U.E.
Suedia nu va mai finanța Agenția ONU pentru Refugiați Palestinieni (UNRWA) și va redirecționa asistența către Gaza prin alte canale
Published
2 months agoon

Suedia a anunțat că va opri finanțarea Agenției ONU pentru Refugiați Palestinieni (UNRWA) și va redirecționa asistența umanitară pentru Gaza prin alte canale, a declarat ministrul suedez pentru cooperare internațională, Benjamin Dousa, pentru postul de televiziune TV4, relatează Reuters, preluat de Agerpres.
Această decizie vine în contextul în care Israelul a anunțat că va interzice operațiunile UNRWA în țară începând cu sfârșitul lunii ianuarie. Israelul a acuzat de mai multe ori agenția că ar fi implicată în atacurile coordonate de Hamas împotriva Israelului, în data de 7 octombrie 2023, care au declanșat războiul încă în desfășurare în Gaza.
Ministrul Benjamin Dousa a explicat că decizia Suediei de a sista finanțarea pentru UNRWA este o consecință directă a interdicției impuse de Israel, ceea ce ar face dificilă direcționarea ajutorului pentru palestinieni prin intermediul agenției. „Există mai multe alte organizații în Gaza. Tocmai am fost acolo și m-am întâlnit cu câteva dintre ele”, a declarat ministrul, menționând Programul Alimentar Mondial al ONU ca o posibilă opțiune pentru canalizarea ajutorului.
De asemenea, Suedia intenționează să îmbunătățească asistența sa umanitară generală pentru Gaza în anul următor, a adăugat Dousa.
Pe de altă parte, Adunarea Generală a Națiunilor Unite a susținut recent UNRWA, cerând Israelului să respecte mandatul agenției și să permită desfășurarea activităților acesteia fără impedimente sau restricții.
Alexandra Loy este redactor și specialistă în afaceri europene. Deține un doctorat în domeniul științe politice, dobândit în anul 2018, cu tema analizării impactului președinției României la Consiliul Uniunii Europene asupra sistemului național de coordonare a afacerilor europene. Alexandra este membru al comunității academice din cadrul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative.

