unor legături mai strânse cu diferiți parteneri globali, însă alții susțin că este mai bine ca blocul să rămână aproape de Washington.

Premierul italian Giorgia Meloni, care insistă că Europa trebuie să păstreze o ”abordare pragmatică, constructivă și deschisă” față de Casa Albă, a călătorit la Washington unde a fost primită de președintele Donald Trump.

De cealaltă parte, premierul spaniol Pedro Sanchez a mers în luna aprilie în China, țară pe care a descris-o drept ”un partener fundamental pentru noi atunci când vine vorba de a face față celor mai mari provocări ale lumii”.

Ultimul summit de acest tip a avut loc la Beijing în 2023. 

Continue Reading

PARLAMENTUL EUROPEAN

Roberta Metsola, președinta Parlamentului European, a fost laureată cu Premiul Timișoara pentru Valori Europene, salutând un oraș “care a modelat povestea României și a Europei”

Published

on

© European Union 2025 - Source : EP

Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, a primit joi Premiul Timișoara pentru Valori Europene, cea mai înaltă distincție a municipiului, acordată personalităților care susțin valorile fundamentale europene.

Roberta Metsola a fost apreciată pentru atitudinea sa fermă în momente de criză, sprijinul necondiționat pentru Ucraina și Republica Moldova Moldova și eforturile sale constante pentru aderarea României la spațiul Schengen.

În discursul său de acceptare, Roberta Metsola s-a declarat încântată să se afle la Timișoara, un oraș “care a modelat nu numai povestea României, ci și pe cea a Europei”.

Săptămâna trecută, am văzut Europa pe străzile din Timișoara și București, oameni cu drapele europene, scandând și celebrând locul României în inima Uniunii noastre. Ieri, în București, am avut plăcerea de a-l întâlni pe președintele ales Dan și l-am felicitat pentru victoria sa în alegeri. Știu că el împărtășește convingerea că Europa este mai mult decât simplă geografie. Ca toți cei de pe străzi săptămâna trecută și ca noi toți de aici, știm că Europa este o casă a valorilor comune. O alegere, o credință în libertate, în demnitate, în justiție. Este ceva ce trăim și respirăm, nu doar ceva ce moștenim. O promisiune pe care o predăm mai departe. Un proiect pe care îl construim, împreună, în fiecare zi”, a subliniat Metsola.

Ea a continuat, evidențiind simbolul reprezentat de Timișoara, “orașul de unde a început Revoluția din 1989, un oraș care cunoaște prețul libertății și puterea noilor începuturi”.

“Accept această distincție în numele întregului Parlament European, al colegilor mei, și al celor care lucrează în fiecare zi pentru a apăra valorile care ne unesc ca europeni. Pentru că acest premiu este mai mult decât o recunoaștere – el este o responsabilitate. O reamintire a faptului că Europa și valorile pe care le susținem nu pot fi niciodată garantate. Când europenii au votat în iunie anul trecut, ei au trimis un mesaj clar despre felul de Europă pe care o vor, iar mesajul acela a avut ecou încă o dată duminică aici, în România. Oamenii cer rezultate, ei vor o Europă care funcționează, care face viața mai simplă, nu mai grea, o Europă care conduce în ceea ce privește locuri de muncă bune, șanse mai bune și șanse corecte la construirea unui viitor, o Europă care protejează frontierele, valorile și oamenii săi”, a mai adăugat președinta Parlamentului European.

Ea a ținut să mulțumească României pentru sprijinul acordat cetățenilor ucraineni și celor moldoveni, care trăiesc sub amenințarea constantă a Rusiei.

Roberta Metsola s-a referit și la aderarea României la spațiul Schengen, pentru care țara noastră a așteptat mai mult de un deceniu. “A fost o greșeală – nu din partea Parlamentului European, noi am sprijinit aderarea – care nu ar trebui să se repete”, a insistat ea, referindu-se la amânarea aderării României la Schengen.

“Timișoara, mulțumesc foarte mult pentru această onoare”, a încheiat, în limba română, președinta PE.

Laureata din acest an a fost aleasă de un juriu format din figuri marcante ale scenei culturale, diplomatice și juridice românești: Iulia Motoc (Haga), judecător în cadrul Curții Penale Internaționale, Cristian Măcelaru (Koln), directorul muzical al Orchestre National de France, Simona Miculescu (Paris), ambasador, președinte al Conferinței Generale a UNESCO, Anca Miruna Lăzărescu (München), regizoare și scenaristă, Adriana Babeți (Timișoara), scriitoare și critic literar, Dominic Fritz, primarul Timișoarei. 

Premiului Timișoara pentru Valori Europene a fost înființat de către Municipiul Timișoara pentru a onora personalități recunoscute pe plan internațional care, cu determinare, curaj și creativitate, promovează sau apără valorile europene în interiorul și în afara Uniunii Europene. Prima laureată a premiului a fost Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, prezentă la Timișoara anul trecut, pentru înmânarea premiului.

Continue Reading

COMISIA EUROPEANA

Comisia Europeană anunță lansarea unui nou centru digital pentru consolidarea industriei nucleare a Europei

Published

on

© European Union 2023

Comisia Europeană a anunțat joi lansarea Centrului Comun de Cercetare (JRC) – un nou centru de modelare menit să furnizeze părților interesate din întreaga Europă modelare și date fiabile în domeniul nuclear.

