Premierul Florin Cîțu: Parteneriatul Strategic România-Franța, un reper al prosperității și al securității noastre comune în spațiul euro-atlantic

Premierul României, Florin Cîțu, a susținut un discurs la recepția organizată de Ambasada Franței la București cu pilejul Zilei Naționale a Republicii Franceze. 

Cu această ocazie, prim-ministrul României a subliniat unicitatea Parteneriatului Strategic româno-francez în spațiul euro-atlantic: „Parteneriatul Strategic dintre țările noastre rămâne un reper al prosperității și al securității noastre comune în spațiul euro-atlantic, o expresie a valorilor comune pe care le împărtășesc România și Franța. Salut faptul că Foaia de Parcurs aferentă Parteneriatului a fost actualizată la finalul anului trecut.”

De asemenea, premierul a făcut referire în discursul său și la componenta economică din Parteneriatul celor două țări: „Franța este un partener economic important pentru noi. Iar România este un loc unde merită să investești. Parteneriatul economic româno-francez cuprinde sectoare strategice naționale, de la industria auto, la cea aeronautică sau domeniul energetic.”

Florin Cîțu a transmis că România este pregătită  să sprijine viitoarea Președinție franceză pentru obținerea de beneficii concrete pentru toți cetățenii europeni, inclusiv prin concretizarea Uniunii Sănătății.

„Cred că solidaritatea, element constitutiv al construcției europene, trebuie să fie, și cu această ocazie, în centrul efortului nostru. Aș adăuga aici și unitatea națiunilor, ca o condiţie a recăpătării încrederii cetăţenilor în Europa. Sunt convins că legătura specială dintre țările noastre va servi atingerii acestor obiective și unei Europe mai puternice”, a conchis acesta.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Diana Zaim
Diana Zaimhttp://www.caleaeuropeana.ro
Diana Zaim este fotojurnalist și coordonator al rubricii de sănătate, preocupată de politici de sănătate și acces la servicii medicale în România și la nivel european. Este câștigătoare a Premiului Publicului la European Youth Event 2020, cel mai mare eveniment pentru tineri organizat de Parlamentul European. Absolventă a secției germană-portugheză în cadrul Universității din București, Diana a urmat programul de master „Relații Internaționale și Integrare Europeană” în cadrul SNSPA. În activitatea sa jurnalistică, acoperă, inclusiv din teren, activitatea principalelor instituții ale Uniunii Europene.

Articole Populare