Un dispozitiv artizanal a explodat luni seara în oraşul Doneţk, un bastion al separatiştilor proruşi în estul Ucrainei, o regiune devastată de un conflict armat cu trupele guvernamentale ucrainene, potrivit presei ruse, relatează Radio Free Europe-Radio Liberty în pagina electronică, conform Gandul.info.
Această explozie puternică a avut loc într-o staţie de autobuz, către ora locală 19.20 (19.20, ora României), într-un cartier rezidenţial din centrul oraşului, potrivit liderilor rebelilor proruşi, citaţi de agenţiile ruse de presă Tass şi Interfax.
Nicio victimă nu a fost raportată imediat după explozie.
Separatiştii proruşi deţin controlul asupra celei mai mari părţi a regiunilor Doneţk şi Lugansk, unde din primăvara lui 2014 au loc confruntări armate între forţe guvernamentale ucrainene şi insurgente proruse.
Confruntările dintre cele două tabere s-au intensificat luna trecută, după mai multe săptămâni de relativă acalmie.
Peste 9.000 de persoane au fost ucise în lupte, în regiunea minieră Donbas (est), începând din aprilie 2014.
.
.
