Corina Crețu: AMEPIP a încheiat atelierul OCDE dedicat monitorizării guvernanței corporative a întreprinderilor de stat din România

Corina Crețu, președinte interimar al Agenției pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice (AMEPIP), a închis astăzi, 15 aprilie, atelierul OCDE dedicat monitorizării guvernanței corporative a întreprinderilor de stat din România.

Evenimentul, organizat cu sprijinul OCDE, al Comisiei Europene și al Secretariatului General al Guvernului, a reunit experți internaționali și colegi din instituțiile-cheie implicate în reforma guvernanței întreprinderilor publice.

„Am discutat despre mecanisme de monitorizare, sustenabilitate și alinierea la bunele practici internaționale. Totodată, am evidențiat faptul că România a primit recent un nou aviz favorabil în procesul de aderare la OCDE, de această dată din partea Comitetului pentru guvernanța întreprinderilor de stat – un rezultat care confirmă eforturile susținute și direcția corectă a reformei începute. Pentru AMEPIP, acest context înseamnă mai mult decât recunoaștere: înseamnă responsabilitate. Misiunea noastră rămâne aceea de a consolida un cadru de guvernanță modern, eficient și transparent, în beneficiul unei economii publice sustenabile”, a transmis Corina Crețu într-un mesaj postat pe pagina de Facebook. 

Citiți și: Corina Crețu: AMEPIP implementează recomandările prioritare ale OCDE și înregistrează deja progrese în materie de bună guvernanță

În prezent, România se află în etapa tehnică a procesului de evaluare, care constă în transmiterea de informații suplimentare, organizarea de misiuni tematice și susținerea de  prezentări în cele 25 de Comitete sectoriale OCDE esențiale pentru acest proces.

Până în luna aprilie a acestui an, România a fost evaluată (preliminar sau definitiv) de 24 dintre cele 25 de comitete sectoriale OCDE. Dintre acestea, până la acest moment, România a obținut 13 avize formale, din partea Comitetelor: Înalții Funcționari pentru Buget, Politica de Dezvoltare Regională, Industria Siderurgică, Industria Construcțiilor Navale, Politicile de Concurență, Politica Digitală, Protecția Consumatorului, Educația, Afaceri Sociale, Muncă și Ocuparea Forței de Muncă, Politica de Reglementare, Sănătate, Pescuit și Guvernanță Corporativă.

România își propune finalizarea evaluărilor în comitete pe parcursul anului 2025, în vederea aderării în 2026.

Despre AMEPIP:

Pentru a pune în acord reglementările naționale în materie de guvernanță corporativă a întreprinderilor publice cu principiile OCDE și, conform celor asumate prin PNRR, Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 109/2011 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice a fost modificată și completată în mod substanțial.

Legea nr. 187/2023 a permis înființarea, la centrul Guvernului, prin aprobarea ulterioară a Hotărârii Guvernului nr. 617 din 2023, a Agenției pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice, structură aflată în subordinea Guvernului şi în coordonarea prim-ministrului, prin Secretariatul General al Guvernului.

Modificările legislative au pus în aplicare, astfel, recomandările Raportului OCDE asupra Guvernanței Corporative a Întreprinderilor Publice din România, elaborat în luna februarie 2023.

AMEPIP, printre altele, are rolul de a elabora și de a propune Guvernului proiectul de lege privind politica de proprietate a statului, de a coordona și monitoriza implementarea acțiunilor și politicilor de guvernanță corporativă la nivelul autorităților publice tutelare și are responsabilitatea finală de a asigura o procedură de selecție transparentă și competitivă pentru aprobarea numirii membrilor consiliului de administrație.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Diana Zaim
Diana Zaimhttp://www.caleaeuropeana.ro
Diana Zaim este fotojurnalist și coordonator al rubricii de sănătate, preocupată de politici de sănătate și acces la servicii medicale în România și la nivel european. Este câștigătoare a Premiului Publicului la European Youth Event 2020, cel mai mare eveniment pentru tineri organizat de Parlamentul European. Absolventă a secției germană-portugheză în cadrul Universității din București, Diana a urmat programul de master „Relații Internaționale și Integrare Europeană” în cadrul SNSPA. În activitatea sa jurnalistică, acoperă, inclusiv din teren, activitatea principalelor instituții ale Uniunii Europene.

Articole Populare