Premierul României, Florin Cîțu, a susținut un discurs la recepția organizată de Ambasada Franței la București cu pilejul Zilei Naționale a Republicii Franceze.
Cu această ocazie, prim-ministrul României a subliniat unicitatea Parteneriatului Strategic româno-francez în spațiul euro-atlantic: „Parteneriatul Strategic dintre țările noastre rămâne un reper al prosperității și al securității noastre comune în spațiul euro-atlantic, o expresie a valorilor comune pe care le împărtășesc România și Franța. Salut faptul că Foaia de Parcurs aferentă Parteneriatului a fost actualizată la finalul anului trecut.”
De asemenea, premierul a făcut referire în discursul său și la componenta economică din Parteneriatul celor două țări: „Franța este un partener economic important pentru noi. Iar România este un loc unde merită să investești. Parteneriatul economic româno-francez cuprinde sectoare strategice naționale, de la industria auto, la cea aeronautică sau domeniul energetic.”
Florin Cîțu a transmis că România este pregătită să sprijine viitoarea Președinție franceză pentru obținerea de beneficii concrete pentru toți cetățenii europeni, inclusiv prin concretizarea Uniunii Sănătății.
„Cred că solidaritatea, element constitutiv al construcției europene, trebuie să fie, și cu această ocazie, în centrul efortului nostru. Aș adăuga aici și unitatea națiunilor, ca o condiţie a recăpătării încrederii cetăţenilor în Europa. Sunt convins că legătura specială dintre țările noastre va servi atingerii acestor obiective și unei Europe mai puternice”, a conchis acesta.




