Ministrul de externe Bogdan Aurescu a transmis luni o scrisoare prin care mulțumește în mod deosebit ministrului ungar al afacerilor externe și comerțului exterior, Péter Szijjártó, pentru condoleanțele transmise în urma tragicului accident de la Spitalul de Boli Infecțioase din Constanța, precum și pentru oferta de a sprijini sistemul medical din România, informează Ministerul Afacerilor Externe.
În incendiul izbucnit, în dimineața de 1 octombrie, în Secția de terapie intensivă a Spitalului de boli infecțioase din Constanța, și-au pierdut viața șapte persoane.
În context, Ministerul Afacerilor Externe a transmis disponibilitatea exprimată de autoritățile ungare autorităților naționale competente, respectiv Ministerului Sănătății și Ministerul Afacerilor Interne/Inspectoratul General Pentru Situații de Urgență (care este și punctul naţional de contact în relaţia cu structurile internaţionale de profil, inclusiv Mecanismul European de Protecție Civilă al UE), urmând ca acestea să evalueze necesitatea apelării la sprijin extern și să ia măsurile necesare, conform atribuțiilor acestora.




