Connect with us

PREZENTARE EUROPARLAMENTARI

Victor BOŞTINARU

Published

on

Victor BOŞTINARU este unul dintre cei mai activi europaramentari PSD şi are un CV pe măsură:

VICTOR_BOSTINARU

  • Diplomă de Licenţă, Facultatea de Istorie şi Geografie, Universitatea Bucureşti (1974); Diplomă de Licenţă, Facultatea de Istorie şi Filosofie, Universitatea Bucureşti (1981).
  • Profesor de istorie-geografie, Şcoala Generală Greci, judeţul Dâmboviţa (1974-1977); Profesor de istorie, Şcoala Generală Nr. 3 Găieşti, judeţul Dâmboviţa (1977-1989).
  • Vicepreşedinte al FSN – Frontul Salvării Naţionale (1991); Vicepreşedinte al Partidului Democrat (1991); Secretar Internaţional al Partidului Democrat (1993-2000); Membru al PDSR (2001); Şeful Departamentului de Relaţii Internaţionale al PSD (2001-2003); Secretar Internaţional al PSD (2003-2007); Vicepreşedinte al Departamentului de Politică Externă şi Afaceri Europene (2005-2007).
  • Preşedinte al Consiliului Frontului Salvării Naţionale, Găieşti, judeţul Dâmboviţa (26.12.1989-30.01.1990); Preşedinte al Consiliului Provizoriu al Unităţii Naţionale, Găieşti, Dâmboviţa (01.02.1990-30.04.1990);
  • Deputat de Dâmboviţa (1990-2000); Membru al Comisiei de Politică Externă a Camerei Deputaţilor, Parlamentul României (1990-2000); Liderul Grupului Parlamentar al Partidului Democrat (aprilie-octombrie 1992); Membru al delegaţiei României la Adunarea Parlamentară a OSCE (1992-1996); Vicelider al Grupului Parlamentar al Partidului Democrat (aprilie 1994); Secretar (martie-noiembrie 1996) şi preşedinte (1996-2000) al Comisiei de Politică Externă a Camerei Deputaţilor; Membru (1996-2000) şi preşedinte (iulie-decembrie 2000) al Comisiei de Integrare Europeană a Camerei Deputaţilor; Consilier pentru politică externă şi relaţii internaţionale al Preşedintelui Camerei Deputaţilor (martie 2001-octombrie 2004 şi ianuarie 2005-aprilie 2006).
  • Secretar de Stat, Ministerul Afacerilor Externe (noiembrie-decembrie 2004).
  • Membru al Parlamentului European (decembrie 2007-).
  • Reprezentant al PSD la Grupul de Coordonare al Partidului Socialiştilor Europeni (din 2004) şi la Comitetul Internaţionalei Socialiste pentru Europa de Sud-Est (din 2004); Delegat al PSD la Consiliul Internaţionalei Socialiste (Geneva 2007 şi Atena 2006), la Congresul Partidului Socialiştilor Europeni (Bruxelles 2004 şi 2006), la Consiliul Internaţionalei Socialiste (Madrid 2004, Roma 2003, Casablanca 2002 şi Santo Domingo 2001).
  • Iniţiator şi Vicepreşedinte al Consiliului Naţional Consultativ pentru Integrarea Euro-atlantică (1993-1996); Membru fondator şi Secretar General a! Consiliului Atlantic al României (1993-1996); Participant la Programul USIA (martie 2003); Membru al Fundaţiei “Manfred Worner”; Membru fondator al Asociaţiei “Casa NATO”; Participant la Reuniunile Asociaţiei Tratatului Atlantic.

Diplomă de Licenţă, Facultatea de Istorie şi Geografie, Universitatea Bucureşti (1974); Diplomă de Licenţă, Facultatea de Istorie şi Filosofie, Universitatea Bucureşti (1981).

Profesor de istorie-geografie, Şcoala Generală Greci, judeţul Dâmboviţa (1974-1977); Profesor de istorie, Şcoala Generală Nr. 3 Găieşti, judeţul Dâmboviţa (1977-1989).

