Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a criticat miercuri Statele Unite că au scos Rusia din izolarea globală prin organizarea de discuții bilaterale la Riad, într-o reacție la declarațiile omologului american Donald Trump, care a sugerat că Ucraina ar fi vinovată de războiul declanșat de Rusia, în timp ce liderul de la Kiev îl primește miercuri pe generalul Keith Kellogg, emisarul special al președintelui SUA pentru Rusia și Ucraina.
Zelenski a declarat că pune accentul pe sprijinul pe care Europa îl poate oferi Ucrainei în cazul în care există o reducere a asistenței din partea SUA, relatează The Guardian, în timp ce presa occidentală scrie că UE discută posibilitatea adoptării unei tranșe de sprijin militar de 6 miliarde de euro.
Referindu-se la negocierile ruso-americane de la Riad, președintele ucrainean a apreciat că rezultatul lor “nu este pozitiv pentru Ucraina”.
“Ceea ce face este că îl scoate pe Putin din izolare, iar rușii sunt fericiți pentru că discuția se concentrează asupra lor”, a explicat Zelenski.
După ce Donald Trump l-a ironizat pe președintele ucrainean Volodimir Zelenski, pe care l-a calificat drept un negociator slab și “extrem de incompetent” și i-a pus la îndoială legitimitatea democratică, Zelenski a precizat că omologul său “trăiește într-o bulă de dezinformare”,
El a a subliniat o serie de declarații controversate susținute de Trump la Mar-a-Lago, care au sugerat în mod fals că Zelenski nu este susținut de ucraineni și că blochează alegerile prezidențiale din țară.
În replica sa, președintele ucrainean a subliniat că “nu comentează niciodată ratingurile de popularitate, în special ale mele sau ale altor lideri”, dar a subliniat ultimul sondaj arată că 58% dintre ucraineni au încredere în el. “Așadar, dacă cineva vrea să mă înlocuiască chiar acum, nu va funcționa”, a spus el.
De asemenea, el a atras atenția asupra “multor dezinformări care vin din Rusia”. “Din păcate, președintele Trump, cu tot respectul pentru el ca lider al unei națiuni pe care o respectăm foarte mult … trăiește în acest spațiu al dezinformării”, a mai spus Zelenski.
Președintele ucrainean a respins cu fermitate proiectul de acord al SUA privind mineralele, afirmând că acesta “nu este pregătit”, că a fost redactat în conformitate cu legislația americană și că oferă compensații inadecvate. “Nu-l pot vinde, nu pot vinde statul nostru”, a precizat acesta.
Zelenski s-a arătat pregătit să lucreze “la un document serios”, dacă acesta conține “garanții de securitate”. “Bine, hai să facem o înțelegere. Să o împărțim, în funcție de investiție … dar avem nevoie de garanții de securitate”, a spus liderul ucrainean.
Totodată, liderul de la Kiev a respins orice sugestie de a face concesii largi Rusiei, spunând că o astfel de idee a fost respinsă pe scară largă de ucraineni, și l-a provocat pe trimisul SUA pentru Ucraina, Keith Kellogg, care vizitează Kievul miercuri, să meargă și să discute cu ucrainenii obișnuiți despre modul în care au primit comentariile lui Trump.
Zelenski s-a opus, de asemenea, utilizării cuvântului “conflict” pentru a descrie invazia rusă în Ucraina, afirmând că este o încercare deliberată de a îndulci percepția agresiunii.