You may like
Palestinienii nu vor avea dreptul să se reîntoarcă în Gaza dacă SUA preiau controlul enclavei, susține Trump
Suedia ajută Republica Moldova cu 8,7 mil. euro pentru a depăși criza energetică provocată de Moscova
Olaf Scholz și Friedrich Merz condamnă propunerea lui Donald Trump de a prelua controlul asupra Fâșiei Gaza: Strămutarea populației este contrară dreptului internațional
”Sunt hotărât să cumpăr și să dețin Gaza”, transmite Donald Trump: Le-am putea permite altor state din Orientul Mijlociu să o reconstruiască
Cancelarul german Olaf Scholz respinge „complet” planul lui Trump pentru Gaza: Nu este corect
Ungaria susține planul lui Donald Trump pentru Fâșia Gaza, dar rămâne sceptică în privința implementării
EUROPARLAMENTARI ROMÂNI
Virgil Popescu este convins că relația România-SUA va continua să fie una puternică: Voi susține activ și din PE dezvoltarea parteneriatului pe energie pentru a ne atinge obiectivele de securitate energetică
Published
3 hours agoon
February 11, 2025By
Teodora Ion
Eurodeputatul Virgil Popescu, membru al Comisiei pentru industrie, cercetare și energie din Parlamentul European, a dezbătut alături de ceilalți colegi, de comisarul Maroš Šefčovič și ministrul polonez pentru afaceri UE, Adam Szłapka, stadiul actual al relațiilor comerciale dintre Uniunea Europeană și Statele Unite.
O altă temă aflată pe agenda discuțiilor a fost posibilul răspuns al UE în eventualitatea impunerii unor tarife suplimentare asupra produselor europene de către SUA.
”Sunt încrezător că vom continua să avem o relație bilaterală puternică cu SUA, iar parteneriatele încheiate vor avansa și vom crește volumul schimburilor comerciale. Voi susține activ, și din Parlamentul European, dezvoltarea parteneriatului pe energie, pentru a ne atinge obiectivele de asigurare a independenței și securității energetice”, a dat asigurări Popescu, referindu-se la relația dintre România și SUA.
De asemenea, Parlamentul European și-a reiterat sprijinul pentru Ucraina și pentru eforturile continue pentru instaurarea păcii, în contextul în care se apropie data de 24 februarie ce va marca trei ani de când Rusia a invadat ilegal și neprovocat Ucraina.
În cadrul sesiunii de vot, eurodeputatul a susținut ”inițiative esențiale pentru bunăstarea cetățenilor europeni, consolidând astfel proiectele menite să aducă stabilitate și prosperitate în Uniunea Europeană”.
”Europa trebuie să rămână unită și puternică, atât în fața provocărilor economice, cât și a celor geopolitice. Este important să dăm dovadă de solidaritate și hotărâre!”, a conchis Virgil Popescu.
PARLAMENTUL EUROPEAN
Îngrijorat de rata istorică a inflației, Parlamentul European solicită BCE să facă mai mult pentru a stopa acest fenomen
Published
4 hours agoon
February 11, 2025By
Diana Zaim
Parlamentul European solicită, în premieră, Băncii Centrale Europene (BCE) să facă mai mult pentru a stopa inflația, ale cărei efecte cele mai grave sunt resimțite de cei mai vulnerabili din societate, și să se asigure că orice lansare a unui euro digital ia în considerare preocupările cetățenilor.
Astfel, plenul Legislativului European a votat un set de recomandări (378 de voturi pentru, 233 împotrivă și 26 de abțineri) ca BCE să realizeze o evaluare privind modul în care conflictele internaționale pot afecta stabilitatea prețurilor, potrivit unui comunicat oficial, remis CaleaEuropeana.ro.
Preocupări legate de inflație
Deputații europeni sunt îngrijorați de nivelurile „istorice și persistente” ridicate ale inflației, susținând că majorările de prețuri îi afectează cel mai mult pe cei cu venituri mai mici. Ei notează că BCE a greșit crezând că inflația va fi doar tranzitorie și că modelele de prognoză economică trebuie îmbunătățite pentru a permite o mai bună elaborare a politicilor. Parlamentul deplânge „subvenția semnificativă” acordată băncilor ca rezultat indirect al politicilor BCE, care a condus la plata unor dobânzi mari pentru depozitele bancare la BCE, și solicită măsuri pentru atenuarea acestei probleme.
Implementarea monedei euro digitale
Deputații europeni susțin că încrederea publicului este necesară pentru implementarea cu succes a monedei euro digitale și doresc ca BCE să demonstreze beneficiile acesteia înainte ca legiuitorii, mai degrabă decât Consiliul guvernatorilor BCE, să ia decizia privind introducerea sa. Ei insistă asupra faptului că euro digital trebuie să coexiste cu numerarul fizic, care „ar trebui să rămână disponibil pe scară largă în orice moment”. Preocupările legate de stabilitatea financiară și potențialele schimbări în structura sectorului financiar care rezultă din introducerea unui euro digital trebuie, de asemenea, luate în considerare de BCE, spun deputații europeni.
Pentru prima dată, deputații europeni cer BCE să elaboreze un plan geopolitic 2025-2030 pentru a înțelege mai bine implicațiile războaielor și conflictelor asupra stabilității prețurilor.
De asemenea, Parlamentul dorește ca BCE să evalueze modul în care schimbările climatice afectează capacitatea sa de a menține stabilitatea prețurilor. Instituția ar trebui să utilizeze instrumentele disponibile pentru a se asigura că băncile iau în serios riscurile financiare și externe, inclusiv riscurile climatice și geopolitice, se arată în rezoluție.
INTERNAȚIONAL
Summitul AI de la Paris: Marea Britanie și Statele Unite au refuzat să semneze declarația internațională privind inteligența artificială
Published
5 hours agoon
February 11, 2025By
Andreea Radu
SUA și Regatul Unit nu au semnat declarația finală a Summitului de Acțiune privind Inteligența Artificială de la Paris, relatează BBC și The Guardian.
61 de țări au semnat declarația, printre care Franța, China și India. Declarația promite o abordare „deschisă”, „inclusivă” și „etică” în dezvoltarea acestei tehnologii.
Discuțiile de la Summitul pentru Acțiune privind Inteligența Artificială de la Paris s-au concentrat asupra impactului inteligenței artificiale asupra societății și mediului și asupra măsurilor necesare pentru a valorifica beneficiile acesteia și a preveni riscurile
SUA și Regatul Unit nu au precizat motivele pentru care nu au semnat declarația.
Însă, anterior, vicepreședintele SUA, J.D. Vance, le-a spus delegaților din Paris că o reglementare excesivă a inteligenței artificiale (IA) ar putea „distruge o industrie transformatoare tocmai când aceasta începe să se dezvolte”.
Vance le-a spus liderilor mondiali reuniți marți la summitul de la Paris că IA reprezintă „o oportunitate pe care administrația Trump nu o va irosi” și a subliniat că ar trebui acordată o prioritate mai mare stimulării creșterii economice în domeniul IA decât siguranței.
Vorbind în fața președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, reglementarea a fost criticată de Vance de mai multe ori. Uniunea Europeană este în fruntea reglementării IA cu actul său privind IA – iar Vance și-a exprimat clar disconfortul față de orice legislație care ar putea fi interpretată ca excesivă. Actul privind serviciile digitale al UE – care reglementează rețelele sociale – și regulamentul GDPR axat pe confidențialitate au primit, de asemenea, critici pasagere.
„Credem că o reglementare excesivă a sectorului IA ar putea distruge o industrie transformatoare. Avem nevoie de regimuri internaționale de reglementare care să încurajeze crearea tehnologiei IA, nu să o sufoce, și avem nevoie ca prietenii noștri europeni, în special, să privească această nouă frontieră cu optimism, nu cu teamă”, a spus Vance.
Ursula von der Leyen a lansat marți, la summitul de la Paris consacrat inteligenței artificiale, planul InvestAI, o inițiativă de mobilizare a 200 de miliarde de euro pentru investiții în IA, inclusiv un nou fond european de 20 de miliarde EUR pentru giga-fabrici de IA, reconfirmând anunțul făcut din discursul susținut luni la aceeași reuniune globală. “Cursa inteligenței artificiale este abia la început”, a spus ea.
Întrucât SUA s-au declarat nemulțumite de formularea textului, care include expresii precum „inteligență artificială durabilă și favorabilă incluziunii”, Politico Europe a relatat luni că și Regatul Unit ar fi decis să nu semneze comunicatul.
Vorbind în limba engleză, Macron a declarat că „vom adopta strategia Notre Dame de Paris” cu privire la proiectele IA care au văzut Franța reconstruind renumita catedrală în doar cinci ani după un incendiu devastator din 2019.
„Am arătat restului lumii că, atunci când ne angajăm la un termen clar, putem livra”, a spus Macron la Grand Palais din Paris, referindu-se repetat la planurile Franței de a investi 109 miliarde de euro în IA în următorii ani.
Decidenți politici, executivi și diplomați de la summitul de la Paris au discutat despre modalități de a valorifica beneficiile economice ale inovației IA, în timp ce abordează riscurile asociate tehnologiei.
„Acest summit este axat pe acțiune, și exact asta avem nevoie acum”, a spus președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, marți. Ea a menționat că abordarea Europei față de IA va pune accent și pe inovație, colaborare și „va îmbrățișa puterea tehnologiei open source”.
Concrete & Design Solutions
INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Ilie Bolojan promite să reprezinte România cu “decență” și “demnitate” din postura de președinte interimar, garantând partenerilor că “suntem o țară de încredere”