Vicepreşedinte al FSN – Frontul Salvării Naţionale (1991); Vicepreşedinte al Partidului Democrat (1991); Secretar Internaţional al Partidului Democrat (1993-2000); Membru al PDSR (2001); Şeful Departamentului de Relaţii Internaţionale al PSD (2001-2003); Secretar Internaţional al PSD (2003-2007); Vicepreşedinte al Departamentului de Politică Externă şi Afaceri Europene (2005-2007).

Preşedinte al Consiliului Frontului Salvării Naţionale, Găieşti, judeţul Dâmboviţa (26.12.1989-30.01.1990); Preşedinte al Consiliului Provizoriu al Unităţii Naţionale, Găieşti, Dâmboviţa (01.02.1990-30.04.1990);

Deputat de Dâmboviţa (1990-2000); Membru al Comisiei de Politică Externă a Camerei Deputaţilor, Parlamentul României (1990-2000); Liderul Grupului Parlamentar al Partidului Democrat (aprilie-octombrie 1992); Membru al delegaţiei României la Adunarea Parlamentară a OSCE (1992-1996); Vicelider al Grupului Parlamentar al Partidului Democrat (aprilie 1994); Secretar (martie-noiembrie 1996) şi preşedinte (1996-2000) al Comisiei de Politică Externă a Camerei Deputaţilor; Membru (1996-2000) şi preşedinte (iulie-decembrie 2000) al Comisiei de Integrare Europeană a Camerei Deputaţilor; Consilier pentru politică externă şi relaţii internaţionale al Preşedintelui Camerei Deputaţilor (martie 2001-octombrie 2004 şi ianuarie 2005-aprilie 2006).

Secretar de Stat, Ministerul Afacerilor Externe (noiembrie-decembrie 2004).

Membru al Parlamentului European (decembrie 2007-).

Reprezentant al PSD la Grupul de Coordonare al Partidului Socialiştilor Europeni (din 2004) şi la Comitetul Internaţionalei Socialiste pentru Europa de Sud-Est (din 2004); Delegat al PSD la Consiliul Internaţionalei Socialiste (Geneva 2007 şi Atena 2006), la Congresul Partidului Socialiştilor Europeni (Bruxelles 2004 şi 2006), la Consiliul Internaţionalei Socialiste (Madrid 2004, Roma 2003, Casablanca 2002 şi Santo Domingo 2001).

Iniţiator şi Vicepreşedinte al Consiliului Naţional Consultativ pentru Integrarea Euro-atlantică (1993-1996); Membru fondator şi Secretar General a! Consiliului Atlantic al României (1993-1996); Participant la Programul USIA (martie 2003); Membru al Fundaţiei “Manfred Worner”; Membru fondator al Asociaţiei “Casa NATO”; Participant la Reuniunile Asociaţiei Tratatului Atlantic.

Asistenţi acreditaţi

  • CAPEZZUTO Dario
  • MATEI Oana

Asistenţi locali

  • CHIRULESCU Oana
  • CIOLACU Anca-Stefana
  • DONICI Iulian
  • DUMITRU Angela-Ramona
  • GUIMAN Andra Nicoleta

Date de contact

Bruxelles

  • Parlement européen
    Bât. Altiero Spinelli
    13G257
    60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
    B-1047 Bruxelles/Brussel
  • +32(0)2 28 45832
  • +32(0)2 28 49832

Strasbourg

  • Parlement européen
    Bât. Louise Weiss
    T08139
    1, avenue du Président Robert Schuman
    CS 91024
    F-67070 Strasbourg Cedex
  • +33(0)3 88 1 75832
  • +33(0)3 88 1 79832

Adresă poştală

  • Parlamentul European
    Rue Wiertz
    Altiero Spinelli 13G257
    B-1047 Bruxelles

Europarl TV

ALEGERI 2014

IMAGINEA ZILEI Monica Macovei, cavaler justitiar la Castelul Huniazilor

Published

on

macoveiMonica Macovei a postat pe pagina sa de facebook o imagine cat o mie de cuvinte. Cunoscuta pentru spiritul sau justitiar, europarlamentarul PDL/PPE s-a aflat in turneu pre-electoral in Hunedoara, zilele trecute. Joi, Macovei a postat pe facebook un set de imagini din Castelul Huniazilor. Intr-una dintre acestea, europarlamentarul apare cu o pelerina medievala si inarmata cu o spada, alaturi de un barbat costumat in cavaler.

