Agricultorii locali au reuşit în această toamnă să strângă o recoltă, record istoric, de 1,9 milioane de tone de seminţe de floarea-soarelui, după ce cantitatea s-a majorat cu 60% faţă de sezonul precedent, relateaza ZF.ro.
Creşterea a propulsat România pe prima poziţie în Uniunea Europeană, depăşind „la mustaţă“ Franţa şi Bulgaria, care ocupă poziţiile imediat următoare în top.
Seminţele de floarea-soarelui vor reuşi să aducă în economie 500 de milioane de euro deşi preţurile au coborât deja cu 40% ca urmare a cantităţilor mari disponibile în piaţă.
Sursa: ZF.ro