Virgil Popescu este convins că relația România-SUA va continua să fie una puternică: Voi susține activ și din PE dezvoltarea parteneriatului pe energie pentru a ne atinge obiectivele de securitate energetică

SUA impun sancțiuni împotriva unei rețele rusești de criminalitate informatică

Marea Britanie, următoarea țintă în războiul tarifelor demarat de Trump? Președintele american a criticat deficitul ”uriaș” pe care SUA îl au în relația cu Regatul Unit: Nu vor exista ”excepții”

Îngrijorat de rata istorică a inflației, Parlamentul European solicită BCE să facă mai mult pentru a stopa acest fenomen

Summitul AI de la Paris: Marea Britanie și Statele Unite au refuzat să semneze declarația internațională privind inteligența artificială

Uniunea Competențelor va asigura acces egal fetelor și femeilor la competențe-cheie pentru competitivitatea și reziliența UE, subliniază vicepreședintele executiv Roxana Mînzatu: Talentul nu are gen

Ilie Bolojan, desemnat președinte interimar al României începând cu 12 februarie după demisia lui Klaus Iohannis din funcția de președinte

Marcel Ciolacu, discuții cu directorul SG RECOVER al Comisiei Europene despre implementarea PNRR într-un „ritm dinamizat” la nivelul ministerelor: 2025 este anul investițiilor pentru România