Potrivit comunicatului oficial, scopul acestei modelări digitale este de a descrie și de a prezice comportamentul reactoarelor nucleare în condiții critice.

Centrul de modelare urmărește să ajute industria nucleară europeană să dezvolte și să implementeze aplicații precum reactoarele modulare mici, care pot contribui la decarbonizarea economiei UE, în special în industria grea.

Platforma este, de asemenea, un instrument util pentru factorii de decizie politică, acționând ca o platformă centralizată pentru a sprijini elaborarea și evaluarea politicilor europene la intersecția dintre energie, mediu și economie.

Noul centru se bazează pe punctele forte unice ale JRC, combinând instrumente informatice avansate cu decenii de expertiză în cercetarea nucleară.

Continue Reading

Facebook

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Advertisement
ROMÂNIA40 seconds ago

Comisia Europeană cere documentații suplimentare pentru modificarea PNRR. Boloș: Vrem un plan implementabil, coerent și realizabil

EDITORIALE27 minutes ago

Iulian Chifu: Manual pentru conducătorii statelor mici: cum să navighezi fără lanternă și busolă în secolul 21. Hybris, haos, instabilitate: reașezarea de durată a lumii

CHINA43 minutes ago

Emmanuel Macron a discutat cu Xi Jinping despre tensiunile comerciale și războaiele din Ucraina și Gaza: Companiile noastre au nevoie de condiții de concurență echitabilă în ambele țări

ROMÂNIA3 hours ago

Nicușor Dan afirmă angajamentul său de a consolida relațiile și “prietenia istorică” România – Israel după ce a fost felicitat de premierul israelian Netanyahu

NATO3 hours ago

Nicușor Dan asigură aliații că România va fi aliniată la obiectivul NATO de creștere a bugetelor apărării și dorește o întâlnire cu Mark Rutte înainte de summitul de la Haga

PARLAMENTUL EUROPEAN15 hours ago

Roberta Metsola, președinta Parlamentului European, a fost laureată cu Premiul Timișoara pentru Valori Europene, salutând un oraș “care a modelat povestea României și a Europei”

NATO18 hours ago

”Revizionismul agresiv al Rusiei amenință nu doar securitatea și integritatea teritorială a Ucrainei, ci și securitatea noastră comună în Europa”, subliniază Friedrich Merz din Lituania

COMISIA EUROPEANA19 hours ago

Comisia Europeană anunță lansarea unui nou centru digital pentru consolidarea industriei nucleare a Europei

ROMÂNIA19 hours ago

Nicușor Dan s-a întâlnit la București cu opozantul lui Putin, Vladimir Kara-Murza. Disidentul rus salută victoria președintelui ales în fața “candidatului pro-Putin”

INTERNAȚIONAL20 hours ago

”Prin rezistența sa în fața invaziei rusești, Ucraina protejează și pacea din Moldova”, a subliniat Maia Sandu într-o convorbire cu Volodimir Zelenski

NATO18 hours ago

”Revizionismul agresiv al Rusiei amenință nu doar securitatea și integritatea teritorială a Ucrainei, ci și securitatea noastră comună în Europa”, subliniază Friedrich Merz din Lituania

ROMÂNIA20 hours ago

Boloș: Renegocierea PNRR va fi finalizată până la finalul lunii mai. Cererile de plată vor fi restructurate pentru a asigura absorbția fondurilor până în 2026

U.E.3 days ago

Von der Leyen: Bugetul actual al UE a fost proiectat pentru o lume care nu mai există. Următorul trebuie să fie flexibil, coerent, descentralizat și simplificat

EDUCAȚIE4 days ago

Ministrul Daniel David a prezentat raportul de diagnostic al educației și cercetării din România: Șase copii din 20 de se află în zona de analfabetism funcțional

ROMÂNIA1 week ago

Decidenți din Parlamentul României și European își exprimă deschiderea de a consolida dialogul cu mediul de afaceri românesc pentru a crește absorbția fondurilor europene: România trebuie să rămână ancorată în UE

ROMÂNIA1 week ago

Radu Burnete, directorul executiv al Confederației Concordia reliefează caracterul vital al fondurilor UE pentru economia românească: Dacă nu aducem fiecare euro în țară, ne paște recesiunea

ROMÂNIA1 week ago

Romanian Business Leaders face apel la dialog între decidenții politici și antreprenori și avansează un set de 10 măsuri concrete pentru a accesa ”mai mulți bani” europeni, ”mai repede și mai bine”

ROMÂNIA1 week ago

Ministrul Finanțelor, vești bune de la Bruxelles: România va încasa pe 10 iunie 1,3 miliarde de euro din a treia cerere de plată din PNRR

U.E.2 weeks ago

„Stare de urgență în gândire și acțiune”: Von der Leyen și noul cancelar german susțin mobilizarea rapidă privind competitivitatea UE, sprijinirea Ucrainei și gestionarea migrației

ROMÂNIA2 weeks ago

Marcel Boloș confirmă riscul de suspendare a fondurilor europene dacă reforma fiscală nu este implementată

Trending