Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a participat marți la lansarea albumului fotografic dedicat relațiilor România-SUA, unde a reafirmat „un adevăr fundamental: stabilitatea și a Flancului Estic depinde inclusiv de forța acestei alianțe.”
„România – SUA: Un parteneriat strategic istoric și valoros. Militarii noștri au servit împreună în teatre de operații, iar astăzi securizăm regiunea Mării Negre într-un context global complex. Discuțiile recente de la Washington, inclusiv întrevederea pe care am avut-o cu președintele Camerei Reprezentanților, Mike Johnson, confirmă că direcția noastră este comună: reziliență economică, independență energetică și avans tehnologic. Împreună suntem mai puternici”, a arătat Mircea Abrudean.
Relațiile între România şi SUA au fost ridicate la nivel de Parteneriat Strategic la 11 iulie 1997, cu ocazia vizitei președintelui american William (Bill) J. Clinton la București, conform MAE.
De la lansarea sa, parteneriatul strategic a reprezentat un reper esențial al politicii externe a României, precum şi un instrument eficient de cooperare în sprijinul eforturilor țării noastre de reformă în domeniile politic, economic, militar și administrativ.




