Preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu, transmite condoleanţe familiilor victimelor incendiului care a avut loc vineri dimineaţa la Institutul “Matei Balş”.
“În această dimineaţă, am aflat cu tristeţe despre evenimentul tragic care s-a produs la Institutul ‘Matei Balş’ din Bucureşti. În aceste clipe pline de durere pentru România, îmi exprim condoleanţele pentru familiile îndurerate ale victimelor incendiului. Gândurile noastre sunt acum alături de toţi pacienţii şi rudele acestora. Ne exprimăm solidaritatea faţă de întreaga societate românească, faţă de medicii şi salvatorii care depun toate eforturile pentru a salva cât mai multe vieţi”, a scris Maia Sandu, pe pagina sa de Facebook.
Un incendiu a izbucnit vineri dimineaţa într-un pavilion al Institutului “Matei Balş” din Capitală, informează Agerpres.
Cinci persoane au decedat – patru fiind găsite carbonizate, iar o alta nu a mai răspuns manevrelor de resuscitare.
Ministerul Sănătăţii a informat, în cursul dimineţii, că 53 de pacienţi de la Institutul “Matei Balş” au fost transferaţi la alte unităţi medicale din Capitală.
Şi Corpul de control al prim-ministrului a început verificări la Institutul “Matei Balş”.
De asemenea, președintele Klaus Iohannis se deplasează vineri la Institutul “Matei Balş”, iar prim-ministrul Florin Cîțu va susține declarații de presă.