Studiu: Populiștii de extremă dreapta folosesc cel mai des dezinformarea și știrile false pentru a obține avantaje politice față de partidele cu altă orientare politică

V. Ponta: Discuţiile din Parlament privind bugetul încep la 14 ianuarie

Mapamond: Care vor fi principalele evenimente ale anului 2013

Angela Merkel: “Mediul economic va fi mai dificil în 2013”

Barometru: Cluj-Napoca înregistrează cea mai ridicată calitate a vieții din România, alături de Oradea și Alba Iulia

9 mai, o triplă sărbătoare pentru români: Ziua Europei, a Independenţei României şi sfârşitul celui de-al Doilea Război Mondial

Ambasadorul SUA Adrian Zuckerman: România va deveni cel mai mare producător și exportator de energie din Europa

Huffington Post: România a fost condusă din 1989 de “o clică incompetentă de escroci foşti comunişti”

Premierul Italiei, Mario Monti, a demisionat

Președintele Klaus Iohannis a promulgat legea care interzice pentru 10 ani exportul de buștean în spațiul extracomunitar

Acord fără precedent în istoria UE: După un maraton de negocieri, Angela Merkel, Mark Rutte, Klaus Iohannis și ceilalți lideri au aprobat planul și bugetul de 1,82 trilioane de euro pentru relansarea Europei

Înainte de împlinirea a 48 de ani de la cutremurul din 1977, Gabriela Firea solicită fonduri europene suplimentare și prevenție reală pentru a proteja românii de consecințele unui viitor cutremur major

Vicepreședintele PE, Victor Negrescu, pledează pentru ”dialog și soluții pragmatice” care să contribuie la reconstruirea colaborării între UE și Regatul Unit: Putem asigura un viitor comun mai bun

Eurodeputatul Virgil Popescu subliniază importanța de a finaliza interconectarea rețelelor de energie electrică pentru o consolidare uniformă a competitivității în UE

Candidatura lui Crin Antonescu la alegerile prezidențiale, validată de PSD: Avem nevoie să ne apărăm și să ne respectăm condiția de țară a UE, a NATO, a parteneriatului strategic cu Statele Unite

Guvernul a adoptat Bugetul pentru 2025. Ministrul Tánczos Barna: Prin acest buget, punem bazele unei noi viziuni prin care rezolvăm probleme structurale și consolidăm creșterea economică cu ajutorul fondurilor UE

Premierul Belgiei, discurs la Universitatea Harvard din SUA: Rusia a intervenit în alegerile din România, denunțăm asta!

Giganții europeni mută în cursa tehnologică globală: Vodafone a efectuat primul apel video în spațiu din lume dintr-o zonă fără acoperire, folosind un smartphone și sateliți comerciali

“Este timpul să repornim motorul inovării din Europa”: Comisia von der Leyen a lansat Busola competitivității, axată pe inovare, decarbonizare, securitate, simplificare, piața unică, finanțare și competențe

PE marchează Ziua Internațională a Comemorării Holocaustului printr-o ședință solemnă dedicată celor șase milioane de victime. Povestea violoncelistului Pál Hermann, ucis de naziști, a răsunat în hemiciclu

În fața Curții de Justiție a UE, Ursula von der Leyen se angajează să exploreze noi căi pentru a proteja tratatele și valorile atemporale ale Uniunii într-o lume aflată în schimbare
Trending
- ROMÂNIA6 days ago
Un raport oficial francez confirmă “manipularea pe scară largă” a alegerilor din România, primele alegeri democratice majore din Europa anulate din cauza ingerințelor străine
- CORESPONDENȚĂ SPECIALĂ1 day ago
“Multipolarizare”: Maga Carta și abdicarea lui Trump de la Pax Americana, furtună polară în Europa, China în pole-position și Rusia țarului (raportul Conferinței de Securitate de la München)
- NATO1 week ago
NATO are idei “secrete” privind pacea în Ucraina: “Putin nu va mai încerca niciodată după asta” să cucerească Ucraina
- SUA1 week ago
Elon Mask propune desființarea USAID și susține că Donald Trump este de acord
- ROMÂNIA1 week ago
Raport comun OCDE-CE: România investește cel mai puțin din UE pentru îngrijirea pacienților oncologici și are cea mai scăzută participare la programele de screening