Acasă ROMÂNIA POLITICĂ Băsescu a semnat împotriva accizei la benzină

Băsescu a semnat împotriva accizei la benzină

716

rp_traian-basescu1-1024x681.jpgTraian Băsescu a semnat în această dimineaţă petiţia iniţiată de Mişcarea Populară împotriva introducerii accizei la benzină.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat că introducerea accizei de 7 eurocenţi pe litrul de combustibil de la 1 aprilie “este inutilă”, în opinia sa bugetul de stat neavând nevoie de fondurile rezultate din noua taxă.

“Consider că taxa de 42 de bani pe litrul de benzină şi de motorină este inutilă. Bugetul de stat nu avea nevoie de banii aceştia. Banii aceştia sunt pentru a fi transferaţi baronilor locali. (…) Introducerea de taxe “, a declarat preşedintele Traian Băsescu.

 

 

.