Germania, prin ministrul de Externe, Johann Wadephul, condamnă „comportamentul iresponsabil al Rusiei” care „continuă să ne amenințe securitatea colectivă”, după ce o dronă rusească s-a prăbușit peste un bloc din Galați, incident în urma căruia două persoane au fost rănite.
„Răspunsul nostru este unitatea. Suntem alături de România. Gândurile noastre se îndreaptă către cei răniți în urma prăbușirii unei drone, noaptea trecută. Vom continua să consolidăm apărarea ucraineană și cea europeană în cadrul NATO”, a dat asigurări Wadephul în cadrul unui mesaj postat pe rețeaua X.
#Russia’s reckless behavior continues to threaten our collective security. Our response is unity. We stand with #Romania 🇷🇴. Our thoughts are with those injured in tonights drone crash. We will continue to strengthen 🇺🇦 & European defence in #NATO.
— Johann Wadephul (@AussenMinDE) May 29, 2026
Incidentul a fost condamnat de președintele Nicușor Dan, premierul interimar Ilie Bolojan și a provocat un val de solidaritate din partea aliaților din UE și NATO, în frunte cu președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, președintele Consiliului European, Antonio Costa, Înaltul Reprezentant al UE pentru afaceri externe și politică de securitate, Kaja Kallas, președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, ambasadorului SUA la Alianța Nord-Atlantică, Matthew Whitaker, președinții Finlandei, Cehiei, țărilor baltice, premierul ungar, dar și secretarul general al NATO, acesta din urmă având o discuție telefonică cu ministrul Apărării și cu președintele Nicușor Dan.
O reacție a venit și din partea ministrului ucrainean de Externe și președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, această din urmă arătând că incidentul reprezintă „încă o dovadă a faptului că războiul de agresiune purtat de Rusia împotriva Ucrainei afectează întreaga regiune și pune în pericol vieți omenești.”
Ministerele Afacerilor Externe de la București și Paris i-au convocat pe ambasadorii Rusiei în România și Frața pentru a transmite direct revolta față de lipsa de responsabilitate din partea Moscovei.
Potrivit declarațiilor premierului interimar Ilie Bolojan, planul de acțiune diplomatică ar putea include sancțiuni împotriva diplomaților ruși acreditați la București.




