Un apel telefonic urmat de o întâlnire nu este suficient pentru a stabili o pace durabilă, a transmis marți Departamentul de Stat al SUA după întâlnirea de la Riad, capitala Arabiei Saudite, dintre secretarul de stat Marco Rubio și ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, ca urmare a discuției purtate de președintele Donald Trump cu președintele rus Vladimir Putin privind începerea imediată a discuțiilor de pace între Moscova și Kiev.
“Președintele Trump dorește să oprească crimele; Statele Unite doresc pacea și își folosesc puterea în lume pentru a aduce țările împreună. Președintele Trump este singurul lider din lume care poate convinge Ucraina și Rusia să fie de acord cu acest lucru”, a comunicat Departamentul de Stat.
Diplomația americană a enumerat și subiectele asupra cărora Rubio și Lavrov au căzut de acord.
Astfel, SUA și Rusia vor institui un mecanism de consultare pentru a aborda problemele care afectează relațiile bilaterale, cu obiectivul de a lua măsurile necesare pentru a normaliza funcționarea misiunilor diplomatice.
Washington-ul și Moscova vor nominaliza delegații la nivel înalt “pentru a începe să lucrăm la o cale de a pune capăt conflictului din Ucraina cât mai curând posibil, într-un mod care să fie durabil, sustenabil și acceptabil pentru toate părțile”.
Șefii diplomațiilor rusă și americană au căzut de acord și să pună bazele “unei viitoare cooperări în chestiuni de interes geopolitic reciproc și în ceea ce privește oportunitățile economice și de investiții istorice care vor rezulta în urma încheierii cu succes a conflictului din Ucraina“.
“Părțile participante la reuniunile de astăzi promit să rămână angajate pentru a se asigura că procesul avansează într-un mod oportun și productiv. Un apel telefonic urmat de o întâlnire nu este suficient pentru a stabili o pace durabilă”, a conchis sursa citată.
Secretarul Rubio a fost însoțit de consilierul pentru securitate națională Mike Waltz și de ambasadorul trimis special Steve Witkoff, echipa aleasă de președintele Trump pentru restabilirea relației bilaterale. Ministrul de externe Lavrov a fost însoțit de consilierul președintelui rus Yuri Ushakov.



