Președintele Klaus Iohannis rămâne principalul favorit în sondaje pentru alegerile prezidențiale din luna noiembrie, fiind clasat pe primul loc în rândul intenției de vot a românilor cu aproape 42 de procente, la o distanță de peste 27% de contracandidatul clasat pe locul al doilea, Călin Popescu Tăriceanu.
Potrivit unui barometru Europa FM, în baza unui sondaj realizat de IMAS, 41,7% dintre români au spus că vor vota cu Klaus Iohannis dacă alegerile prezidențiale ar avea loc duminică.
Următorul clasat, la mare distanță, este Călin Popescu Tăriceanu – cu aproape 14 procente, urmat de Victor Ponta, Dacian Cioloș, Dan Barna și Viorica Dăncilă.
Se constată o ușoară scădere față de iunie, când Klaus Iohannis era cotat cu 42,4%.

Oricum, actualul șef al statului rămâne favorit pentru un nou mandat. Deocamdată, următorul clasat ar fi votat de 13,8% dintre români – este vorba despre Călin Popescu Tăriceanu, liderul ALDE, în scădere față de iunie, când era cotat cu 15,5%. Al treilea clasat, potrivit Barometrului Europa FM, este Victor Ponta, liderul Pro România, cu 12, 9%, față de 14 procente în iunie.
Pe locul al patrulea este liderul PLUS Dacian Cioloș, cu 10,4% intenții de vot, față de peste 12 procente în urmă cu o lună.
Al cincilea clasat ar fi liderul USR, Dan Barna, cu 9,4%, în ascensiune – față de 5,3% cât avea în urmă cu o lună în același sondaj. Urmează, clasată pe locul 6, premierul și președintele PSD Viorica Dăncilă, cu 7,5%, care avea în iunie 6,7%.
Pentru acest studiu, realizat prin telefon în perioada 15 iulie – 2 august, au fost intervievate 1010 persoane cu vârsta peste 18 ani. Eroarea de eșantionare – plus minus 3,1%.
Citiți și Sondaj IMAS: Klaus Iohannis, pe primul loc, cu un avans de peste 20%, în privința intenției de vot la alegerile prezidențiale
De notat faptul că Victor Ponta și Dacian Cioloș, cei clasați pe locurile trei și patru în acest sondaj, nu sunt candidați la alegerile prezidențiale. Președintele Pro România nu și-a anunțat vreo intenție în acest sens, în vreme ce Alianța 2020 USR PLUS a căzut de acord pentru susținerea candidaturii lui Dan Barna la scrutinul din noiembrie.
Alegerile prezidențiale din acest an vor avea loc la 10 noiembrie, primul tur. Cel de-al doilea tur este programat pentru data de 24 noiembrie.