Continue Reading

Adina Vălean

L-ai votat! A meritat? Ai un mesaj pentru europarlamentarul tău? Caleaeuropeană.ro te ajută să obţii un răspuns. Meriţi

Published

on

În urmă cu cinci ani românii au VOTAT pentru a-şi alege reprezentanţii în Parlamentul European. Avem, în acest moment, 33 de europarlamentari, mai buni sau mai răi. Rămâne la aprecierea dumneavoastră. Cert este un singur lucru: în 2009 noi am votat pentru a-i trimite acolo şi la fel vom face şi pe 25 mai 2014. Mulţi dintre cei care ne reprezintă acum îşi mai doresc un mandat, dar în MERITĂ, ei, oare?.tricolor1

Dacă ai votat şi ai de transmis vreun MESAJ pe final de mandat, ai de făcut vreun REPROŞ sau pur şi simplu ai o ÎNTREBARE  la care VREI un răspuns, Caleaeuropeana.ro este mesagerul tău.

Mai jos sunt trecuţi toţi 33 de europarlamentari români ai momentului. Un click pe fotografia lor te duce pe o pagină unde găseşti CV-ul fiecăruia şi un link către secţiunea rezervată lor pe site-ul Parlamentului European. Mesajul sau întrebarea ta pot fi trecute în zona comentariilor.

 

ANTONESCU_OANA

 

 

 

 

ELENA_BASESCU

 

 

 

 

SEBASTIAN_BODU

 

 

 

 

VICTOR_BOSTINARU

 

 

 

 

MINODORA_CLIVETI

 

 

 

 

CORINA_CRETU

 

 

 

 

GEORGE_CUTAS

 

 

 

 

VASILICA_DANCILA

 

 

 

 

IOAN_ENCIU

 

 

 

 

EDUARD_HELLVIG

 

 

 

 

CATALIN_IVAN

 

 

 

 

PETRU_LUHAN

 

 

 

 

MONICA_MACOVEI

 

 

 

 

MARIAN_JEAN_MARINESCU

 

 

 

 

IOSIF_MATULA

 

 

 

 

NORICA_NICOLAI

 

 

 

 

RARES_NICULESCU

 

 

 

MIRCEA_PASCU

 

 

 

CRISTIAN_PREDA

 

 

 

DACIAM_SARBU

 

 

 

ADRIAN_SEVERIN

 

 

 

IOAN_SILAGHI

 

 

 

CSABA_SOGOR

 

 

 

THEODOR_STOLOJAN

 

 

 

CLAUDIU_TANASESCU

 

 

 

SILVIA_TICAU

 

 

 

LASZLO_TOKES

 

 

 

TRAIAN_UNGUREANU

 

 

 

VADIM_TUDO

 

 

 

ADINA_VALEAN

 

 

 

RENATE WEBER

 

 

 

IULIU_WINKLER

 

 

 

DAN_ZAMFIRESCU

Continue Reading

PREZENTARE EUROPARLAMENTARI

Dan Dumitru ZAMFIRESCU

Published

on

Dan Dumitru ZAMFIRESCU este europarlamentar PRM.

DAN_ZAMFIRESCU

  • Curs postuniversitar de management, Academia de Studii Economice București (1989); diplomă de economist, Academia de Studii Economice București (1977).
  • Ofițer SRI (1990-2002); ofițer MAI (1981-1989); economist la Institutul Central de Cercetări Economice București (1977-1980).
  • Deputat european (2013-); deputat în Parlamentul României (2004-2008).
  • Decorat cu Meritul Militar.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Facebook

Advertisement

Trending