În urma discuțiilor din 24 iunie, oficiali de rang înalt din Statele Unite, Coreea de Sud și Japonia au emis o declarație comună prin care „condamnă ferm” aprofundarea cooperării militare dintre Republica Populară Democrată Coreeană (DPRK) și Rusia. Declarația este semnată de Jung Pak, oficial de rang înalt al SUA pentru DPRK, Cho Koo-rae, vice-ministru de externe pentru strategie și informații al Coreei de Sud, și Namazu Hiroyuki, ministru adjunct pentru afaceri asiatice și oceaniene din Ministerul Afacerilor Externe al Japoniei.
În comunicat se subliniază faptul că transferurile continue de arme de la DPRK către Rusia contribuie la prelungirea suferinței poporului ucrainean, încalcă multiple rezoluții ale Consiliului de Securitate al ONU și amenință stabilitatea atât în Asia de Nord-Est, cât și în Europa. Cooperarea avansată dintre DPRK și Rusia a fost evidențiată prin semnarea „Tratatului de Parteneriat Strategic Cuprinzător” în timpul vizitei liderului rus Vladimir Putin la Phenian pe 19 iunie.
Statele Unite, Coreea de Sud și Japonia consideră că această alianță reprezintă „un motiv de îngrijorare majoră pentru oricine dorește menținerea păcii și stabilității pe Peninsula Coreeană, susținerea regimului global de neproliferare și sprijinirea poporului ucrainean în lupta pentru libertate și independență împotriva agresiunii ruse”.
De asemenea, cele trei țări reafirmă intenția de a-și întări cooperarea diplomatică și de securitate pentru a contracara amenințările reprezentate de DPRK la adresa securității regionale și globale și pentru a preveni escaladarea situației. Angajamentele Statelor Unite față de apărarea Coreei de Sud și a Japoniei rămân „neclintite”. Totodată, Statele Unite, Coreea de Sud și Japonia reiterează faptul că calea dialogului rămâne deschisă și îndeamnă DPRK să înceteze provocările și să revină la masa negocierilor.




