Luca Niculescu, secretar de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Externe și coordonatorul național pentru procesul de aderare a României la OCDE, a efectuat o vizită de lucru în Franța, context în care a fost discutată aderarea României la OCDE cu reprezentanții Organizației, dar și cu Senatul francez.

„Primire caldă și sprijin bun pentru România in procesul de aderare la OCDE – așa s-a desfășurat vizita în Franța a președintelui interimar al Senatului, Mircea Abrudean . Deplasare care a început cu o întâlnire cu președintele Senatului francez, Gerard Larcher, care a reafirmat susținerea puternică a țării sale pentru aderarea României la organizația internaționala. Apoi, la sediul OCDE, un dialog aplicat despre progresele României cu Secretarul-General al OCDE, Mathias Cormann. Iar seara, în superba ambasadă a României la Paris, întâlnire cu mai mulți ambasadori la OCDE si cu Secretarul-General Cormann. și o discuție foarte bogată despre rolul OCDE in actualul context internațional. O ocazie de a le reconfirma interlocutorilor angajamentul nostru puternic pentru aderarea la organizație”, a transmis secretarul de stat într-un mesaj postat pe pagina de Facebook.
De asemenea, președintele interimar al Senatului a precizat că Franța și România își intensifică cooperarea pe Flancul Estic al NATO și la Marea Neagră: „Parteneriatul Strategic dintre România și Franța se vede inclusiv în buna cooperare parlamentară.”
Calea Europeană, principala platformă media în domeniul afaceri europene din România, în parteneriat cu Confederația Patronală Concordia, Consiliul Investitorilor Străini, Romanian Business Leaders, AmCham România, CCIFER și AHK România, organizații fanion în dezvoltarea economică a României, organizează conferința „România și OCDE – Principalul Proiect de Țară după NATO, UE și Schengen”.
Stadiul procesului de aderare a României la OCDE
Până la 19 martie 2025, România a fost evaluată (preliminar sau definitiv) de 24 dintre cele 25 de comitete sectoriale OCDE. Dintre acestea, până la acest moment, România a obținut 12 avize formale, din partea Comitetelor: Înalții Funcționari pentru Buget, Politica de Dezvoltare Regională, Industria Siderurgică, Industria Construcțiilor Navale, Politicile de Concurență, Politica Digitală, Protecția Consumatorului, Educația, Afaceri Sociale, Muncă și Ocuparea Forței de Muncă, Politica de Reglementare, Sănătate, Pescuit. „România urmărește finalizarea evaluărilor în comitete pe parcursul anului 2025, în vederea aderării în 2026”, potrivit Secretariatului General al Guvernului.
Amintim că țara noastră și-a depus oficial candidatura pentru aderarea la OCDE cu ocazia exercițiilor anterioare de extindere, respectiv în aprilie 2004 şi noiembrie 2012, şi a reînnoit-o anual începând cu 2016, potrivit MAE.
La 25 ianuarie 2022, Consiliul OCDE a decis demararea discuțiilor de aderare cu toate cele 6 țări aspirante: Argentina, Brazilia, Bulgaria, Croația, Peru și România.
În iunie 2022, Consiliul OCDE a adoptat Foaia de Parcurs pentru țara noastră, odată cu cele patru state candidate. Ulterior, în decembrie 2022, țara noastră a depus memorandumul inițial privind aderarea României la această organizație.
În prezent, România se află în etapa tehnică a procesului de evaluare, care constă în transmiterea de informații suplimentare, organizarea de misiuni tematice și susținerea de prezentări în cele 26 de Comitete sectoriale OCDE esențiale pentru acest proces.





