Orice discuție privind revenirea la petrolul și gazele rusești este prematură și amenință interesele de securitate ale Europei, au avertizat luni țările Uniunii Europene care se învecinează cu Rusia, în timp ce speculațiile cresc că un acord de pace negociat de Statele Unite ar putea normaliza relațiile economice cu Moscova, informează Politico Europe.
Observațiile vin în contextul în care se speculează tot mai mult când – sau dacă – Europa ar putea redeschide robinetul energetic cu Rusia. În ultimele zile, secretarul general al NATO, Mark Rutte, și principalul responsabil ucrainean cu sancțiunile au sugerat că relațiile economice cu Kremlinul s-ar putea dezgheța după încetarea ostilităților în Ucraina.
„Este normal dacă războiul se va fi oprit ca Europa cumva, pas cu pas, și de asemenea SUA, pas cu pas, să restabilească relații normale cu Rusia”, a declarat Rutte într-un interviu acordat vineri publicației Bloomberg.
Acest lucru a declanșat o presiune din partea celor mai fervenți aliați ai Kievului din UE pentru a se asigura că orice dezgheț în relații nu compromite combustibilii fosili ruși.
Aceștia s-au exprimat luni, în timp ce miniștrii energiei și de externe s-au întâlnit la Bruxelles pentru a discuta despre eforturile președintelui american Donald Trump de a pune capăt războiului din Ucraina, precum și despre securitatea energetică a blocului comunitar.
„Energia rusească este otrăvitoare”, a declarat ministrul lituanian de externe, Kęstutis Budrys, pentru Politico. „Vine la pachet cu manipulare politică și șantaj. Veniturile din vânzarea sa merg direct către finanțarea brutalităților Rusiei în Ucraina, dar și către diverse campanii de sabotaj și dezinformare în țările noastre”, a spus el.
„Cred că Europa și-a învățat lecțiile și nu va cădea din nou în capcana dependenței de resursele energetice rusești. Este în interesul nostru fundamental să ne asigurăm că acest lucru nu se va întâmpla”, a adăugat Budrys.
Comisia Europeană insistă că revenirea la normalitate în relațiile cu Moscova nu este, în prezent, o opțiune. „Nu există nicio schimbare în politica UE față de Rusia în ceea ce privește energia”, a declarat luni comisarul european pentru energie, Dan Jørgensen.
„Vrem să fim independenți de importurile de energie din Rusia”, le-a spus el jurnaliștilor după reuniunea miniștrilor energiei.
Însă țările UE aflate la granița cu Rusia au susținut că această independență trebuie să continue chiar și după încheierea războiului.




