Președintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu, a subliniat sâmbătă că parcursul european și integrarea în UE reprezintă unica soluție viabilă pentru viitorul țării sale.
”Suntem ferm convinşi că parcursul european şi integrarea în UE constituie unica soluţie viabilă pentru viitorul Republicii Moldova. Acest scop ne dictează acţiunile şi ne mobilizează să trecem peste provocări, dorinţa de a construi Europa aici în Moldova”, a punctat Igor Grosu în cadrul discursului său susținut în ședința comună a Parlamentelor României și Republicii Moldova, care se desfășoară la Chișinău, conform Agerpres.
”Sunt fericit că avem șansa, atât de mult așteptată, să apropiem tot mai strâns viitorul celor două state. Sunt fericit că avem șansa să savurăm acest moment important pentru țările noastre. Ca podurile ce ne leagă să fie nu doar mai multe și, desigur, mai ușor de traversat pentru cetățeni, ci să devină mai puternice, rezistente la capriciile vremurilor, pentru ca cetățenii noștri să știe că se pot mereu baza pe legătura dintre statele noastre. Nu sunt doar vorbe frumoase, podurile dintre noi nu sunt doar sufletești. Pe aceste poduri au venit și continuă să vină ajutoare”, a completat președintele Parlamentului de la Chișinău, amintind de extinderea colaborării cu Republica Moldova.
”De-a lungul timpului, România a fost un veritabil susținător al Republicii Moldova, spectrul ariilor de colaborare s-a extins mult peste caracterul tradițional al unor relații de bună vecinătate. Republica Moldova a beneficiat constant de ajutorul și asistența necondiționată a României, căpătând o conotație specială începând cu anul 2010 prin stabilirea unui Parteneriat Strategic bilateral pentru susținerea procesului de integrare europeană al Republicii Moldova. România a apărat și promovat de-a lungul anilor cauza Republicii Moldova în rândul instituțiilor Uniunii Europene, cât și în rândul statelor membre, care la diferite etape manifestau atitudini destul de sceptice față de perspectivele Republicii Moldova de a reuși să-și croiască calea spre democrație, cu o economie de piață funcțională și un stat de drept veritabil”, a detaliat Grosu.
El s-a arătat convins că țara sa va putea ”reuși în mod practic” să se ”conecteze la Europa grație sprijinului vostru, dragi prieteni, dragă Românie”.
Președintele Parlamentului Republicii Moldova a făcut trimitere și de declarația comună ce urmează să fie adoptată la finalul acestei reuniuni, expriându-și dorința ca această platformă ”să servească drept reper pentru ghidarea activităţilor Legislativului de la Chişinău în procesul de negociere şi aderare la UE”.
”Ce punem noi în acte şi în legi să simtă cetăţenii în viaţa de zi cu zi, o viaţă mai bună, fericită, aici, acasă. Avem mult de lucru, însă ştiu că vom reuşi, fiindcă avem prieteni de nădejde şi astăzi ei sunt prezenţi alături de noi în această ţară”, a mai spus Grosu.
Chișinău este gazda unei ședințe comune a Parlamentelor Republicii Moldova și României, la finalul căreia cele două instituții legislative vor adopta o declarație comună.
Parlamentul de la București este reprezentat de președintele Senatului, Florin Cîțu, de președintele Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu, de liderii de grup, de șefii de comisii și parlamentari de la toate partidele politice parlamentare.
Organizarea acestei reuniuni a fost anunțată pe 6 iunie în cadrul conferinţei de presă comune susţinute de preşedintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu, şi de preşedintele Camerei Deputaţilor a Parlamentului României, Marcel Ciolacu, aflat în vizită la Chişinău.
Evenimentul are loc la doar o zi după ce Comisia Europeană a recomandat acordarea statutului de țară candidată pentru Republica Moldova, deziderat față de care România și-a exprimat în repetate rândul sprijinul.
O decizie din partea statelor membre este așteptată la summitul Consiliului European, ce va avea loc săptămâna viitoare, pe 23-24 iunie.




